Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Statistiky odkryly epidemii sebemrzačení

  8:51aktualizováno  8:51
V Británii přibývá lidí, kteří se snaží ulevit svému duševnímu utrpení tím, že si působí fyzickou bolest a mrzačí se. Z nejnovějších zdravotnických a vládních statistik vyplývá, že lékařskou pomoc musí ročně vyhledat 170 tisíc Britů, kteří si sami způsobí zranění.

Většina z nich jsou mladí lidé a nejčastěji se předávkují léky, pořežou či spálí část těla, píše list The Independent.

Zdravotníci se domnívají, že skutečný počet lidí, kteří si dobrovolně působí zranění a bolest, je mnohem vyšší, než udává oficiální statistika, protože mnozí lékaře nevyhledají.

Sarah pomohl zemřít otec
Znepokojující statistika byla v Británii zveřejněna krátce po smrti dvaadvacetileté Sarah Lawsonové. Její otec jí pomohl předávkovat se léky, když byla Sarah o víkendu propuštěna z psychiatrické kliniky po týdnu, v němž se pokusila třikrát o sebevraždu.

Pan Lawson se rozhodl, že dceři pomůže ukončit život sám, protože rodina byla vyčerpána neschopností zdravotnických institucí pomoci jejich dceři zmírnit psychické utrpení.

Z analýzy zdravotní dokumentace Sarah Lawsonové vyplývá, že zdravotnický systém v Británii nedokáže poskytnout oporu lidem, kteří se opakovaně snaží uniknout úzkosti sebetrýzněním.

Potřebují pomoc a ne trest, míní odbornice
"Případy mrzačení se stávají epidemií a zdravotní systém k tomu přistupuje skandálním způsobem. Odsouvá tyto lidi na konec řady pacientů a lékaři s nimi jednají jako s někým, kdo si za své problémy může sám," řekla Marjorie Wallaceová z organizace Sane, která se zabývá mentálním zdravím.

"Nehovoříme tu o dívkách, které se pořežou, nýbrž o mladících, kteří si vyřezávají maso z těla, pijí kyselinu, nebo si odřezávají genitálie. Potřebují naléhavě pomoci a my je trestáme, místo abychom je léčili," dodala.

Ze statistiky vyplývá, že 13 procent z patnácti a šestnáctiletých Britů se mrzačí. Tim Kendal z národního střediska duševního zdraví ale upozorňuje, že 170 tisíc zaregistrovaných případů sebemrzačení je jen špičkou ledovce.

"Jsou to většinou lidé, kteří se předávkovali, ale existuje další armáda lidí, která se pořeže či si jinak ublíží, avšak do nemocnice ani k lékaři s tím nejdou," poznamenal.

Poukázal také na to, že mnoho zdravotnických zařízení s těmito lidmi zachází zcela neprofesionálně: "V některých nemocnicích řezné rány zašije jen sestra bez použití anestetik a dotyčnému sdělí, že když se bez umrtvení sám pořezal, není důvod dávat mu anestetika při zašívání."

Polovina z těch, kdo se po sebezmrzačení objeví u lékaře, je propuštěna domů bez jakéhokoli psychologického vyšetření či následné péče. "Mnohdy jde o zneužívané jedince, kteří mají vážné psychické problémy. A my je prostě zašijeme a pošleme pryč," upozornil Kendall.

Autoři: ,Nejčtenější

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Příliš zaměstnaní na sex? Plánujeme ho na sobotu do hotelového pokoje

I když máme hektický životní styl, sex by měl být jeho nezbytnou součástí.

Plný denní program nám brání oddávat se sexuálním radovánkám tak často, jak bychom chtěli. Proto si sex musíme...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz