Prospěte se k lepší DNA, vyzývají vědci. Ale nic se nesmí přehánět

  0:20
Proč vlastně potřebujeme spánek? Lékaři se ptají odnepaměti. Většinou se předpokládá, že funguje jako restart počítače. Tuto teorii podpořil i výzkum týmu z izraelské univerzity Barilan, který tvrdí, že během nočního odpočinku naše tělo opravuje vlastní DNA, píše se v článku magazínu Téma.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Izraelští vědci testovali hejno dánií pruhovaných – malé rybky obecně známé jako zebřičky mají molekulární biologové rádi, jejich mláďata mají totiž průsvitná těla, což usnadňuje pozorování. V tomto případě sledovali pod mikroskopem jejich neurony (nervové buňky v mozku) a srovnávali stav chromozomů (ty označili barevnými chemikáliemi) a DNA během rybího spánku i bdění.

Týdeník TÉMA

Vychází v pátek

Týdeník TÉMA

Vláknina: tajná zbraň proti nemocem

Jak konzumace vlákniny souvisí s nemocemi? A kolik bychom jí tedy měli denně zkonzumovat? Více čtěte v novém vydání týdeníku Téma.

A zjistili, že během dne poškození DNA přibývalo a chromozomy nebyly příliš aktivní. Během noci ale nastal pravý opak: chromozomy měnily tvar daleko častěji, což posilovalo opravy uvnitř DNA, a poškozených buněk tak ubývalo. Jako by neurony čekaly, až organismus usne a přestane dávat pozor, a pak začaly pracovat na jeho uzdravení.

Vědci z toho vyvozují, že pokud spíme špatně a naše neurony tuto příležitost dlouhodobě nedostávají, vede to k neurodegeneraci, která tvoří základ Parkinsonovy nemoci či Alzheimerovy choroby, ale i k dalším problémům v organismu.

Pravidelnost spánku

Spojitost spánku se změnami v DNA potvrdil i jiný výzkum neurologů z Hongkongu. Zjistil, že nedostatek spánku, ale hlavně jeho nepravidelnost, způsobuje poškození lidské DNA.

Vědci testovali pět desítek lékařů, z nichž polovina chodila pětinu dní v měsíci na noční směny. A právě u této skupiny testy zjistili, že v jejich buňkách docházelo k úbytku genu, který má na starosti noční opravy DNA – ve spánku totiž z neuronů odbourává toxické proteiny (ve fázi bdění to neumí).

Pokud na to má ale málo času, toxiny dál zůstávají v mozkových buňkách. Tím zpomalují a narušují jejich činnost, což se projevuje ztrátou soustředění, schopnosti přemýšlet a řešit problémy, mozek prostě pomaleji zpracovává informace. Naopak stoupá stres (podráždění, nervozita) a intenzita negativních emocí. Pokud se tento stav opakuje pravidelně, dochází k nevratnému poškození neuronů.

Nedostatkem či špatnou kvalitou spánku přitom v západní civilizaci, která je orientována na pracovní výkon, trpí 30–45 % lidí. A více muži než ženy (42 % versus 37 %).

Minimálně stejně důležitá jako délka spánku je ale jeho pravidelnost, tedy čas, kdy člověk chodí spát a kdy vstává. Podle neurovědců z italského Janova nepravidelnost ve spánku vede k ospalosti během dne a k nižší fyzické aktivitě, a to bez ohledu na délku spánku.

Lidé, kteří nepravidelně spí, trpí i vyšší mírou stresu, depresí a je u nich daleko častější cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita, což vede k vyššímu riziku kardiovaskulárních problémů, tedy i infarktu a mozkové mrtvice.

Zvířecí rekordmani

Doba spánku se u jednotlivých živočišných druhů liší. Zatímco dospělý člověk by měl spát cca 6 až 8 hodin denně, pásovec štětinatý denně prospí v průměru 20,4 hodiny, netopýr nebo krajta zhruba 20 hodin, koala 19 hodin, lev 18 hodin, tygr 15 hodin, lenochod 14 hodin, kočka 12 hodin a pes více než 10 hodin. 

Naopak mroži jsou vzhůru až 84 hodin v kuse, volně žijící sloni afričtí spí jen dvě hodiny denně (v zoo je to ale až třikrát tolik), a to zpravidla vestoje opřeni o strom (ochrana před predátory) – pokud si lehnou na bok, jde jen o krátké zdřímnutí. 

Někteří vodní savci (aby se mohli vynořit a nadechnout se) a ptáci (aby mohli dál letět) mají při spánku jednu hemisféru mozku v bdělém stavu. Další zvířata využívají i tzv. zimní spánek (hibernaci), kdy v období nedostatku potravy dojde k útlumu jejich fyziologických procesů. 

Pravidelnost spánku pomáhá totiž udržet správnou synchronizaci vnitřních biologických hodin, které řídí pochody v organismu. Tělo má na noc naprogramované změny produkce hormonů, jiný je i srdeční rytmus, krevní tlak a mnoho dalších věcí. Své biologické hodinky, závislé na světle a tmě, mají i všechny buňky v těle. Pokud se jejich rytmus „rozhodí“, vyvolá to v organismu na sebe navazující potíže.

I příliš spánku škodí

Problémem ale může být překvapivě nejen nedostatek spánku (v průměru u dospělého člověka méně než 6 hodin denně), ale i jeho nadbytek. Podle studie čínských vědců, publikované v časopisu European Heart Journal, jsou lidé, kteří denně spí víc než osm hodin, více ohroženi onemocněním srdce i cév.

Dokázalo to osmileté sledování bezmála 120 tisíc lidí ve věku od 35 do 70 let, kteří žili ve 21 zemích světa s různou ekonomickou úrovní. U lidí, kteří spali v průměru méně než 6 hodin denně, bylo riziko kardiovaskulárních problémů vyšší o 9 %.

U těch, kteří spali naopak devět až deset hodin, pravděpodobnost problémů se srdcem a cévami vzrostla o 17 %. A u lidí, kteří spali více než deset hodin denně, pak dokonce o 41 %.

Autor:
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...