Ona
Jed štírů by se mohl využívat v léčbě rakoviny.

Jed štírů by se mohl využívat v léčbě rakoviny. | foto: Elena Tomečková

Štířím jedem proti rakovině

  • 1
Látka chlorotoxin, obsažená ve štířím jedu, může vést k daleko efektivnější chirurgické léčbě několika druhů rakoviny. Štíří jed totiž obsahuje látku, jež prý přesně rozpozná rakovinné buňky.

S tímto objevem přišli podle listu The Independent vědci z dětské nemocnice v americkém Seattlu a z výzkumného střediska pro boj s rakovinou ve Washingtonu. Ti na rozdíl od předchozích studí zabývajících se pozitivním působením štířího jedu proti zhoubnému bujení přišli s tím, že látka chlorotoxin funguje jako zatím nejpřesnější detektor rakovinných buněk.

Chlorotoxin prý v těle automaticky vyhledává zhoubné buňky a naváže se na ně. Vědci jeho "služby" zefektivní tím, že látku sloučí se světélkujícím barvivem, takže molekula pak pomocí infračerveného světla signalizuje přítomnost většího množství rakovinných buněk.

Podle vedoucího vědeckého týmu Jamese Olsona tato metoda může výrazně pomoci při chirurgickém odstraňování nádorů, a to zejména v mozku. Podle odborníků se totiž po odoperování mozkových nádorů nezničí až 80 procent zhoubných buněk, které jsou rozloženy při okrajích řezu. Chirurgové nyní při oddělování zdravých buněk od nemocných využívají různé metody včetně magnetické rezonance. Metoda založená na chlorotoxinu je prý ale až pětisetnásobně účinnější. Američtí vědci nyní podle Independentu plánují začít s klinickými studiemi a očekávají, že metoda by se dala v chirurgii běžně využívat během roku a půl.

Myšlenka využít jed štíra při boji proti rakovině není novinkou. Doposavad se však jed štíra třeba na Kubě využíval přímo při eliminaci zhoubného bujení. Po rozpuštění v destilované vodě a dalších úpravách se výtažek z jedu pacientovi aplikoval ústní cestou či pomocí aerosolů. Preparát pak prý nádor zapouzdřil a nakonec pomáhal zlikvidovat.

,