Ona

Špinavý vzduch vede k dvojčatům

  • 5
Ženy, které žijí v oblastech s více znečištěným ovzduším, jsou náchylnější k rození dvojčat, tvrdí podle serveru BBC evropští vědci. V Německu totiž odhalili, že počet narozených dvojčat v oblastech se znečištěným životním prostředím je dvakrát vyšší než jinde.

Nejvíce dvojčat rodily ženy žijící poblíž spaloven toxického odpadu, tvrdí autoři studie, kteří doporučují nyní zkoumat, proč tomu tak je.

Podle profesora Nicka Fiska z porodnického a gynekologického oddělení v nemocnici Královny Charlotte v Londýně se nabízí vysvětlení, že toxický odpad má vliv na ženské hormony.

"Je možné, že něco v toxickém odpadu snižuje hladinu estrogenu u žen. Proto mají vyšší hladinu gonadotropinu, což je hormon urychlující vývoj vajíček," řekl.

S větším množstvím gonadotropinu je také pravděpodobnější, že se vytvoří více vajíček, které mohou být oplodněny. Výsledkem je větší výskyt neidentických dvojčat. Nemá to nic společného s jednovaječnými dvojčaty - ta pocházejí z vajíčka, které se rozdělí brzy po oplodnění.

Tým výzkumníků z univerzity v Hamburku srovnával poměr dvojčat narozených matkám žijícím u jedné spalovny v Hesensku a matkám bydlícím ve dvou dalších německých oblastech. Ve sledovaném místě v Hesensku mělo 5,3 procenta matek dvojčata, zatímco o 20 kilometrů dále 1,6 procenta žen a v jiné neprůmyslové oblasti 2,3 procenta.

Umělé oplodnění za nic nemůže
Vědci si ověřili, že tento trend není výsledkem léčení neplodnosti, o kterém je známo, že zvyšuje pravděpodobnost mnohonásobných porodů. Podobné výsledky naznačující vliv znečištěného životního prostředí na plodnost zaznamenali i Skotové v 80. letech a také v Belgii. Také v Česku se rodí více dvojčat než v minulosti, většinou však jde o důsledek léčby neplodnosti.

,