Malého pacienta se spálou by měl vždy vidět lékař...

Malého pacienta se spálou by měl vždy vidět lékař... | foto: shutterstock.com

Spála: nepříjemná nemoc, která se dá chytit opakovaně

  • 10
Spála je skutečně nepříjemné infekční onemocnění, které vyvolává bakterie známá jako streptokok. Úplně stačí, aby se nakažené dítě dotklo jiného drobečka. Pokud dítě spálu skutečně dostane, minimálně ještě týden po vyléčení by mělo zůstat doma izolované od ostatních dětí, aby se nemoc dál nešířila.

Spála je oproti běžné chřipce o to nepříjemnější, že má hned tři fáze. Během první začíná pacienta bolet bříško, má horečku více než 39 °C, zimnici, bolí ho hlava, v krku, zvrací, může mít obtíže s polykáním, má zduřené lymfatické uzliny, píše web specializovaný na témata týkající se maminek a dětí www.oblázek.cz.

V druhé fázi se dítě osype. Kožní vyrážka se projevuje nejprve malými nahuštěnými červenými body, ty se ale časem spojí dohromady. Zpočátku se vyskytují například jen pod koleny nebo v podpaží, postupně se rozšíří po celém těle. Poslední fází je postupné mizení vyrážky. Ta nejdříve bledne, poté se začne loupat.

Pozor na komplikace

Spála nepatří mezi nemoci, u kterých stačí dojít do lékárny pro nějaké cucání do krku a prášek na horečku. Při podezření na spálu je vždy nutné vyhledat lékaře, protože ji mohou provázet i mnohem vážnější komplikace. Mezi nejznámější komplikace patří například hnisavý zánět středního ucha, angína, zánět dutin, dokonce i zánět srdečního svalu, kloubů nebo ledvin.

Spála je navíc ošemetná tím, že je opravdu velice infekční, bakterie je totiž schopná přežít i mimo tělo dítěte na povlečení, hračkách, koberci... Dítě je navíc infekční po celou dobu onemocnění, inkubační doba je až 7 dní. Je tedy důležité nejlépe každý den převlékat pyžamo i povlečení a důkladně je vyprat. Musíme také často větrat, abychom vyměnili v domácnosti infekční vzduch.

Důsledná léčba a klid

Pokud už naše malé spálu skutečně dostane, musí nejen důsledně užívat léky (většinou penicilin), ale musí také odpočívat. Spála klame právě tím, že dítě se zdá už poměrně v pořádku, a když už si myslíme, že je z nejhoršího venku, objeví se komplikace. I po doléčení nemoci by mělo dítě dodržovat klidnější režim.

Toto infekční onemocnění se dá navíc chytit opakovaně. Ne jako spalničky, které když dítě prodělá, tak si na ně vytvoří imunitu a už je nemůže dostat. Proto je důležité podporovat obranyschopnost organismu dítěte a to nejen dostatečným přísunem ovoce a zeleniny, ale také například pitím různých acidofilních nápojů, které posilují imunitu.

Kromě léků, které dostaneme od lékaře, můžeme uzdravování podpořit třeba kloktáním heřmánkového čaje, který má dezinfekční účinky na podrážděný krk. Čaj z lipového květu navíc podporuje pocení, tím tedy částečně vyhání nemoc z těla ven.