Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

  1:08
Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to až ve chvíli, kdy začnou mít problémy. Jak se jim vyhnout a jak je léčit? Poradí článek z magazínu Zdraví.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Své místo má slinivka v dutině břišní, z větší části se skrývá za žaludkem, ale nejen proto se stala součástí trávicího ústrojí. Produkuje enzymy umožňující zpracovávat potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi.

Co dělat, když vás zlobí slinivka?

Jen abstinovat nestačí

Pokud je zdravá, je všechno v pořádku a člověk ani neví, že má v těle nějaký orgán stavbou podobný slinným žlázám - odtud i český název. V momentě, kdy ochoří, což není tak zřídkavý jev, dokáže postiženému připravit nepříjemné a bolestivé chvíle. Průběh nemoci může být nejen závažný, ale pacienta může ohrožovat i na životě.

Malá, ale šikovná

Pankreas je opravdu malý orgán, u dospělého jedince měří zhruba patnáct centimetrů, a přesto plní v organismu hned dva úkoly: jednak produkuje velmi silné trávicí enzymy potřebné k úplnému rozložení potravy na jednotlivé živiny (cukry, bílkoviny, tuky) a jednak vytváří hormony inzulin a glukagon, které mají na starosti správné hospodaření s hladinou krevního cukru v těle.

Jakmile vložíme jídlo do úst, začne slinivka ihned vyrábět bezbarvou zásaditou pankreatickou šťávu. Langerhansovy ostrůvky, což jsou krví bohatě zásobené shluky buněk, kterých je ve slinivce okolo milionu, se skládají z buněk B vytvářejících inzulin, a buněk A, jejichž produktem je glukagon.

Poté, co přijmeme potravu, dojde ke vzestupu hladiny cukru v krvi, což je signál pro buňky B Langerhansových ostrůvků, aby začaly vylučovat inzulin. Ten se podílí na vstřebávání glukózy do buněk a udržování normálních hodnot.

Prevence především

Staří Číňané pojímali slinivku se slezinou jako jeden orgán, který spolu se žaludkem zodpovídá za trávení a výživu všech částí těla. Pokud chceme mít slinivku v pořádku, je třeba se stravovat podle zásad zdravé výživy, vyhýbat se všem extrémům, tedy i extrémním chutím, jako je například nadbytek sladké nebo kořeněné potravy. Měli bychom jíst malé porce minimálně pětkrát denně

Pokud už onemocníme, je důležité důsledně dodržovat předepsanou dietu, vyhýbat se alkoholu a pochopitelně jíst málo a často, protože při požití velkého množství jídla se uvolňuje mnoho trávicích enzymů najednou. 

Postiženým lidem se předepisují pankreatické enzymy, které pomohou strávit potravu a zároveň tlumí vylučování enzymů slinivkou. 

Důležitý je i pohyb, který by neměl chybět v každodenním režimu. U nejtěžších případů doporučí lékař chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny poškozené tkáně. 

Buňky A se dostanou ke slovu v případě, že jsme zanedbali jídlo, máme hlad a chybí nám energie, například po náročném fyzickém výkonu. Buňky A se aktivují a začnou vylučovat glukagon, který se podílí na přeměně glykogenu na glukózu a našim buňkám se tak dostane potřebné výživy. I když buňky A zachraňují, co mohou, není dobré zapomínat na pravidelný příjem potravy a zbytečně je nutit pracovat.

Je užitečná, ale i zrádná

Slinivka někdy dokáže razantně připomenout svoji existenci, a to když se ozve akutním zánětem. Jeho příčiny se většinou, ale ne vždy, podaří odhalit. Akutní zánět slinivky vzniká náhle například po úrazu, bakteriální nebo virové infekci, operaci či poranění břicha nebo zad, ale často také po přejedení se a nadměrném příjmu alkoholu.

Důvodů pro vznik akutního zánětu slinivky, tedy pankreatitidy, se najde celá řada, mnohým lze pochopitelně celkem snadno předcházet, pokud zdravé nebo alespoň zdravější stravovací návyky a celkově zdravější životní styl nepovažujete za něco nezvládnutelného.

Někdy však žádná prevence a sebezdravější život nepomůže a slinivka se rozhodne nás potrápit, protože příčiny propuknutí nemoci jsou závažnější a nespočívají pouze v nestřídmém jídle a pití.

Jak se projevuje a co dělat?

Při akutním zánětu slinivky se náhle objevuje velmi prudká bolest v nadbřišku či v jeho pravé části, která vystřeluje do zad, břicho je napjaté a nejsou slyšet zvuky ze střev. Někdy se přidá nevolnost a zvracení, pacient má nízký tlak, je skleslý a potí se. Teplota je zpočátku normální či dokonce nižší než obvykle, později stoupá a může být poměrně vysoká.

Tento stav vyžaduje okamžitý lékařský zásah, v nejtěžších případech totiž může dojít i k syndromu dechové tísně, selhání ledvin, krvácení a zrychlení srdeční frekvence. Těžké příznaky při akutním zánětu slinivky břišní mívá až 20 procent pacientů.

Víte, že...

... k nejznámějším a zřejmě nejrozšířenějším onemocněním souvisejícím s nesprávnou funkcí slinivky, která má za úkol zásobovat organismus patřičným množstvím inzulinu, patří cukrovka, tedy diabetes I. i II. typu

A víte, že také cystická fibróza, geneticky podmíněné onemocnění charakterizované abnormálně hustým sekretem všech žláz s vnější sekrecí, má co do činění se slinivkou břišní?

U lidí, kteří včas vyhledají odbornou pomoc a začnou co nejdříve s léčbou, se hladina enzymů vrací do normálu většinou po třech až sedmi dnech, což ovšem neznamená, že tím jsou problémy vyřešeny a zažehnány. Pacient musí jeden až dva týdny držet hladovku, aby enzymy ve slinivce neměly možnost se po jídle aktivovat. Nezbytností je doplňování tekutin a solí, proto nemocný dostává intravenózní výživu.

Ani tím celá anabáze s akutním zánětem slinivky nekončí, následuje minimálně roční velmi striktní dieta. Ale většina těch, kteří nesmírně bolestivou epizodu se slinivkou zažili, se jí podřídí a pečlivě ji dodržuje, i když to není vždy snadné.

Pankreatitida není jen akutní

Existuje také chronická a není o nic příjemnější a jednodušší než akutní. Zánět při té chronické trvá dlouho, mnohdy i několik let, a je zákeřný v tom, že postižení lidé obvykle necítí žádnou bolest nebo pouze občasnou.

Chronická pankreatitida může způsobit trvalé poškození slinivky, a pokud zánět přetrvává, může ji úplně zničit. Ta pak nemůže vylučovat enzymy a hormony nezbytné pro trávení a výživu buněk, což následně vede k nedostatečné výživě a snížení váhy, k řídké olejovité stolici, v níž se objevují nestrávené kousky tuků. Léčba chronické pankreatitidy je složitá a náročná a může skončit až operativním zákrokem.

Článek vyšel v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V sedmdesáti je žena jen díky cvičení v lepší kondici než v mládí

11. dubna 2024  8:27

Sedmdesátiletá Hilary Walker Millerová dříve vážila třiaosmdesát kilo. Po narození dětí přibrala na...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...