Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sportujte, nikdy není pozdě

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco před pár lety bylo sportování výsadou opravdových nadšenců a ostatní si tu a tam vyjeli na kole či vyšli na procházku, dnes mají prodejci sportovních potřeb žně. Stále více lidí považuje sportování za součást života. A lékaři jim to schvalují.

Stačí se rozhlédnout po ulicích. Rodiče i děti vyjíždějí na kole, kolečkových bruslích či se zapisují do kurzů jógy, lezení po skalách a potápění.

"Začít se sportem a nějakým pohybem lze v jakémkoli věku. Rozhodně je lepší začít, byť později, než se pohybu nevěnovat vůbec nikdy," říká lékař Jan Hnízdil z pražské kliniky psychosomatické medicíny.

Málo pohybu škodí
Důležitá je volba druhu pohybu. Kdo se léta nehýbal a náhle začne přehnaně posilovat nebo běhat, může si uškodit. Špatným posilováním zvýší nerovnováhu mezi oslabenými svaly, běháním si odrovná klouby.

Na druhou stranu není pravda, že pokud už člověk trpí nějakými potížemi, musí na pohyb zapomenout. "Naopak, jeho potíže mohou plynout z toho, že se málo hýbe, a proto je napraví nejspíše tím, když se hýbat začne," říká Hnízdil.

Příklad? Bolavá záda. Čas od času si na potíže s nimi stěžuje osm lidí z deseti, přičemž nejčastější příčinou problémů je právě nedostatek pohybu a sezení v práci nebo třeba v autě. Svaly držící páteř rovnou ochabují a potíže jsou na světě. Kdo si správným cvičením svaly opět posílí, zbaví se tak mimo jiné i bolesti.

Půl století změn
Jakkoli se někdo může na vášeň moderního člověka k pohybu dívat s despektem a jako na zbytečné finanční vydání, lékaři ji jedině schvalují. "On je to trochu paradox a trochu vlastně nezbytnost," soudí kardiolog Pavel Formánek z pražské Nemocnice Na Homolce.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL!
Poradnu Vaška Krejčíka najdete
ZDE

Různé posilovny, hodiny aerobiku, plavání nebo běhání podle něj jen nahrazují fyzickou námahu, která ještě před válkou byla běžnou součástí života každého člověka. "Jenže za posledního půl století se životní styl dramaticky změnil, a kdo nechce, nemusí se vůbec nijak namáhat," konstatuje lékař.

Nedostatek pohybu a fyzické námahy se přitom na lidském zdraví podepisuje negativně - většinou vadí už sama slabší kondice, netrénované tělo je navíc náchylnější k civilizačním chorobám - cukrovkou a nemocemi srdce a cév počínaje a zhoubnými chorobami konče.

A nemusí jít hned o smrtelné choroby, potrápit může i osteoporóza neboli řídnutí kostí a vyšší náchylnost ke zlomeninám, která také spíše postihne toho, jemuž pohyb není vlastní.

Chci sportovat. Jak začít?
Zvažte svůj zdravotní stav, kondici a své možnosti, pokud jde o čas a peníze, které můžete sportování věnovat. Výběr konkrétního druhu pohybu už je na vás. Je dobré pamatovat i na to, že zaměřit se jen na jednu aktivitu není ideální - například jízdu na kole by mělo doplnit protahovací a posilovací cvičení.

Budu se pravidelně hýbat. Tak nějak se rozhoduje čím dál více lidí. Výběr aktivit, jimž se mohou věnovat, je nepřeberný a je jen na nich, pro kterou se rozhodnou.

"Nejdůležitější je naučit se rozumět svému tělu. Je to asi mnohem vhodnější než se třeba radit s lékařem, protože vy sami byste měli poznat, kdy vám dává najevo, že pro něj nějaký pohyb není vhodný a podobně," doporučuje Hnízdil. Podle něj jde při cvičení zejména o to, aby se člověk dostal do fyzické i psychické pohody zároveň.

Začít v padesáti?
Vezměte v potaz kromě momentální kondice také třeba to, zda člověk má, či nemá nadváhu - kila navíc totiž zatěžují klouby, a proto jsou některé sporty, jako je třeba aerobic nebo běhání, nevhodné.

Je navíc rozdíl, zda třeba se stále populárnějším tenisem začne člověk až v padesáti, nebo zda v tomhle věku už má za sebou léta na kurtu. Zatímco pro toho prvního může být nezvyklá tenisová zátěž přílišná, ten druhý si pomocí rakety může udržovat kondici ještě hodně let. "Ale není důvod, proč by padesátiletý člověk nemohl začít třeba jezdit na kole."

Existuje nějaká horní hranice pro to, kdy už s nějakým sportem skončit, případně s žádným nezačínat? Podle Hnízdila nikoliv, jen je třeba dbát na to, aby byl pohyb přiměřený věku. Pokud člověka neúměrně vyčerpává či bolí, je něco špatně.

I když výjimky se najdou a třeba německá kontroverzní filmařka Leni Reifenstahlová se začala potápět až po sedmdesátce. Jindy zase penzisté poprvé v životě skáčou padákem a podobně.

Příklady táhnou
Proč se vlastně lidé tak hojně vrhají na sport, zatímco ještě nedávno je nechával chladným? "Více se zajímají o své zdraví, jsou zodpovědnější a informace o tom, že cvičit je zdravé, znějí silněji," nastiňuje jednu možnost psycholožka Zdena Sládečková.

Vysvětlení je podle ní však více - lidé chtějí být zdravější mimo jiné proto, aby mohli být výkonnější v práci. Při sportu se zároveň odreagovávají od stresu, nejčastěji právě toho pracovního. Sportují proto, že to vidí u ostatních, včetně celebrit. Mladým lidem nahrazují různé adrenalinové sporty dobrodružství. "Sportování je také taková módní vlna, v tomto případě ovšem užitečná," uzavřela psycholožka.

Sporty: jaké mají výhody a nevýhody

Chůze

+ ačkoli ji mnoho lidí nepovažuje za sport, je to nejzdravější druh pohybu a lze s ním začít kdykoli

+ při rychlé chůzi si můžete připevnit na ruce speciální závaží, můžete chodit také hodně rychle s trekovými holemi, je to efektivnější, protože spálíte více kilojoulů

- aby měla smysl, musí být procházka svižná, dlouhá a pokud možno v přírodě, procházení po městě se nepočítá

Běh

+ zlepšuje kondici, hubne se díky němu a formuje postavu

- hodně zatěžuje klouby a páteř, zvláště, běhá-li člověk po tvrdém povrchu a v nevhodných botách

Jízda na kole

+ pravidelné ježdění delších tratí zlepšuje kondici, hubne se díky němu

- posez na kole je poněkud jednostranný, musí ho proto doplnit protahování a mírné posilování svalů, zejména kolem páteře

Aerobik

+ posiluje fyzičku, hubne se díky němu

- velká zátěž pro klouby

Cvičení ve fitness centru

+ správně sestavený tréninkový plán zvedne jak kondici, tak vytvaruje postavu

- patří k dražším aktivitám, člověk není venku, ale stále pod střechou

Power jóga

+ dynamické opakování pozic z jógy prospívá všestranně

- ne všude jsou potřebné kurzy, člověk sám doma cvičení nezvládne, protože neví, co dělá špatně

Lezecké stěny

+ všestranně procvičí tělo, posiluje zároveň i sebevědomí, protože se člověk musí spoléhat sám na sebe a na odhad svých schopností

- poměrné drahé, náročné na pohybovou soustavu

Spinning (obdoba rotopedu)

+ vynikající na hubnutí

- nevhodně vedený trénink člověka snadno přetíží, jezdí se ve skupině, to nevyhovuje každému, nehodí se pro netrénované lidi

Tai-či

+ pomáhá při stresu, při potížích s pohybovým aparátem

- je třeba odborné vedení, výsledky se neobjeví hned

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Když dlouho necestuji, hýbu aspoň nábytkem, říká žena velvyslance Kmoníčka

Indira Gumarová

Produkovala show na Broadwayi, v Česku řídila partu chlapů v dopravní firmě, pracovala pro dovozce džusů. To všechno by...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...Najdete na iDNES.cz