Správné držení těla. Ilustrační foto.

Správné držení těla. Ilustrační foto. | foto: Martin Mráz

Správné držení těla

Celodenní sezení v kanceláři zatěžuje páteř i okolní svalstvo. Nerovnoměrným zatížením vzniká mnoho potíží. Jak jim můžeme předcházet?

Nesprávným držením těla se mohou dráždit nervy, a tak vznikají bolesti. Když něco bolí, snažíme se příslušnou stranu nezatěžovat, tím ale vzniká tlak na stranu druhou. Jak si můžete přečíst v článku o skolióze, jednou z příčin jejího vzniku je nerovnoměrné rozložení zátěže. Sami si můžete zkontrolovat, zda vaše držení těla je v pořádku. Stačí se jen postavit bokem k zrcadlu a dívat se. Máte-li v jedné rovině ucho, rameno, kyčel a kotník. Jestli se něco z roviny vychyluje, nedržíte tělo dobře.

Ze špatného držení těla mohou vzniknout dva syndromy. Horní zkřížený syndrom nastane při oslabení (zkrácení) svalů horního pletence. Díky tomu se lopatka vytočí směrem od hrudníku dozadu a rameno se uvolní. Prsní svaly, které jsou také zkráceny táhnou rameno směrem dopředu. Dolní zkřížený syndrom je opět zkrácení svalů tentokrát v kyčelní oblasti. Stejně tak jsou oslabeny hýždě a břicho, to způsobí naklánění kyčlí dopředu.

Abychom udrželi tělo ve správné poloze, měli bychom na to myslet neustále. To ovšem není možné. Při každém vyrovnání špatného postavení těla dochází zároveň k posilování všech ochablých svalů. Tímto způsobem postupně docílíme zlepšení celého svalového korzetu, naše tělo si správné držení těla tzv. zapamatuje. A vše bude potom mnohem snazší.

Správné držení těla podpoříme sezením na míči. Stačí několikrát denně v několikaminutových intervalech zaujmout správnou polohu těla na míči. Kupte si míč do práce a střídejte klasické sezení s míčem. Takhle naprosto přirozeně procvičíme ochablé svaly a opět zafixujeme vhodnou polohu těla. Uzpůsobit si musíme také pracovní prostředí. Základem je dobrá židle. V dnešní době nabízí firmy speciálně upravené židle, určené přesně pro dlouhé sezení v kanceláři. Monitor má být umístěn přímo před vámi, aby nedocházel k rotacím a přetěžování svalů krční páteře. Nutné je také mít ve správné poloze židli vůči pracovnímu stolu. Při položení rukou na sůl nebo klávesnici má být v loketním kloubu přibližně pravý úhel. V případě že je stůl níž, ohýbá se páteř, v opačném případě se zvedají ramena. Pozornost musíme také věnovat našemu odpočinku na lůžku. Průměrný člověk stráví v posteli čtvrtinu svého života. Kupte si proto zdravotní matrace a vhodný polštář. S výběrem vám pomohou ve specializovaném obchodě.