Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Spánková porucha dechu zvyšuje riziko deprese

  1:00aktualizováno  1:00
Lidé, kteří mají potíže s dechem během spánku, jsou náchylnější k depresím. Ukázala to dlouhodobá studie zámořské Wisconsinské univerzity. Tamní odborníci studují již od roku 1988 skupinu 1408 dospělých lidí a výsledky vždy po čtyřech letech znovu kontrolují.
Spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku či mozkové příhody. Navíc je člověk ospalý během dne. Ilustrační foto.

Spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku či mozkové příhody. Navíc je člověk ospalý během dne. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Co je apnoe? Apnoe znamená bezdeší, které se projevuje především u starších obézních mužů několika krátkými výpadky dechu během spánku.

Jejich tělo chvilku bez kyslíku vydrží, ale vzápětí po něm zalapá, což je doprovázeno silnými zvuky. Ty partner vnímá jen jako nepříjemné chrápání. Málokdo by nad chrápáním přemýšlel jako nad potenciálně nebezpečnou chorobou.

Jak tyto dechové pauzy vznikají? V hlubokém spánku se některým lidem uvolní svaly krku natolik, že se jim zúží až úplně uzavře dýchací trubice.

Ne každý, kdo chrápe, je ohrožen dechovou nedostatečností, ale na druhé straně tato spánková porucha dechu zvyšuje riziko vzniku vysokého krevního tlaku, mozkové příhody, ospalost během dne může být nebezpečná například za volantem a v neposlední řadě podle výzkumů může vyústit i v depresi.

Podle nejnovějšího výzkumu má tedy smysl proti apnoi bojovat i kvůli depresi. Léčba pomocí speciálního přístroje na ovlivnění dýchání, psychoterapie nebo redukce váhy zmírňuje příznaky deprese.

Dokonce vědci našli mezi těmito dvěma fenomény přímou úměru - čím silnější je apnoe, tím vyšší je riziko vzniku deprese.

Zatím není jasné, zda se tento jev dá obecně vysvětlit vlivem chronické choroby, nebo zda často přerušovaný spánek může sám o sobě depresi vyvolat. Je nicméně známo, že přerušovaný spánek může mít sám o sobě negativní vliv na zdraví.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Dagmar Pecková: Lidé mi chyby odpouštěli, ale já si kopala hrob

Operní pěvkyně Dagmar Pecková

Stála na slavných světových operních a koncertních scénách, zpívala pod vedením známých dirigentských osobností, ale...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Další z rubriky

Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

žena muž sex postel

Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují,...

Seznamka muže snů nedodala. Musí Tereze zaplatit odškodné, rozhodl soud

Ilustrační snímek

I smůla může být někdy užitečná. Rozvedená sedmačtyřicetiletá Tereza Burkiová hledala partnera svých snů pomocí...

Příběh Sylvy: Sestra skáče, jak její přítel píská

Ilustrační snímek

Mám mladší sestru, ale jen o pár minut, jsme totiž dvojčata. Vždy mě ale jako starší brala, dala na můj názor a téměř o...Najdete na iDNES.cz