Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sportujte, nikdy není pozdě

  0:01aktualizováno  0:01
Zatímco před pár lety bylo sportování výsadou opravdových nadšenců a ostatní si tu a tam vyjeli na kole či vyšli na procházku, dnes mají prodejci sportovních potřeb žně. Stále více lidí považuje sportování za součást života. A lékaři jim to schvalují.

Stačí se rozhlédnout po ulicích. Rodiče i děti vyjíždějí na kole, kolečkových bruslích či se zapisují do kurzů jógy, lezení po skalách a potápění.

"Začít se sportem a nějakým pohybem lze v jakémkoli věku. Rozhodně je lepší začít, byť později, než se pohybu nevěnovat vůbec nikdy," říká lékař Jan Hnízdil z pražské kliniky psychosomatické medicíny.

Málo pohybu škodí
Důležitá je volba druhu pohybu. Kdo se léta nehýbal a náhle začne přehnaně posilovat nebo běhat, může si uškodit. Špatným posilováním zvýší nerovnováhu mezi oslabenými svaly, běháním si odrovná klouby.

Na druhou stranu není pravda, že pokud už člověk trpí nějakými potížemi, musí na pohyb zapomenout. "Naopak, jeho potíže mohou plynout z toho, že se málo hýbe, a proto je napraví nejspíše tím, když se hýbat začne," říká Hnízdil.

Příklad? Bolavá záda. Čas od času si na potíže s nimi stěžuje osm lidí z deseti, přičemž nejčastější příčinou problémů je právě nedostatek pohybu a sezení v práci nebo třeba v autě. Svaly držící páteř rovnou ochabují a potíže jsou na světě. Kdo si správným cvičením svaly opět posílí, zbaví se tak mimo jiné i bolesti.

Půl století změn
Jakkoli se někdo může na vášeň moderního člověka k pohybu dívat s despektem a jako na zbytečné finanční vydání, lékaři ji jedině schvalují. "On je to trochu paradox a trochu vlastně nezbytnost," soudí kardiolog Pavel Formánek z pražské Nemocnice Na Homolce.

ZDRAVÝ ŽIVOTNÍ STYL!
Poradnu Vaška Krejčíka najdete
ZDE

Různé posilovny, hodiny aerobiku, plavání nebo běhání podle něj jen nahrazují fyzickou námahu, která ještě před válkou byla běžnou součástí života každého člověka. "Jenže za posledního půl století se životní styl dramaticky změnil, a kdo nechce, nemusí se vůbec nijak namáhat," konstatuje lékař.

Nedostatek pohybu a fyzické námahy se přitom na lidském zdraví podepisuje negativně - většinou vadí už sama slabší kondice, netrénované tělo je navíc náchylnější k civilizačním chorobám - cukrovkou a nemocemi srdce a cév počínaje a zhoubnými chorobami konče.

A nemusí jít hned o smrtelné choroby, potrápit může i osteoporóza neboli řídnutí kostí a vyšší náchylnost ke zlomeninám, která také spíše postihne toho, jemuž pohyb není vlastní.

Chci sportovat. Jak začít?
Zvažte svůj zdravotní stav, kondici a své možnosti, pokud jde o čas a peníze, které můžete sportování věnovat. Výběr konkrétního druhu pohybu už je na vás. Je dobré pamatovat i na to, že zaměřit se jen na jednu aktivitu není ideální - například jízdu na kole by mělo doplnit protahovací a posilovací cvičení.

Budu se pravidelně hýbat. Tak nějak se rozhoduje čím dál více lidí. Výběr aktivit, jimž se mohou věnovat, je nepřeberný a je jen na nich, pro kterou se rozhodnou.

"Nejdůležitější je naučit se rozumět svému tělu. Je to asi mnohem vhodnější než se třeba radit s lékařem, protože vy sami byste měli poznat, kdy vám dává najevo, že pro něj nějaký pohyb není vhodný a podobně," doporučuje Hnízdil. Podle něj jde při cvičení zejména o to, aby se člověk dostal do fyzické i psychické pohody zároveň.

Začít v padesáti?
Vezměte v potaz kromě momentální kondice také třeba to, zda člověk má, či nemá nadváhu - kila navíc totiž zatěžují klouby, a proto jsou některé sporty, jako je třeba aerobic nebo běhání, nevhodné.

Je navíc rozdíl, zda třeba se stále populárnějším tenisem začne člověk až v padesáti, nebo zda v tomhle věku už má za sebou léta na kurtu. Zatímco pro toho prvního může být nezvyklá tenisová zátěž přílišná, ten druhý si pomocí rakety může udržovat kondici ještě hodně let. "Ale není důvod, proč by padesátiletý člověk nemohl začít třeba jezdit na kole."

Existuje nějaká horní hranice pro to, kdy už s nějakým sportem skončit, případně s žádným nezačínat? Podle Hnízdila nikoliv, jen je třeba dbát na to, aby byl pohyb přiměřený věku. Pokud člověka neúměrně vyčerpává či bolí, je něco špatně.

I když výjimky se najdou a třeba německá kontroverzní filmařka Leni Reifenstahlová se začala potápět až po sedmdesátce. Jindy zase penzisté poprvé v životě skáčou padákem a podobně.

Příklady táhnou
Proč se vlastně lidé tak hojně vrhají na sport, zatímco ještě nedávno je nechával chladným? "Více se zajímají o své zdraví, jsou zodpovědnější a informace o tom, že cvičit je zdravé, znějí silněji," nastiňuje jednu možnost psycholožka Zdena Sládečková.

Vysvětlení je podle ní však více - lidé chtějí být zdravější mimo jiné proto, aby mohli být výkonnější v práci. Při sportu se zároveň odreagovávají od stresu, nejčastěji právě toho pracovního. Sportují proto, že to vidí u ostatních, včetně celebrit. Mladým lidem nahrazují různé adrenalinové sporty dobrodružství. "Sportování je také taková módní vlna, v tomto případě ovšem užitečná," uzavřela psycholožka.

Sporty: jaké mají výhody a nevýhody

Chůze

+ ačkoli ji mnoho lidí nepovažuje za sport, je to nejzdravější druh pohybu a lze s ním začít kdykoli

+ při rychlé chůzi si můžete připevnit na ruce speciální závaží, můžete chodit také hodně rychle s trekovými holemi, je to efektivnější, protože spálíte více kilojoulů

- aby měla smysl, musí být procházka svižná, dlouhá a pokud možno v přírodě, procházení po městě se nepočítá

Běh

+ zlepšuje kondici, hubne se díky němu a formuje postavu

- hodně zatěžuje klouby a páteř, zvláště, běhá-li člověk po tvrdém povrchu a v nevhodných botách

Jízda na kole

+ pravidelné ježdění delších tratí zlepšuje kondici, hubne se díky němu

- posez na kole je poněkud jednostranný, musí ho proto doplnit protahování a mírné posilování svalů, zejména kolem páteře

Aerobik

+ posiluje fyzičku, hubne se díky němu

- velká zátěž pro klouby

Cvičení ve fitness centru

+ správně sestavený tréninkový plán zvedne jak kondici, tak vytvaruje postavu

- patří k dražším aktivitám, člověk není venku, ale stále pod střechou

Power jóga

+ dynamické opakování pozic z jógy prospívá všestranně

- ne všude jsou potřebné kurzy, člověk sám doma cvičení nezvládne, protože neví, co dělá špatně

Lezecké stěny

+ všestranně procvičí tělo, posiluje zároveň i sebevědomí, protože se člověk musí spoléhat sám na sebe a na odhad svých schopností

- poměrné drahé, náročné na pohybovou soustavu

Spinning (obdoba rotopedu)

+ vynikající na hubnutí

- nevhodně vedený trénink člověka snadno přetíží, jezdí se ve skupině, to nevyhovuje každému, nehodí se pro netrénované lidi

Tai-či

+ pomáhá při stresu, při potížích s pohybovým aparátem

- je třeba odborné vedení, výsledky se neobjeví hned

Autoři:Nejčtenější

Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....

Kvůli barvě očí téměř oslepla. Modelka varuje před nebezpečnou operací

Modelka Nadinne Bruna kvůli plastické operaci očí málem přišla o zrak.

Je jí dvaatřicet, na Instagramu ji sleduje skoro 200 tisíc lidí. A má zrak devadesátileté ženy. Nadinne Bruna si za to...

Další z rubriky

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Tuberkulóza ročně zabije dva miliony lidí. Začíná únavou, hubnutím a kašlem

Mycobacterium tuberculosis - bakterie, která způsobuje tuberkulózu.

Tuberkulóza je nejčastější smrtící infekční onemocnění na světě. Česko může být relativně v klidu, protože patří mezi...

Syn má juvenilní idiopatickou artritidu, diagnózu odhalili až za půl roku

Matěj se snaží stále rehabilitovat.

První náznak toho, že se synem Matějem není něco v pořádku, jsme zaznamenali v jeho dvou letech při cvičení. Diagnózu...

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Pomocníci pro čištění pleti: Sonický přístroj i obyčejný kartáček

Arome.cz Do postele byste se s make-upem neodvážily, pleť poctivě drhnete gelem i peelingem, a tvář máte přesto plnou "nedokonalo...

Najdete na iDNES.cz