Strečink pomáhá předejít úrazům při cvičení, proti bolesti svalů je však neúčinný.

Strečink pomáhá předejít úrazům při cvičení, proti bolesti svalů je však neúčinný. | foto: Martin Mráz

Strečink před bolestmi svalů neochrání

  • 4
Strečink před a po náročném cvičení člověku prý neušetří bolesti svalů. Tvrdí to odborníci z univerzity v Sydney, podle nichž to vyplynulo z deseti různých na sobě nezávislých studií.

Pokud se lidé strečinku před posilováním či sportovní hrou věnují, bolestem svalů se tím automaticky nevyhnou. „Ta revize ukazuje velmi jasné výsledky, že strečink není efektivní prevencí bolestivosti svalů,“ prohlásil autor studie Narcis de Noronha, doktorand z University of Sydney.

Debata kolem účinnosti a významu strečinku se vede již několik let. Její obhájci tvrdí, že může nejen redukovat bolestivost svalů, ale také zlepšit výkonnost a snížit riziko zranění.

Australští vědci se zaměřili jen na schopnost strečinku snížit bolestivost svalů. A pokud je snaha vyhnout se bolesti jediným důvodem, proč sportovec strečink dělá, pak ho podle revize činí nadarmo.

„Pokud děláte strečink, protože se po něm cítíte dobře, pak do toho klidně jděte, protože neexistuje žádný důkaz o tom, že by strečink před nebo po cvičení byl škodlivý,“ dodal de Noronha.