U počítače je nutné mít monitor v patřičné výšce, aby zrak směřoval dopředu. (Ilustrační snímek)

U počítače je nutné mít monitor v patřičné výšce, aby zrak směřoval dopředu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Špatné sezení vás může stát zdraví. Zkuste dynamický posez

  • 8
Prosedíme většinu času a všelijak si ulevujeme, dáváme nohu přes nohu, hrbíme se. Důsledek? Bolest zad a další pohybové potíže. Někdy dokonce může špatné sezení zapříčinit i výhřez meziobtratlových plotének.

Dlouhodobé sezení způsobuje jednostranné zatěžování. Přirozenou reakcí těla je zpočátku bolest, která signalizuje hrozící poškození. Proto je potřeba ji vnímat jako varovný signál.

"Pokud se rozhodneme signály přehlížet a tyto stavy budou přetrvávat delší dobu, dojde ke statickému přetížení pohybového aparátu a špatný pohybový stereotyp se zafixuje. Znamená to, že si osvojíme špatné návyky, které se pak obtížně odstraňují. V některých případech je návrat k fyziologickým stereotypům již nemožný," vysvětluje Michalea Frantisová z Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Jak správně sedět

Jak správně sedět?

Při správném sedu je důležité mít obě plosky nohou opřené o zem, v kolenních i kyčelních kloubech musí být větší než pravý úhel, pánev je podsazená a tělo táhneme vzhůru, ramena jsou volně svěšena dolů, hlava je v prodloužení páteře a pohled směřuje dopředu.

Jak správně sedět u počítače

U počítače je proto nutné mít monitor v patřičné výšce, aby zrak směřoval dopředu. Klávesnice musí být umístěna tak, aby v loktech byl větší úhel než 90 stupňů. Kdo to má ale vydržet? Projděte se kanceláří IT specialistů, redaktorů, účetních. Málokdo sedí vzpřímeně, mnozí se hrbí a různě kroutí.

"Většinou dochází k typicky uvolněnému kulatému držení, které se vyznačuje předsunutým držením ramen, omezeným dýcháním, stlačením břišních orgánů, přetížení některých svalů a vazů. Dlouhodobé sezení s kulatými zády může přispívat k poškození až k výhřezu meziobratlových plotének bederní páteře. Zvyšuje se riziko vzniku křečových žil, protože vlivem dlouhodobého sezení dochází k omezení žilního návratu z dolních končetin," vyjmenovává rizika takovéhoto dlouhodobého sezení Renata Muchová.

Ani poloha noha přes nohu není ideální. Nesymetricky se zatěžuje pánev a dolní končetiny, nevhodně se zakřivuje páteř.

Nesnažte se narovnat násilím

Pokud se chcete přestat hrbit a začít sedět rovně, nesnažte se toho docílit násilím. Vzpřímený sed, při němž jsou meziobratlové ploténky výhodně a rovnoměrně zatíženy, musí dovolit svalový a kloubní systém.

Na co se zaměřit při výběru kancelářské židle

• Stabilita - základnu tvoří pět paprsků na kolečkách
• Nastavitelná výška sedací plochy podle výšky uživatele
• Plocha sedadla - prostorná a pohodlná, měla by mít miskovitý tvar sedáku s nejhlubším místem přibližně 12 cm od přední plochy zádové opěry
• Zaoblení přední strany sedadla - ochrana před útlakem podkolenní oblasti
• Opěradlo, napevno nastavitelné se schopností pohybu v předozadním směru. Nesmí přesahovat oblast lopatek, výhodou je nastavitelný polštářek v oblasti bederní páteře
• Výhodou je pružinový systém sedadla pro dynamické sezení
• Žebrování sedací plochy a opěradla pro dobrou cirkulaci vzduchu a optimální kontakt plochy židle s člověkem
• Výškově stavitelné područky - při opření paží jsou ramena volně svěšena

Pokud se snažíte o vzpřímenou polohu "násilím", nemůže hybný systém nikdy pracovat s vynaložením nejmenší možné energie a výsledkem bude nepříjemný pocit napětí ve svalech, rychlejší nástup únavy a případně bolest. Zkuste se tedy narovnat aspoň na chvíli a myslete na to, aby měla chodidla pevnou oporu. Snažte se také dělat přestávky a zařadit více pohybu. A nesedět v jedné poloze příliš dlouho.

Sedět rovně ale neznamená sedět strnule. Pozor na to. Poslední biochemické studie totiž prokázaly, že sedět strnule v posedu "rovném jako pravítko" zatěžuje meziobratlové ploténky více než nedbalé posedávání.

Dynamické systémy

Řešením může být takzvané aktivní sezení nebo také dynamické systémy sezení. Jejich principem je stálé střídání zatěžování a relaxace svalů, které vede k neustálé snaze o ustálení polohy.

"Díky stálému vychylování sedadla je trup po celou dobu sezení nucen udržovat rovnováhu, stabilizovat svou polohu, aktivovat hluboké svaly a tím vzpřímené držení těla, čímž nedochází k jednostrannému přetěžování svalů," vysvětluje Michaela Frantisová z Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Mezi takové židle patří například Spinalis S s pohyblivým sedákem na pružině. S každým pohybem se naklání dopředu nebo do stran a donutí tělo balancovat a vracet se do přirozené optimální polohy. Čím déle sedíte, tím více posilujete svaly.

Pohyblivý sedák na pružině funguje na stejném principu jako rehabilitační balon. Sezení na balonu je ale pro pohybový aparát velká zátěž a odborníci rozhodně nedoporučují vyměnit ho za židli, ale využívat ho jen krátkodobě, ne však déle než dvě až tři hodiny denně.

A co židle zvané klekačky? Mnozí lidé s problémy zad v ní vidí naději. "Klekačka je jeden z alternativních způsobů sezení. Není však možné sedět na ní celý den. Přetěžují se kolenní klouby a navíc si člověk postupně zvykne a zaujme "kulatý" sed. Dalším problémem je výška pracovního stolu," vysvětluje Muchová.