Smrtící návrat: tuberkulóza, mor a spol. znovu útočí

  6:00
Zdálo se, že už jsou dávno překonány. Nyní udeřily s novou silou. Řeč je o tuberkulóze, lepře, moru, malárii a dalších zhoubných infekcích minulosti.
Krysy byly ve středověku původci epidemie moru, teď se znovu objevily v Evropě.

Krysy byly ve středověku původci epidemie moru, teď se znovu objevily v Evropě. | foto: Profimedia.cz

Ačkoli lékaři na počátku osmdesátých let, kdy bylo ohlášeno vymýcení pravých neštovic, optimisticky tvrdili, že kapitola infekčních onemocnění je tímto uzavřena, ukazuje se, že opak je pravdou. Podle údajů WHO jsou infekční choroby stále příčinou číslo jedna světové úmrtnosti. Jen v jižní a východní Asii na ně například každý rok zemře sedm milionů lidí.

Podle odborníků však nejde pouze o infekční onemocnění, která lidstvo sužují již několik desetiletí, či o nové nemoci, ale na scénu se znovu vrací nemoci, které se zdály už být vymýcené či zvládnuté. Příkladem může být tuberkulóza, která v současné době latentně postihuje třetinu veškeré populace. Na počátku jednadvacátého století bylo zaznamenáno tři čtvrtě milionu nových onemocnění leprou.

Černá smrt v Evropě
"Změny klimatu a rostoucí míra globalizace mohou znovu vrátit do hry choroby ze středověku," říká pro BBC Vic Simpson z britské vládní veterinární laboratoře. Podle něj a jeho kolegů hrozí například Evropě reálné nebezpečí moru, který řádil mezi čtrnáctým a sedmnáctým stoletím.

Ve Velké Británii se totiž znovu objevily černé krysy, které byly původci epidemie takzvané černé smrti. Středověké epidemie moru byly způsobeny především obrovským množství krys, které žily v těsné blízkosti lidských obydlí. Nákazu přenášely blechy, které žily na krysách, a ve většině případů šlo o bubonický mor či o vysoce nakažlivý druh zápalu plic.

"Bakterie moru jsou stále v některých částech světa přítomné," říká Simpson. "Na konci devadesátých let bylo hlášeno přibližně dvě stě úmrtí ročně. Nicméně teď se krysy, které tuto nákazu přenášejí, objevily na několika místech v Británii. Je pravděpodobné, že k jejich převozu došlo na mezinárodních lodích či v letadlech. Stojíme tak před jedním z negativních důsledků globalizace a případným velkým problémem."

Problém jménem záškrt
Záškrt způsobuje bakterie, která svým toxinem způsobuje těžkou angínu se značným zúžením hrtanu a hltanu vedoucí k dušení. Toxin mimoto těžce poškozuje i srdce. Po zavedení očkování se jeho výskyt v Evropě minimalizoval a byl téměř vymýcen.

O to větší bylo potom zděšení lékařů, když na počátku devadesátých let došlo v bývalém Sovětském svazu k dramatickému nárůstu nemocných záškrtem. Odborníci přičítali jeho znovupropuknutí zhroucení zdravotnického systému a nedostatečné proočkovanosti. Nicméně epidemie záškrtu se dále šířila následující čtyři roky a mezi roky 1990-1995 tady bylo diagnostikováno přes devadesát procent případů záškrtu, které se v tomto období vůbec vyskytly.

Za znovuobjevené choroby se mezi odborníky označují taková onemocnění, jejichž výskyt byl po dlouhou dobu tak nízký, že přestala být považována za zdravotní hrozbu, nicméně znovu se objevila v takové míře, kterou je možno označit za epidemii. Tento varovný seznam podle WHO zahrnuje malárii, jejíž výskyt po celém světě opět stoupá spolu s rezistencí parazitů, kteří ji způsobují, na antimalarika a rezistencí moskytů na insekticidy. Další položkou je právě záškrt; nová ohniska se objevují tam, kde není zajištěno dostatečné očkování. Celosvětově vzrůstá také tuberkulóza, přičemž její výskyt má úzkou souvislost se vzrůstajícím počtem HIV nemocných (tuberkulóza je nejčastější příčinou jejich úmrtí). Nedostatečná hygiena a nedostatek pitné vody stojí za znovuobjevením cholery, a to i na místech, kde byla již považována za vymýcenou.

Odolní nepřátelé
Mor, který se přehnal Evropou ve středověku, stále úspěšně přežívá na několika místech světa. Epidemie chřipky, která zachvátila svět v roce 1918, měla společné patogeny s kmeny chřipky řádícími o několik století dříve. Odborníci na těchto příkladech dokazují, že epidemie, jež v minulosti kosily lidstvo, se mohou kdykoli vrátit zpět.

Navíc upozorňují na skutečnost, že jejich hrozba je dokonce větší než v minulosti. Například některé kmeny tuberkulózy si dokázaly vybudovat rezistenci na doposud používané léky. Infekce jsou tak neustálou výzvou i úkolem moderní medicíny. Přitom však hrozbu nepředstavují pouze choroby, které ještě před několika lety nebyly vůbec známé, jako je například AIDS, ebola, či legionářská nemoc, ale především onemocnění, která se už v minulosti podařilo minimalizovat a teď se vracejí zpátky připravena udeřit s novou silou.

SPECIÁL: Největší hrozby lidstva

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...