Ona
Horko, vedro, slunce, počasí

Horko, vedro, slunce, počasí | foto: Profimedia.cz

Sluneční paprsky mohou vyvolat alergii

  • 20
Spálení, rychlejší stárnutí kůže, nebo rakovina nejsou jediným nebezpečím, které v sobě skrývají sluneční paprsky. Přibývá lidí, u kterých vyvolávají například alergii či podobné trápení.

Vysněný pobyt u moře se přestal Karolíně líbit třetí den. Právě tehdy se jí totiž v oblasti výstřihu a v horní polovině paží udělala ošklivá vyrážka.

"A to přesto, že jsem se mazala ochrannými krémy a nechodila ven přes poledne, kdy slunce pálí nejvíc," říká mladá žena.

Kožní lékařka, která byla shodou náhod ve stejné skupině turistů, odhadla, že jde zřejmě o nějaký druh přehnané reakce na slunce. Laicky: Karolínu trápila sluneční alergie.

Tento problém může mít hned několik podob a přesné rozeznání, a konkrétní léčba proto patří do rukou lékaře. První pomoc je přesto pro všechny shodná: postižení by se měli začít úplně vyhýbat sluníčku.

Znamená to, že když už chtějí být třeba u vody, tak jedině s extrémně silnými opalovacími přípravky, chránícími jak proti UVB, tak i proti UVA záření. Koupat by se měli oblečení tak, aby postižená místa měli zakrytá.

Prudká reakce pokožky na slunce, projevující se bolestivými a začervenalými puchýřky, někdy nalitými vodou, samozřejmě nehrozí jen u moře, ale klidně může člověka postihnout i na chalupě.

Potíže většinou po čase odezní samy od sebe, i když se člověk slunci vyhýbat hned nepřestane, ale to se nevyplácí. Pokud totiž nad zmíněnými potížemi mávnete rukou, koledujete si o to, že se budou při každém dalším setkání se sluncem zhoršovat.

Hrozí navíc, že se rozšíří i na další části těla, na které přitom sluneční paprsky přímo nedopadají.

Sluneční alergie sice není tak nebezpečná jako třeba rakovina kůže jménem melanom vyvolaná nadměrným opalováním, ale časem by mohla úplně znemožnit pobyt na slunci.

Tráva versus slunce
Pozor, takzvaná sluneční alergie většinou nijak nesouvisí s klasickými alergiemi na pyl nebo třeba na zvířecí srst. "Myslím si, že u alergiků není tato potíž častější než u ostatních lidí," tvrdí pražská alergoložka a imunoložka Sausen Sládková.

Naopak, sluneční alergie klidně postihne lidi, kteří v životě žádnou alergii neměli, stejně jako lidi, kteří se normálně dobře opalují, a nemuseli by se proto před sluncem nijak extrémně chránit.

Někdy však podobné projevy podle Sládkové může vyvolat to, že když si člověk alergický na pyly v létě během slunečného dne lehne do trávy. Pak jde vlastně o kombinaci klasické alergické reakce s reakcí na sluneční paprsky.

Někdy se také stává, že sluneční alergie projevující se zprvu jen mírnými projevy bývá předzvěstí dalších zdravotních potíží, například nějakého autoimunitního onemocnění.

Co pomáhá proti sluníčku

• U krémů volte vysoký faktor
Používejte zejména u moře ochranné krémy s faktorem 60 a více. Označují se sunscreen, najdete je v lékárnách. Přípravky sunblock mají faktor kolem stovky.

Koupejte se v tričku
Pokud se vyrážka objeví, chraňte zasažená místa látkou, slunce lépe pohlcují tmavé barvy.

 Osprchujte se pitnou vodou
Chlor v bazénech a mořská sůl projevy alergie zhoršují. Po koupání se brzy osprchujte pitnou vodou.

 Pomohou léky na alergii
Projevy vyrážky pomáhají zmírnit antihistaminika, které vám předepíše lékař a jsou i volně v lékárně.

 Postiženou kůži chlaďte
Osvědčilo se chlazení postižených míst například přikládáním ledových kostek, neškrábejte se.

 Jezte předem betakaroten
Tablety užívejte měsíc před sluněním. Příznaky alergie zmírní i tablety s kalciem.