Nespavost - (c) profimedia.cz/corbis

Nespavost - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Spíte dobře? Může to být lepší

Čas od času trápí potíže se spánkem každého, avšak 30 až 40 procent lidí se s nimi potýká trvale. Někdy může jít o důsledek životního stylu, ale zrovna tak o sobě tímto způsobem mohou dávat vědět nějaké zdravotní potíže, či dokonce vážná nemoc.

Poruchy spánku možná značí nemoc - čtěte ZDE

Proto je lepší se nesnažit přebít dlouhodobé potíže pilulkami, ale jít k lékaři a hledat jejich pravou příčinu.

Moc i málo spánku škodí
Co všechno se může na spánku nepříznivě podepsat?

"Nadměrná psychická zátěž,  nepravidelný denní režim, množství kofeinu a alkoholu, špatné prostředí pro spánek, některé léky, ale také třeba deprese," vyjmenoval Karel Šonka, neurolog z pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

K lékaři by podle něj člověk měl rozhodně jít v případě, že ho potíže se spánkem trápí déle než týden. Většinou jde o potíže s nespavostí, ale některé lidi naopak trápí spavost nadměrná - a i ta si zaslouží odborné posouzení.

Potíže se spánkem nevadí jen samy o sobě, protože negativně ovlivňují celý život dotyčného jedince - například v tom, že nevyspalí lidé jsou unavení a méně výkonní. Rovněž trpí dalšími zdravotními problémy.

Dokladem je fakt, že chodí mnohem častěji k lékaři ve srovnání s lidmi, jejichž spánek je v pořádku. Stěžují si mimo jiné na bolesti hlavy a zad, ale také se u nich může rozvíjet deprese. Někdy je to také naopak.

"Potíže se spánkem bývají jedním z příznaků deprese," vysvětluje psychiatr Martin Anders z Všeobecné fakultní nemocnice. Ostatně, duševní choroby obecně se velmi často projevují právě potížemi se spánkem, většinou nespavostí. Kromě deprese je to typické také třeba pro úzkostnou poruchu.

Člověk, jehož spánek nestojí za nic, by se měl v prvé řadě obrátit na svého praktického lékaře a snažit se najít příčinu potíží. V případě, že se to nepovede či když léčba nezabere, může se nechat vyšetřit přímo odborníky na spánkovou medicínu ve speciální spánkové laboratoři.

Kam se ztrácí spánek
Jeden z nespavých pacientů si stěžoval, že ač dodržuje pravidla spánkové hygieny, přesto k němu spánek nepřichází. "Když jsme začali rozebírat jeho životní styl a denní režim, ukázalo se, že vypije denně šest litrů coly plus nějaká kafe k tomu," líčí Martin Anders.

V případě tohoto pacienta bylo tedy řešení nasnadě, většinou se však takhle jednoznačná a snadno odstranitelná příčina nočního trápení nenajde. Nicméně ani tak není třeba házet flintu do žita, protože pomoci se dá i pacientům se zapeklitějšími potížemi.

Léky a nespavost
Poruchy spánku častěji trápí ženy než muže, jejich výskyt navíc stoupá s věkem. Avšak zatímco je normální, že s věkem klesá doba, kterou člověk prospí, skutečná nespavost zasluhuje pozornost.

Stále častěji se mluví o tom, že nespavost může být příznakem deprese, protože jí trpí takřka každý druhý člověk s touto duševní nemocí. Ale příčin nespavosti může být více a někdy je třeba v prvé řadě řešit jiné problémy, které spánek zhoršují - třeba zažívací potíže, časté nucení na močení, nepravidelnost srdeční činnosti nebo prostý fakt nedostatku pohybu přes den.

S tím souvisí třeba poruchy spánku u lidí po mrtvici. Nemůže za ně ani tak sama mrtvice, ale spíš to, že se nemohou ve spánku otáčet, což je jinak přirozené. Podobně to platí u  ostatních poruch hybnosti.

Neklidné nohy vadí
Trápení může způsobovat i věc zdánlivě tak banální, jako je "syndrom neklidných nohou". Postižení musí v noci někdy pár minut, ale někdy dlouhé hodiny nutkavě hýbat nohama a o klidném spánku tak nemůže být řeč.

"Jeden pacient musel chodit, a aby se nestyděl před sousedy, jezdil kvůli tomu autem do okresního města a tam chodil po náměstí," popisuje neurolog Šonka.

"Nespavost mohou vyvolat i léky, například některé přípravky proti Parkinsonově chorobě zvyšují spavost přes den. Příkladů je samozřejmě mnohem více," vysvětluje Šonka.

Lékaři mohou lidem trpícím nespavostí nabídnout různá řešení, podle toho, jaká je hlavní příčina jejich obtíží - od úpravy spánkového režimu přes cílenou léčbu léky až po léčbu základního onemocnění, tedy třeba deprese nebo zažívacích poruch.

Stále více se přitom při léčbě zohledňují psychické aspekty nespavosti, protože postiženého často kromě jiných potíží sužují také starosti s tím, že nespí, a dostává se tak do jakéhosi začarovaného kruhu.

Aby vás netrápila nespavost

Chcete se dobře vyspat? Dodržujte několik jednoduchých rad od neurologa Karla Šonky.

Uléhejte ve stejnou dobu
Někomu to nevadí, ale pro lidi trpící nespavostí je velikou chybou chodit spát pokaždé jindy, lepší je naučit tělo pravidelnému rytmu.

Hýbejte se
Zdravému spánku napomáhá i dostatek pohybu, naučte se pravidelně si zacvičit. Nemusí přitom jít o nic náročného.

• Dobré lůžko je důležité
Kupte si kvalitní postel s dobrou matrací, používejte lůžko pouze pro spánek a sex, nejezte v něm ani si tu třeba nečtěte.

Co jíst a pít
Spánek je zaháněn těžkým a kořeněným jídlem, příliš velkými porcemi a nadměrným pitím alkoholu.

• Nesnažte se spát za každou cenu
Nepřevalujte se na lůžku desítky minut či dokonce několik hodin. Raději vstaňte a dělejte něco jiného, do postele jděte, až budete ospalí.