Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statistiky odkryly epidemii sebemrzačení

  8:51aktualizováno  8:51
V Británii přibývá lidí, kteří se snaží ulevit svému duševnímu utrpení tím, že si působí fyzickou bolest a mrzačí se. Z nejnovějších zdravotnických a vládních statistik vyplývá, že lékařskou pomoc musí ročně vyhledat 170 tisíc Britů, kteří si sami způsobí zranění.

Většina z nich jsou mladí lidé a nejčastěji se předávkují léky, pořežou či spálí část těla, píše list The Independent.

Zdravotníci se domnívají, že skutečný počet lidí, kteří si dobrovolně působí zranění a bolest, je mnohem vyšší, než udává oficiální statistika, protože mnozí lékaře nevyhledají.

Sarah pomohl zemřít otec
Znepokojující statistika byla v Británii zveřejněna krátce po smrti dvaadvacetileté Sarah Lawsonové. Její otec jí pomohl předávkovat se léky, když byla Sarah o víkendu propuštěna z psychiatrické kliniky po týdnu, v němž se pokusila třikrát o sebevraždu.

Pan Lawson se rozhodl, že dceři pomůže ukončit život sám, protože rodina byla vyčerpána neschopností zdravotnických institucí pomoci jejich dceři zmírnit psychické utrpení.

Z analýzy zdravotní dokumentace Sarah Lawsonové vyplývá, že zdravotnický systém v Británii nedokáže poskytnout oporu lidem, kteří se opakovaně snaží uniknout úzkosti sebetrýzněním.

Potřebují pomoc a ne trest, míní odbornice
"Případy mrzačení se stávají epidemií a zdravotní systém k tomu přistupuje skandálním způsobem. Odsouvá tyto lidi na konec řady pacientů a lékaři s nimi jednají jako s někým, kdo si za své problémy může sám," řekla Marjorie Wallaceová z organizace Sane, která se zabývá mentálním zdravím.

"Nehovoříme tu o dívkách, které se pořežou, nýbrž o mladících, kteří si vyřezávají maso z těla, pijí kyselinu, nebo si odřezávají genitálie. Potřebují naléhavě pomoci a my je trestáme, místo abychom je léčili," dodala.

Ze statistiky vyplývá, že 13 procent z patnácti a šestnáctiletých Britů se mrzačí. Tim Kendal z národního střediska duševního zdraví ale upozorňuje, že 170 tisíc zaregistrovaných případů sebemrzačení je jen špičkou ledovce.

"Jsou to většinou lidé, kteří se předávkovali, ale existuje další armáda lidí, která se pořeže či si jinak ublíží, avšak do nemocnice ani k lékaři s tím nejdou," poznamenal.

Poukázal také na to, že mnoho zdravotnických zařízení s těmito lidmi zachází zcela neprofesionálně: "V některých nemocnicích řezné rány zašije jen sestra bez použití anestetik a dotyčnému sdělí, že když se bez umrtvení sám pořezal, není důvod dávat mu anestetika při zašívání."

Polovina z těch, kdo se po sebezmrzačení objeví u lékaře, je propuštěna domů bez jakéhokoli psychologického vyšetření či následné péče. "Mnohdy jde o zneužívané jedince, kteří mají vážné psychické problémy. A my je prostě zašijeme a pošleme pryč," upozornil Kendall.

Autoři: ,Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Trápí vás bolesti v “esíčku”? Nejúčinnější prevencí je cvičení

Ilustrační fotografie

Bolesti bederní páteře trápí stále více lidí. Na vině může být špatné držení těla, nevhodný pohyb, ale také úraz....

Jak se vyznat v informacích na obalech. Méně je někdy více

Ilustrační fotografie

Jestli se jen trochu zajímáte o zdravou výživu, asi víte, že už při nákupu potravin byste měli pozorně číst etikety....

SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9
SOUTĚŽ: Vyhrajte naší redakcí otestovaný výkonný a tichý vysavač PURE D9

Prach, drobky, chuchvalce vlasů všude po bytě – zažíváme to všechny. Dennodenně svádíme boj se šňůrou, špatným ovládáním a především hlukem. Nepořádek vítězí. Tomu je díky vysavači Pure D9 od Electroluxu konec!Najdete na iDNES.cz