Štítnou žlázu najdeme dole na krku před hrtanem

Štítnou žlázu najdeme dole na krku před hrtanem | foto: Ilustrační foto

Štítná žláza - regulátor spotřeby energie

Nehubnete, je vám zima, jste pořád unavení? Nálada se zhoršuje, i když nemáte důvod? Nezoufejte, na vině může být štítná žláza, přesněji řečeno její snížená funkce.

K čemu štítnou žlázu máme?

Do těla se skrz jodovanou sůl, ryby a další potraviny dostává jód. Štítná žláza jej zachycuje a zabudovává jej do velmi důležitých hormonů. Thyroxin a trijodthyronin, které ve štítné žláze vznikají, mají jednu z hlavních regulačních funkcí v lidském těle. Podílí se totiž na rozdělování energie v organismu. Jednoduše řečeno - fungují jako proviantní důstojník v armádě.

Co se může dít?

I u štítné žlázy neboli thyroidey platí, že funguje - li něco moc nebo málo, objeví se problémy. Stejně jako každý jiný orgán mohou štítnou žlázu postihnout záněty, nádory či vrozené vady.

Hypofunkce (snížení) má za následek přepnutí těla do "úsporného " režimu, cítit se můžete doslova zpomalení. Ukládá se tuk, zmáhá vás často únava. Bohužel může působit i na reprodukční orgány žen, a tak se někdy objeví problémy s otěhotněním, v horším případě samovolné potraty nebo předčasný porod. I psychika trpí - celá pětina lidí může onemocnět depresemi.

Hyperfunkce (zvýšení) podle názvu už říká, že tělo je v neustálém tlaku, aby spotřebovávalo energii. Příznakem je zvýšený tep - to je skoro, jako byste neustále vystavovali tělo nějaké fyzické aktivitě. Ubýváte na váze, jste nervózní a podráždění. Přes přebytek energie se můžete cítít na pokraji vyčerpání. Problémy vykazují i nehty a vlasy, které ztrácí na kvalitě - vypadávají a lámou se. 

Jak na to přijít?

Obvodní lékař vás může poslat na krevní testy, podle kterých se zjistí hladiny hormonů v krvi. Při podezření na poruchu štítné žlázy navštívíte odborníky v endokrinologickém ústavu. Většinou následuje kontrolní odběr a SONO (neboli ultrazvuk), kdy se zjistí rozměry, umístění a případné zvláštní útvary.

Jak se léčit?

Nejčastěji léky - buď na posílení nebo utlumení práce štítné žlázy. Zvýšená funkce může vést až k chirurgickému odstranění orgánu. Jeho funkci pak musí nahradit přijímané medikamenty. Dávkování určí a pečlivě sleduje ošetřující lékař.