Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stále víc žen rodí doma. Lékaři je od toho odrazují

  1:00aktualizováno  1:00
Místo narození: doma v posteli. Případně na podlaze v kuchyni či ve vaně v koupelně. Dětí, které se narodí v bytě, stále přibývá. Žádné oficiální statistiky sice neexistují, ale unie porodních asistentek odhaduje, že v domácím prostředí rodí až tři procenta českých žen.
I zdravé ženě se může porod velmi zkomplikovat, varují lékaři.

I zdravé ženě se může porod velmi zkomplikovat, varují lékaři. | foto: Profimedia.cz

"Všichni se tváří, že alternativní porody neexistují, proto nemáme k dispozici žádná čísla," říká Dagmar Suchá z unie.

"Odhadujeme ale, že se počet domácích porodů v posledních třech letech zvýšil na jedno až tři procenta ze všech porodů," dodává.

To znamená, že ve vlastním bytě se každý rok rozhodne porodit až několik stovek žen. Pro někoho jsou to statečné hrdinky, pro jiné nezodpovědně riskující matky.

"Je to hazard, se kterým nikdy nebudu souhlasit," rozhořčuje se zkušený porodník Zdeněk Hájek ze známé pražské porodnice u Apolináře.

"Nikdy nikdo neví, jak se porod vyvine. A jestli mi někdo chce tvrdit, že se to dá vytipovat, tak můžu s celou svou vahou třicetileté praxe říct, že nedá," vysvětluje a dodává: "Ze sta zdravých matek se u jedenácti porod zvrtne tak, že je nutný lékařský zásah."

Martina Dbalá a Gabriela Kontra z Prahy s tím nesouhlasí. Obě rodily doma a jejich zážitky se až překvapivě shodují: tvrdí, že si všech rizik byly vědomy, ale že naprosto důvěřovaly svému tělu i přítomné porodní asistentce.

"Je těžké mluvit o něčem, co nejde spočítat a nedá se to statisticky změřit, ale mě při porodu dokonale řídila intuice," vypráví devětadvacetiletá Gabriela Kontra.

"Jistěže jsem věděla, že se dítě může narodit mrtvé. Ale já jsem zvyklá přebírat zodpovědnost za svá rozhodnutí. Víc vystresovaná jsem byla s prvním synem v porodnici než o tři roky později s druhým synem doma, kde jsem si porod řídila sama."

Totéž říká i další matka: "Když člověk odevzdá tělo lékařům a chemii, netuší, že porod může zvládnout sám, bez prášků. Já bych si ten pocit vděčnosti a hrdosti na své tělo ráda zopakovala. Byla to nádherná zkušenost, která mě ovlivňuje dodnes," říká Martina Dbalá.

Lékařům se však ježí vlasy hrůzou. "Žádné ženě bych to nedoporučil," tvrdí gynekolog a porodník Vít Unzeitig. "Jen za poslední rok a půl vím o dvou případech, kdy děti narozené doma skončily tím, že přežívají prakticky jen díky přístrojům, a jakmile je odpojí, je konec," varuje.

Porod doma jen pro zdravé
Porodní asistentka Zuzana Štromerová míní, že porod doma není pro všechny, ale jen pro zdravé ženy: "V Holandsku, kde je tradice porodů doma, tak na svět přichází třetina dětí. A neznamená to, že by tam byla vyšší úmrtnost rodiček a dětí."

Pro ty, kteří vidí v porodu doma riziko, ale porodnici odmítají, existuje třetí cesta: porodní domy. První vzniká v Praze. Ženy tu budou rodit samy, ale lékař a operační sál pro případ komplikací bude v budově. "Čekáme už jen na dořešení administrativních záležitostí," říká Štromerová.

ČTĚTE TAKÉ:
Rodila jsem v jídelně a jsem na to pyšná

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Lhát děti učí často sami rodiče. Jak je vychovat k pravdomluvnosti?

ilustrační snímek

Ani si to neuvědomujeme, ale lžeme skoro každý den. Jednou je to neupřímný kompliment, jindy malé ohnutí pravdy pro...

Poradna: O dvacet let starší muž láká naši dceru na společné bydlení

ilustrační snímek

Naše sedmnáctiletá dcera se na internetu seznámila s podstatně starším mužem a zamilovala se do něj. My s manželem jsme...

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Zastanou práci rtěnky, tvářenky i očních stínů. Multifunkční přípravky se vyplat...

Arome.cz Multifunkční produkty mají hned několik výhod. Nestane se vám, že budete v duhovém rozjasňovači a oranžové rtěnce vypada...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz