Business cestovatelé trpí v mnohem větší míře zažívacími potížemi.

Business cestovatelé trpí v mnohem větší míře zažívacími potížemi.

Služební cesty, pohroma pro zdraví

  • 4
Lidé, kteří hodně služebně cestují, mají větší zdravotní problémy než ostatní. Trpí v mnohem větší míře zažívacími potížemi a je pro ně obtížnější dodržovat zdravý životní styl. Uprostřed zmatku a stresu obchodních cest jde totiž často stranou zdravá strava i pohyb, uvedla CNN.

Zatímco se bojíme, že uvízneme v zácpě, nestihneme let, připravujeme si prezentace, často nám nezbývá energie ani čas přemýšlet nad tím, jestli jíme zdravě. Nicméně zvlášť u lidí, kteří služebně cestují často, je důležité, aby na zdravý životní styl nezapomínali.

Oříšky do letadla
"Základem je dodržování pitného režimu a dostatečný přísun vlákniny," říká expertka na výživu Susan Levinová. Sama však přiznává, že to dodržování této zásady není vždy jednoduché. "Nespoléhejte na restaurace na letištích a motoresty, které často nabízejí jen jídlo fast foodového typu. S ohledem na vaše zdraví, plánujte dopředu a berte si s sebou své vlastní jídlo," radí.

"Snažte se konzumovat co největší množství jídla s dostatkem vlákniny, jako je například ovoce, zelenina, luštěniny a cereálie," říká. "Například pita chleba, oříšky, nebo sušené ovoce si s sebou můžete vzít i do letadla a získáte tak hodnotnou alternativu jídla, které vám nabídnou na palubě. Navíc dodáte tělu vlákninu, která je nezbytná pro správné fungování zažívacího systému, který je při dlouhém cestování zvlášť namáhaný."

"V žádném případě také nevystačíte s nápoji, které máte v letadle k dispozici. Ty totiž rozhodně nepokryjí vaši potřebu tekutin. Po prohlídce příručních zavazadel si kupte v letištní hale ještě jednu láhev neperlivé vody navíc. Předejdete tak mimo jiné i bolestem hlavy, které se při cestování letadlem často dostavují," radí Susan Levinová.      

Objednávejte s rozumem
Zdravé stravování během cesty je však pouhou polovinou úspěchu. Další problém pro zažívací ústrojí představují restaurace a pracovní obědy, které business cestovatelé absolvují. 

"Lidé by se měli vybhýbat stereotypnímu objednávání v restauracích. Vždy by se měli řídit pravidlem, že nejprve důkladně prostudují jídelní lístek," říká fitness expert Brent Brinkmeier. "Lidé často mají tendenci chovat se tak, jak jsou naučení. Pokud si obvykle dávají v restauraci biftek, v další si ho automaticky objednají také."

"Dobrou zdravou variantu stravy v restauracích obvykle představují položky určené pro vegetariány. Ty totiž obvykle obsahují víc vlákniny, mají menší obsah tuků a zároveň člověka zasytí," dodává Brinkmeier. "Samozřejmě není nutné přejít na kompletní vegetariánskou stravu, ale vaše tělo vám určitě bude vděčné, když čas od času vegetariánským jídlem proložíte svůj jídelníček."

I v případě, že se stravujete ve fast foodu, máte na výběr ze zdravějších variant jídla: "Zkuste si místo klasického hamburgru objednat jen pečené kuře bez přílohy a k němu salát, abyste se vyhnuli tučnému jídlu, které se v rychlých občerstveních běžně prodává."