Spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku či mozkové příhody. Navíc je člověk ospalý během dne. Ilustrační foto.

Spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku či mozkové příhody. Navíc je člověk ospalý během dne. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Spánková porucha dechu zvyšuje riziko deprese

  • 12
Lidé, kteří mají potíže s dechem během spánku, jsou náchylnější k depresím. Ukázala to dlouhodobá studie zámořské Wisconsinské univerzity. Tamní odborníci studují již od roku 1988 skupinu 1408 dospělých lidí a výsledky vždy po čtyřech letech znovu kontrolují.

Co je apnoe? Apnoe znamená bezdeší, které se projevuje především u starších obézních mužů několika krátkými výpadky dechu během spánku.

Jejich tělo chvilku bez kyslíku vydrží, ale vzápětí po něm zalapá, což je doprovázeno silnými zvuky. Ty partner vnímá jen jako nepříjemné chrápání. Málokdo by nad chrápáním přemýšlel jako nad potenciálně nebezpečnou chorobou.

Jak tyto dechové pauzy vznikají? V hlubokém spánku se některým lidem uvolní svaly krku natolik, že se jim zúží až úplně uzavře dýchací trubice.

Ne každý, kdo chrápe, je ohrožen dechovou nedostatečností, ale na druhé straně tato spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, mozkové příhody, ospalost během dne může být nebezpečná například za volantem a v neposlední řadě podle výzkumů může vyústit i v depresi.

Podle nejnovějšího výzkumu má tedy smysl proti apnoi bojovat i kvůli depresi. Léčba pomocí speciálního přístroje na ovlivnění dýchání, psychoterapie nebo redukce váhy zmírňuje příznaky deprese.

Dokonce vědci našli mezi těmito dvěma fenomény přímou úměru - čím silnější je apnoe, tím vyšší je riziko vzniku deprese.

Zatím není jasné, zda se tento jev dá obecně vysvětlit vlivem chronické choroby, nebo zda často přerušovaný spánek může sám o sobě depresi vyvolat. Je nicméně známo, že přerušovaný spánek může mít sám o sobě negativní vliv na zdraví.

,