Samoopalovací přípravky aplikujte na hladkou a hydratovanou pokožku. (Ilustrační snímek)

Samoopalovací přípravky aplikujte na hladkou a hydratovanou pokožku. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv Avon

Sluncem políbenou pokožku získáte i doma. Ať žije samoopalování

  • 17
Čas krátkých šortek a tílek s úzkými ramínky si žádá důkladnou přípravu těla na odhalení. Ať už toužíte uchovat si přirozené opálení z dovolené, nebo se před sluncem úzkostlivě schováváte a porcelánová pokožka vám přijde na léto nevhodná, samoopalovací kosmetika nabízí ideální řešení.

Pryč jsou časy, kdy aplikace samoopalovacího krému vedla k jedné velké katastrofě a posměšným komentářům. Moderní přípravky již na kůži netvoří nevzhledné oranžové skvrny a nebarví vše, s čím přijdou do styku. A i když je stále potřeba dodržovat při jejich používání pár pravidel, rozhodně stojí za vyzkoušení.

Nejnovější přípravky navíc obsahují přísady, které jsou často na přírodní bázi a starají se nejen o co nejlepší a nejpřirozenější barvu, ale také o pokožku celého těla pečují.

Většina samoopalovacích přípravků pracuje na bázi dihydroxyacetonu (DHA). Na to, že tato látka napodobuje opálení, přišli vědci v Německu v roce 1920. DHA působí pouze na nejvrchnější vrstvě pokožky, kůži tak neškodí. I to je důvod, proč falešné opálení vydrží 3 až 10 dní a pak zcela a přirozeně zmizí.

Od doby, kdy se na trhu objevil první samoopalovací krém, se mnohé změnilo. Quick Tan od společnosti Coppertone sice znamenal velký průlom v oblasti získávání bronzové pokožky, ovšem jeho výsledky nevypadaly zrovna přirozeně. Nevzhledné fleky a oranžové dlaně na kráse nepřidávaly.

Od té doby se však mnohé změnilo a dnešní kosmetické přípravky mrkvovou barvu nedělají, proto se jich nemusíte bát. I když pro nalezení ideálního prostředku budete možná muset trochu experimentovat, každý krém, mléko či gel obsahují různé množství barvících látek a samozřejmě každá kůže reaguje jinak.

Ať již se rozhodnete pro klasický krém, mléko, praktický sprej či ubrousky, vždy mějte na paměti, že přípravek musíte nanášet na suchou a hladkou pokožku. Jedině tak se vyhnete nesouměrnému výsledku, protože samoopalovací látka působí v závislosti na rovnoměrném povrchu.

Jak na bronz jako od moře
Jak na bronz jako od moře
Jak na bronz jako od moře

Před samotnou aplikací rozhodně nevynechte peeling a zaměřte se především na ty části, kde se přirozeně hromadí více odumřelých buněk, lokty, kolena, nárty, a suchá místa, například hřbety rukou.

Před nanesením přípravku na obličej pořádně vyčistěte okolí nosu a bradu, kde bývá pokožka často nerovnoměrná. Peeling by měl vždy jít ruku v ruce se samoopalovacími přípravky, jedině tak vykouzlíte přirozenou, jako sluncem políbenou pleť.

Při výběru konzistence samoopalovacího přípravku berte na zřetel typ a momentální stav pokožky i to, jak snadno se vám s daným produktem pracuje. Na trhu najdete velký výběr tělových mlék, pleťových krémů, ale také gely, pěny a spreje. Záleží čistě na vás.

Při aplikaci se snažte nanést na každou část těla stejné množství, méně aplikujte na kolena a lokty, které se vždy zabarvují více než jejich okolí.

Bezprostředně po aplikaci si umyjte ruce mýdlem, použijete i kartáček a důkladně vyčistíte nehty a jejich okolí, které se jinak zbarví.

Ilustrační snímek

Při proceduře vedoucí ke krásné bronzové pokožce se nevyplácí pospíchat. Než se obléknete, dejte přípravku dostatek času plně se vstřebat, ať vás nepřekvapí barevné skvrny na oblečení a skvrny na kůži.

Často se stává, že jednou aplikací nedosáhnete požadované intenzity barvy. Nanášejte proto samoopalovací prostředek každý den až do chvíle, kdy získáte vytoužený odstín. A nezapomeňte pokožku řádně hydratovat, vyživené kožní buňky udrží barvu déle.