Diskuze

Seriál pro začátečníky: Jak si neznechutit běhání

První běžecké dny a týdny bývají nejkritičtější, mnoho začátečníků s běháním sekne právě v této době. Vyplatí se stanovit si krátkodobé cíle, najít si rovinku a běhat pomalu. A také se motivovat, například tréninkovým deníčkem, běháním ve dvou či účastí na veřejném běhu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Odpoved:Nikdy nezacit behat.

0 0
možnosti

P76e82t70r 83P62e50t34ř34í93k

10. 11. 2014 10:52

kolegové;-),velmi mne zaujaly vaše zkušenosti a začátky, přispěju taky, běhám dlouholetě, ale s přestávkami dlouhými, takže než se vždy dostanu do formy, chvíli to trvá, aniž jsem o tom něco studoval, tak když vyrazím s našimi psy na výběh "začátečnický" - mám velmi kopcovité trasy, tak běžím a jak to nemohu udýchat, tak chvíli jdu a jak se dýchací rytmus uklidní, běžím dále, prostě dělám věci přirozeně jak to cítím že to vyhovuje mýmu tělu a tímto stylem se dostanu do tempa bez zastávek v kopcích, kdy i do relativně prudkých stoupáků to na pohodu udýchám celých cca 8 km, nejdůležitější je však pravidelnost a stálost, to vím po létech jistojistě:-)

0 0
možnosti

Roku 1981 mi bylo 31 let, 175 cm, 90 kg. 2 moje děti v té době 11 a 9 let se mi smály, že mám na břiše "Lysou horu". Rozhodl jsem se, že to tak nemohu nenechat. Naštěstí to byla doba, kdy se jogging stal velmi populárním druhem pohybu a tak jsem si řekl, že zkusím běhat. Tehdy to bylo rok, co jsme se přestěhovali do blízkosti Bělského lesa v Ostravě a mé ratolesti tam objevily nově vybudovaný areál zdraví s 900 m dlouhým pilinovým okruhem. Mé děti mi nevěřily, že celý ten okruh uběhnu a že je v závodě s nimi porazím.  Slíbil jsem jim sladkou odměnu, když se jim to povede. Po startu vyrazily jako by 900m bylo jen 100 m. Já jsem je nechal a běžel podle mne "přiměřeně". Tedy z kopce mi to docela šlo, děti mi utekly, ale ve stoupání jsem je dohnal a přes svou nadváhu i předběhl, ale za cenu, že v cíli jsem málem vypustil duši. "Tak to tedy ne", řekl jsem si. Rozhodl jsem se, že postupně za určitou dobu zvládnu bez přestávky 10 okruhů.  Postupně jsem uběhl 2, 3, 5,7 a za 2 měsíce pravidelného běhání po okruhu jsem těch 10 okruhů dal. Začal jsem si vést do sešitku záznamy, kolik jsem toho uběhl. Váha šla raketovým tempem dolů za 3 měsíce o 15 kg, za půl roku o 20. Své stravovací návyky jsem vůbec nezměnil, naopak musel jsem jíst ještě více. Kolegové a známí začali mít obavu o mé zdraví,  všechno oblečení jsem musel nechat buď přešít, nebo vyhodit. Začal jsem se cítit výborně a původní posměch okolí vystřídal obdiv. Pokračoval jsem v pravidelném běhání a následující rok v dubnu jsem běžel závod 20 km pod Lysou horou z 1:27 minut. V červnu téhož roku jsem uběhl v Otrokovicích maraton za 3:01 a rok na to 2:52 tamtéž. A následovalo dalších 35 maratonů s různými výsledky, většinou pod 3 hod, asi polovina pod 2:50 a nejlepší ve svých 42 letech 2:38:48 v roce 1991 v Šumperku. 

Dodnes běhám, i když mnohem pomaleji a zúčastňuji se tak 1, nebo 2 závodů za rok. Na maraton už nemám a tak alespoň zvládám půlmaraton. Na aktivním pohybu jsem závislý (běh, kolo, rotoped, občas plavání).

4 0
možnosti

Jerry X

5. 11. 2014 20:02

Začít se dá různě, i když můj způsob asi ideální nebude.

Někde koncem základky jsem od doktorky dostal papír, že mám zakázané dlouhé běhy, díky čemuž se ze mě stal na dlouhá léta absolutní neběžec.

Změnilo se to před čtyřmi lety, nějak jsem si po svém druhém cyklozávodu vzal do hlavy, že chci zkusit triatlon. Věděl jsem, že plavání i kolo zvládám v pohodě (cílem bylo dokončit), jenže co s tím během? Variantu, že 4.5 km ujdu svižnou chůzí jsem po analýze výsledků zavrhnul, to bych skončil úplně poslední, což jsem nechtěl, bylo potřeba naučit se běhat!

Tak jsem si koupil boty a zahájil experiment s cílem zjistit, zda se dá dostat z absolutní běžecké nuly na potřebnou vzdálenost za 3 týdny. ;-D

Napoprvé jsem myslel, že po kilometru umřu, i při pomalinkém "běhu" ukazoval pulsmetr hodnoty, jaké jsem na kole nikdy neviděl. Tak jsem posunul maximum na 200, aby se hodinky přestaly vztekat a doufal jsem, že se s tím tělo nějak srovná. Tepová frekvence sice neklesala, ale postupně se mi dařilo prodlužovat vzdálenost, kterou jsem zvladnul běžet, 3 dny před závodem jsem už uběhl v kuse asi 3.5 km. Drobnostmi, že před během bude ještě kolo a plavání, jsem se radši nezatěžoval. ;-)

V to, že bych mohl v triatlonu uběhnout celou vzdálenost jsem doufal jen do chvíle, než jsem na startu zjistil, že běžecká část vůbec nebude rovina! Na to jsem připravený nebyl, stejně tak jsem nebyl připravený, jak blbě se mi poběží po 20 km na kole, nakonec jsem běžel jen po rovině a s kopce, do kopce to nešlo. Výsledek absolutně 63/80 každopádně potěšil natolik, že to nebyl můj poslední triatlon, na ty v následujících letech už jsem se připravil trochu lépe, už to není zda dokončím, ale snad i trošku závodím. :-)

2 0
možnosti

Na začátku jsem také běhal sám--po tmě a s tempem asi 6:30/km. Můj cíl byl uběhnout 1 km v kuse :-)  Po čase jsem začal pomaličku přidávat jak na vzdálenosti, tak na tempu.  Nikam jsem nespěchal a držel se rad zkušenějších. Opravdovým běžcem jsem si začal připadat tak po 5-ti měsících. Nebylo to o rychlosti, nebo vzdálenosti, ale o pocitu. Po těch 5-ti měsících jsem najednou ucítil, že to jde samo, že to tělo potřebuje a že bez běhu už nemůžu být. Také jsem začal pomýšlet na závody ( to jsem na začátku myslel, že nikdy!!).....a to byl ten přerod z "povaleče" na "běžce".

Jinak také běhám po většinou sám--nemusím se vázat na časy, kdy to vyhovuje tomuhle a nebo támhletomu, ani na tempo a ni na vzdálenost. Ale přeci jen si udělám alespoň jednou týdně čas na společný RUNGO běh u nás v Pardubicích, kde setkám se společnejma  "bláznama" jako jsem já  :-) . Není to o tempu, ale o pohodě a pokecu. Tak-že, občas má i ten běh ve skupině také svoje výhody.

2 0
možnosti

Ja nemuzu behat s nekym, mam svoje tempo a ten druhy vzdycky bezi bud moc pomalu, nebo moc rychle. No a ve skupine, to uz si vubec nedovedu predstavit. Nehlede na to, ze jsem typicky vytrvalostni typ, nasadim sve tempo a bezim a muzu tak bezet x km, ale nesmim tempo menit. Takze behat s nekym mi zasadne nevyhovuje.

3 0
možnosti

Jj taky jsem takový samotář . . . . .

0 0
možnosti

Jasně, je to tak. Člověk si to nesmí na začátku znechutit nějakými drsnými výběhy á 10 km a podobně. Začít pěkně pomalu, chůzi prokládat během a intervaly postupně natahovat. Vykašlete se na nějaké tempo, někomu vyhovuje 6.20 km jinému 4.50, to je na začátku úplně jedno. K pocitu slasti při běhu se prostě musíte proběhat. Ono to ze začátku bolí a hodněkrát s tím chcete seknout, ale věřte, že po několika týdnech, když zaběhnete svou první pětku v kuse, tak zjistíte, že to má smysl. Já ještě ze své zkušenosti doporučuji vybíhat až tak po cca 20-30 minutách rychlejší chůze. Tělo se pěkně připraví, zahřeje a vydržíte pak mnohem déle běžet, tedy nezavřít za sebou dveře paneláku a hned nasadit tempo, pěkně se projít, rychlejší chůzí a pak běžet. Tak hodně zdraví a naběhaných kilometrů.

Michal

0 0
možnosti

Kdyz je cas, tak to jde. Ja mam momentalne 30 min mezi praci a vyzvednuti dcery ze skolky, takze okruh 5 km a upaluju pro dite ;-D

0 0
možnosti
Foto

Já jsem před dvěma lety začala velice, velice zlehoučka (podle jakéhosi plánu "Atletkou během 9ti týdnů", který mi asi 5 let jen tak visel na ledničce). Začínala jsem běhat po tmě, s manželem, 6 minut chůze-1 minuta běhu-6 minut chůze-1 minuta běhu-6 minut chůze. Ty 3x1 minuty zvládne každý a nemůže se přetrénovat. Postupně jsem zvyšovala, až po 9ti týdnech by měla "atletka" zvládnout běžet půl hodiny v kuse. Vzhledem k tomu, že se mi povedlo zlomit si zápěstí (doma) , jsem to nezvládla, ale vydržela jsem a k běhu jsem se pak zase vrátila. Teď už běhám zásadně sama (manžel to po té mé zlomenině vzdal a teď už bych mu utekla :-)), bhám jen ve dne a je to úžasný relax. Mám 5 dětí, 2 zaměstnání, chalupu,... a běh je jediná chvíle, kdy po mně nikdo nic nechce, poslouchám si hudbu, kochám se krajinou, poslouchám svoje tělo (přes bolest nejdu), běhám si opravdu jen na pohodu. Mám 2 oblíbená kolečka, které si vybírám podle času, který mám , 7 nebo 14km. A dokonce jsem už absolvovala s kamarády, běžci, svůj první závod, a to hned 5km HORSKÉHO běhu a nebyla jsem ani poslední ;-D

Jen ty kila dolů zatím moc nešly, ale to už dávno není moje motivace. A když jsem to zvládla já (v 45ti letech), zvládne to každý. Je to jen a jen v hlavě.

3 0
možnosti
Foto

Ještě bych chtěla pro ostatní začátečníky dodat, že ten pocit radosti z běhání se u mě objevil až po 3/4 roce. Do té doby to byla vždycky jen euforie po doběhnutí a dobrý pocit, že jsem se překonala a z toho gauče jsem se zvedla :-) Chce to prostě trpělivost, ale jednoho dne se to určitě dostaví (já si přesně ten okamžik dokonce  vybavuju).

6 0
možnosti

U mně od začátku fungovaly a nadále fungují zcela odlišné zásady, než je uvedeno v seznamu, už v roce 2007 jsem měl rád spontánnost co se týká jednotlivých běhů (na druhé straně při poměrně pečlivé evidenci, jak jsem běžel a kontrole rámcových zásad), takže jsem vesměs běhal a nadále běhám bez předem naplánované délky, bez předem naplánovaného tempa, často sám, první rok bez měřiče TF, bez speciálních bot apod.  Jako nejdůležitější vidím, že jsem vždy naslouchal svému tělu a vnímal, co se mu líbí, a jak reaguje na zátěž, díky čemuž mě běhání stále baví, a díky čemuž jsem zůstal celých 7,5 let zcela zdravý, bez zranění či jiných problémů.

Přístupů je ovšem více, takže si každý musí vybrat, co mu vyhovuje, na základě zkušeností z jiných oblastí života. Co funguje z hlediska motivace či prožívání jinde, bude fungovat i u běhání.

6 0
možnosti
  • Nejčtenější

Žena se dvěma vagínami má dva přítele, sexuální potěšení má rozdělené

21. března 2024  7:54

Annie Charlotte se narodila se dvěma vagínami. Ačkoli zprvu pro ni byl její zdravotní stav šokem,...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

26. března 2024,  aktualizováno  8:54

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obří melouny už nejsou in, i muži mohou kojit a další zajímavosti o prsou

24. března 2024

Ňadra obvykle poutají pozornost mužských očí, jsou ovšem také částí lidského těla, která je...

Dvaadvacetinásobná matka přiznala závislost na těhotenství

22. března 2024  8:15

Sue Radfordová z Velké Británie má dvaadvacet potomků. Třiadvacetkrát byla těhotná a nevylučuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sex se zajíčkem je super, ale... Sedm důvodů, proč nechodit s mladším mužem

28. března 2024

Vztahy s výrazným věkovým rozdílem jsou stále častější a už dávno nepatří do kolonky „podivné“....

Kate podstupuje chemoterapii, aby se jí rakovina nevrátila, vysvětluje lékařka

29. března 2024

Když princezna Kate oznámila, že má rakovinu, uvedla, že jí bylo doporučeno, aby podstoupila...

Zrušte rande. Tyto typy mužů své špatné stránky odhalují už v začátku

29. března 2024

Po schůzce s nimi se cítíte nejistá, po vztahu s nimi z vás zbytečně zůstane vyprahlá poušť....

OBRAZEM: Jarní detoxy, které doporučují slavné tváře

29. března 2024

Tělo si po zimě žádá úplně jiné zacházení, proto i slavné osobnosti na jaře volí trochu jiný režim,...

Osa střevo-mozek. Mikrobiolog o léčbě vlastní stolicí i vlivu na duševní zdraví

28. března 2024

Premium „Dejte svoji stolici do banky, bude se vám hodit,“ vyzývá molekulární biolog Petr Ryšávka, který...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.