Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Infekce i bolavá záda: co všechno vám může způsobit spodní prádlo

  • 18
Chcete být co nejsvůdnější, tak obléknete tanga a vyztuženou podprsenku, jenže možná vůbec netušíte, jakou daň si sexy prádlo může vybrat na vašem zdraví. Víte, co všechno vám nevhodně vybrané spodní prádlo může způsobit?

Když vidíte na fotkách modelky oblečené do miniaturních kalhotek a podprsenkou zvětšující vnady o několik čísel, možná vám připadají sexy a jste v pokušení pořídit si podobnou výbavu. Jenže svůdné prádlo vám nemusí přihrát jen vzrušující večer, ale i velmi nepříjemné zdravotní komplikace. Víte, na které kousky byste si měla dát pozor a vyřadit je ze svého intimního šatníku?

Problematická tanga

V tangách sice možná vypadají vaše křivky mimořádně působivě, ale kdyby do toho mohlo mluvit vaše tělo, rozhodně by si je samo nekoupilo. Podle odborníků totiž nošení kalhotek typu tanga výrazně zvyšuje pravděpodobnost, že vás postihne vaginální infekce, nebo infekce močových cest.

A to hned z několika důvodů. Jednak se v naprosté většině případů tanga vyrábějí z umělých materiálů, které nejsou tak prodyšné jako například bavlna, což poskytuje bakteriím ideální prostředí pro množení. Navíc mají tanga při chůzi (respektive jakémkoli pohybu) tendenci ke tření, čímž způsobují na citlivé pokožce oblasti genitálií mikroskopické trhlinky, které jsou vstupní branou pro mikroby.

Navíc úzký proužek kalhotek typu tanga funguje jako jakýsi most, po kterém mohou bakterie z vašeho konečníku (například E.coli) pohodlně doputovat do vaší vaginy nebo močové trubice. Pomáhá jim k tomu právě již zmíněné tření a jemný posun šňůrkových kalhotek například při sportování. Výsledkem pak může být například bakteriální zánět vaginy.

Podle odborníků byste, s ohledem na své zdraví, měla kupovat vždy bavlněné spodní prádlo a pokud možno kalhotky klasického tvaru. Prodyšné materiály totiž odvádějí vlhkost od pokožky a bakterie tak nemají vhodné podmínky k množení. A lékaři upozorňují, že situaci nezachrání ani bavlněný proužek, který se všívá do spodní části kalhotek z umělých materiálů. I když je bavlna prodyšná, syntetický materiál, na kterém je bavlněný obdélník/proužek přišitý, prodyšný není a právě proto vzniká vlhké prostředí, ve kterém se mimořádně daří bakteriím.

„Tanga na běžné nošení příliš nedoporučuji. Rozumím jejich funkci při intimním večeru, ale jejich každodenní nošení může způsobit nepříjemné zdravotní problémy,“ říká gynekolog Martin Dvořák.

„I když je to samozřejmě individuální. Některé ženy je mohou nosit pravidelně bez výraznějších problémů, zatímco u jiných se zdravotní nepříjemnosti objeví téměř okamžitě.“

Sexy i v noci?

Necháváte se inspirovat romantickými filmy a chodíte do postele ve svůdném negližé, abyste byla pro svou drahou polovičku co nejpřitažlivější? Nebo volíte na spaní spodní prádlo s ohledem na vysoké letní teploty? Pokud ale jdete spát v těsných kalhotkách, koledujete si o další zdravotní nepříjemnosti.

Podle studie z letošního roku spánek ve spodním prádle ohrožuje nejen zdraví žen, ale nebezpečný je i pro muže. U žen jde opět o vlhké a teplé prostředí, které přeje množení bakterií – a tedy zvýšenému riziku bakteriálních zánětů, plísňových či kožních onemocnění.

7 věcí, kterými manžel škodí vašemu zdraví

Ilustrační snímek

U mužů je potom, podle odborníků, spaním ve spodním prádle ohrožena jejich plodnost. Pravidelný spánek v trenkách nebo slipech zvyšuje teplotu mužských genitálií a tím nepříznivě ovlivňuje kvalitu spermií.

Nepadnoucí podprsenkou k bolestem hlavy

Potenciální ohrožení pro vaše zdraví však nepředstavují pouze nevhodně vybrané kalhotky, ale problémy vám může způsobovat i podprsenka. Podle odhadu odborníků nosí špatnou velikost podprsenky sedmdesát až osmdesát procent žen. Přitom nepadnoucí podprsenka s sebou nenese jen neestetický dojem, ale může být příčinou bolestí ramen, zad i šíje. Kromě toho jí můžete přispat na vrub i trávicí problémy, bolesti hlavy nebo kožní vyrážky.

Lékaři upozorňují na to, že špatně vybraná podprsenka nejenže neposkytuje potřebnou oporu prsům, což vede v konečném důsledku k jejich rychlejšímu a většímu poklesu, ale komplikací mohou být i uskřípnuté nervy především v krční oblasti. Ty jsou způsobeny především škrtícími ramínky od podprsenky. Omezení přítoku krve potom může vyústit v dlouhodobé bolesti hlavy.

Častou komplikací nepadnoucí podprsenky je i bolest ve střední části zad, protože podle průzkumů si většina žen kupuje podprsenku příliš těsnou po obvodu. Navíc setrvalý tlak na bránici, který příliš těsná podprsenka vyvíjí, může být příčinou problémů s trávením či syndromu dráždivého tračníku.

Dva britští vědci jdou ve svých antipodprsenkových názorech ještě dál a tvrdí, že nošení podprsenky může být příčinou permanentní bolestivosti prsů, která je spojována s rakovinou prsů. Podle odhadů trpí v současnosti bolestí prsů dvě z pěti žen a u některých je bolestivost tak výrazná, že znemožňuje běžný, každodenní „provoz“ (například omezuje ženy v pohybu, chování dětí apod.). Zmínění vědci tvrdí, že v některých případech je tomu tak proto, že těsná podprsenka znemožňuje správné fungování lymfatických žláz.

Poněkud na okraji zájmu žen stále zůstávají sportovní podprsenky, ačkoli odborníci zdůrazňují, že do sportovní podprsenky by měla investovat každá ženy bez ohledu na velikost prsů. Uvědomte si, že prs je tvořen především tukovou tkání a vazivem. Neobsahuje žádné svaly a jeho tvar je tvořen takzvaným Cooperovým vazem. Při opakovaných a intenzivních skocích, běhu a podobných sportovních aktivitách dochází k postupnému povolení kůže i vazů a prsa tak ztrácí svůj tvar. Navíc tato zátěž může vést k bolesti ramen i špatnému držení těla.

, pro iDNES.cz