Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sporty ušité na míru

aktualizováno 
Podle internetové ankety ONY, které se zúčastnilo přes 2000 z vás, jezdí nejvíc lidí na kole nebo běhá za míčem. Pro ty, co si ještě nevybrali, sestavil instruktor Svatopluk Fořt tuto tabulku.

Cyklistka | foto: ILUSTRACE: TEREZA BUDILOVÁMF DNES

JÍZDA NA KOLE:

Náročnost:
* * * *
Vysoká
* * * Vyšší
* * Střední
* Nízká
Cyklistkaženy 27,5 %
muži 31 %
Náročnost: *


Pro koho se hodí:

Jízda na kole je právem jedním z nejoblíbenějších sportů u nás, což dokládají i výsledky ankety. Je vhodná zejména pro všechny, kteří potřebují zlepšit svou fyzickou kondici a snížit váhu, i jako forma rehabilitace.

Pro koho se nehodí:
Rekreační cyklistika je sport pro všechny věkové kategorie - na kole se proto může realizovat každý, záleží na jeho zdravotním stavu a kondici. Pro rekreační cyklistiku jsou ideální horská nebo crossová kola a nenáročný terén.

Čím nám prospěje:
Posiluje a zpevňuje nohy a hýždě. Prospívá ke zlepšení kondice. Hlavně pak působí na srdeční činnost, oběhovou soustavu a plicní ventilaci. To vše za minimální zátěže kloubů dolních končetin.

Na co si dát pozor:
Je dobré nezapomínat na vhodné oblečení a bezpečnost, a to hlavně na helmu, brýle a dobře seřízené a zkontrolované kolo.

MÍČOVÉ HRY

Košíkářkaženy 7 %
muži 26 %
Náročnost: * *


Pro koho se hodí:

Kolektivní a takzvané kontaktní sporty (fotbal, házená, basketbal apod.) jsou velmi oblíbené u velkého množství Čechů a Češek, a to nejen jako sportovní vyžití, ale také pro svou dostupnost a společenský charakter.

Pro koho se nehodí:
Míčové sporty nejsou příliš vhodné pro lidi, kteří trpí kloubními problémy, artrózou a podobně, často ve spojení s nadváhou. Výskoky, prudké změny směru a rychlosti mohou tyto problémy ještě více prohloubit.

Čím nám prospěje:
Sporty jako házená, volejbal, basketbal a podobné nejen utuží přátelské vztahy v partičce nebo na pracovišti, ale mají také pozitivní vliv na oběhový systém. Pomáhají zpevňovat svalstvo na celém těle.

Na co si dát pozor:
Dochází zde k častým osobním soubojům, které mohou vézt i ke zranění. Není také dobré podceňovat doplňky k těmto sportům, jako jsou chrániče, obuv a funkční oblečení.

AEROBIC

Cvičitelka aerobikuženy 13%
muži 0 %
Náročnost: * *


Pro koho se hodí:
Je mnoho forem aerobiku s různými stupni obtížnosti.
Proto je pro každého velice snadné si najít tu správnou (s přihlédnutím k věku a případným zdravotním problémům).

Pro koho se nehodí:
Nehodí se pro lidi, kteří mají problémy s klouby, bederní nebo krční páteří. Toto pravidlo je však velmi všeobecné, každá z forem aerobiku má svoje specifika a úskalí. Je proto dobré se při výběru typu tohoto cvičení poradit s odborníkem.

Čím nám prospěje:
Jedná se o pohybovou aktivitu vytrvalostního charakteru, kde se zapojují především větší svalové partie. Aerobik proto pozitivně ovlivňuje zejména oběhový, dýchací a pohybový systém. Opět záleží na typu.

Na co si dát pozor:
Je nutné dodržovat pokyny a rady vyškolených instruktorů. To se týká hlavně techniky cvičení, dýchání a strečinku.
Vhodná obuv a oděv sem určitě také patří. Nesmíme ani zapomínat na dostatečný příjem tekutin, a to nejen u aerobiku.

POSILOVNA

Posilující ženaženy 7 %
muži 11 %
Náročnost: * * *


Pro koho se hodí:
Návštěva posilovny je vhodná především pro ty, kteří chtějí pomocí cvičení zformovat svou postavu. Používá se také jako doplněk pro zlepšení výkonnosti v mnoha odvětvích sportu.

Pro koho se nehodí:
Lidé se srdečními a kloubními problémy by se nejprve měli poradit se svým lékařem a s výslednou lékařskou zprávou zajít za fundovaným odborníkem, který vám stanoví ten spravný postup přímo na tělo.

Čím nám prospěje:
V posilovně docílíte nejen nárůstu síly či svalové hmoty. Je to i skvěla forma odreagování a relaxace. Je možné formovat některou část těla intenzivněji, podle mne je však vhodné posilovat svaly rovnoměrně.

Na co si dát pozor:
Při první návštěvě posilovny je dobré využít rad trenéra.
V případě špatné techniky hrozí nebezpečí zranění a úrazu.
Některé problémy se mohou projevit až za delší dobu, například problémy s páteří a klouby.

PLAVÁNÍ

Plavkyněženy 10 %
muži 6 %
Náročnost: * *


Pro koho se hodí:
Plavání je další víceméně univerzální sport, který je vhodný pro všechny věkové kategorie a také pro ty, kteří si na sportování obyčejně nijak zvlášť nepotrpí.

Pro koho se nehodí:
Plavání v bazénu s chemicky upravenou vodou není vhodné pro lidi s citlivou pokožkou nebo závažným kožním onemocněním, těm naopak prospívá plavání v moři. Jinak se dá stěží najít skupina lidí, pro které by plavání nebylo vhodné.

Čím nám to prospěje:
Při plavání dochází k protažení a posílení téměř všech svalových partií. Je vhodné pro zlepšení fyzické zdatnosti, dechové činnosti a činnosti srdce. Používá se k regeneraci, rehabilitaci a relaxaci.

Na co si dát pozor:
Ač plavání vypadá na první pohled jako snadná pohybová aktivita, i zde je nutné dbát na správnou techniku a pravidelnost. Důležité je také správné dýchání.

NORDIC WALKING

Nordic Walkingženy 9 %
muži 5 %
Náročnost: *


Pro koho se hodí:
Chůze je nejpřirozenější a nejzdravější způsob pohybu pro každého, bez rozdílu věku.
Doporučuje se jako prostředek pro snížení rizika infarktu myokardu, diabetu nebo obezity. Nesmíme zapomenout ani na duševní zdraví.

Pro koho se nehodí:
Dá se říci, že chůze a hlavně v poslední době moderní Nordic Walking se hodí opravdu pro všechny. Díky své nenáročnosti a přirozenosti se dá s tímto nejoblíbenějším pohybem na světě začít kdykoliv, i v pozdějším věku.

Čím nám to prospěje:
Použití holí snižuje namáhání kloubů, kolen a kyčlí. Navíc se zapojí i horní polovina těla. Je pak například daleko snazší tento sport provozovat s nadváhou a nemocemi s ní spojenými.

Na co si dát pozor:
Je však nutné chodit správně. Takže pravidelně, se správným postojem a dostatečně rychle.
Také je důležitá kvalitní obuv a volba trasy dle fyzických možností každého.

TENIS

Tenistkaženy 3,5 %
muži 5 %
Náročnost: * * * *

Pro koho se hodí:
Jde o silově vytrvalostní sport, který klade velký důraz na techniku a rychlost. Proto se hodí pro lidi zvyké na určitou zátěž a sportovní aktivity.

Pro koho se nehodí:
Nehodí se pro ty, kdo hledají nenáročné formy relaxace, a to jak pro svoji náročnost technickou, tak finanční. Dále pro lidi, kteří mají problémy s páteří, klouby a vazy.

Čím nám to prospěje:
Celkově zlepšuje fyzickou zdatnost, reakci a rychlost.
Je to skvělý doplněk k mnoha sportům. A naopak - pokud chceme být dobří v tenisu, je dobré doplňovat ho tréninky v posilovně.

Na co si dát pozor:
Na začátku bych doporučil několik lekcí s trenérem, který by vám měl poradit i s výběrem vhodné rakety a tvrdosti výpletu. Technika je u tenisu základem. Eliminujete tak různé druhy poranění a zánětů, kterými tenisté často trpí.

IN-LINE BRUSLE

In-line brusleženy 9 %
muži 3 %
Náročnost: * *

Pro koho se hodí:
Ideální pro ty, kdo mají málo času a chtějí zlepšit svou fyzickou kondici či snížit váhu. Dost často se používá i jako alternativa pro hokejisty v letním období.

Pro koho se nehodí:
Nehodí se pro ty, kdo mají problémy s vazy a klouby dolních končetin. Je dobré tento druh pohybové aktivity kombinovat s jiným sportem.
Jinak může docházet k potížím s klouby a svaly dolních končetin.

Čím nám to prospěje:
Záleží na intenzitě. Můžeme posílit zejména spodní polovinu těla, zlepšit silově rychlostní schopnosti i vytrvalost. Celkově pak in-liny pozitivně ovlivňují zejména oběhový, dýchací a pohybový systém.

Na co si dát pozor:
Učený bruslař z nebe nespadl, a proto počítejte s tím, že in-line bruslení vyžaduje určitý čas na zvládnutí techniky jízdy, brzdění apod. Určitě je nutné mít ochranné vybavení, jako je helma, chrániče na kolena, lokty, zápěstí a dlaně.

Kam pro inspiraci a potřebné vybavení

JÍZDA NA KOLE: www.cykloserver.cz, www.bike-forum.cz, www.koloshop.cz
MÍČOVÉ HRY: www.volejbal.cz, www.cvf. cz, www.fotbal.cz, www.zbasket.com
AEROBIC: www.aerobic.cz, www.sokol. cz, www.ifaa.cz, www.tricoline.cz
POSILOVNA: www.vseokulturistice.cz, www.solariumbbc.cz, www.factorypro. cz, www.ř tness-eshop.cz
PLAVÁNÍ: www.koupani.cz, www.kudyznudy.
cz, www.maxsport.cz, www.litex.cz
NORDIC WALKING: www.nordic-walking. cz, www.turista.cz, www.sportaturistika.
cz, www.turistika.cz
TENIS: www.tenisovaskola.cz, w.e-tenis. cz, www.sportplaneta.cz
INLINE BRUSLENÍ: www.beinline.cz, www.inline-online.cz, www.inlajn.cz, www.sportovnikurzy.cz

Pozvánka na Fitparádu
Přijďte se poradit do wellness poradny (měření BMI, cholesterolu, krevního tlaku atd.), zúčastněte se sportovních soutěží a cvičení s Hankou Kynychovou a zhlédněte přehlídku sportovní módy. Kdy a kde? Na akci nazvané FITPARÁDA 12. srpna v Č. Budějovicích, 19. srpna v Olomouci a 26. srpna v Ústí nad Labem. www.10prozdravi.cz

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Tradiční rodinu v ČR ohrožuje chybějící předškolní péče, říká sociolog

ilustrační snímek

V posledních 15 letech mírně narostl počet lidí, kteří manželství považují za úplně zbytečnou instituci. Ale pořád jich...

Bála jsem se, že přijdu o děti, říká podnikatelka s látkami

V soutěži YE podnikatel roku získala letos první místo.

Založila úspěšný e-shop s látkami, které sama navrhuje a vyrábí, šije a prodává dětské oblečení. Maminka čtyř dětí...

Slavíte Mezinárodní den žen? Ptali jsme se v ulicích i na síti

Mezinárodní den žen

Za dob českého socialismu Mezinárodní den žen „povinný svátek“, kdy muži houfně slavili a ženy jim k tomu chystaly...

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Škola líčení: Stíny podle barvy očí

Arome.cz Říká se, že každé barvě očí sluší určité odstíny. Kéž by to bylo tak jednoduché. Modroočky, hnědoočky a majitelky očí ze...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz