Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Skoncujte s neoblíbenou pihou. Právě teď!

  7:07aktualizováno  7:07
Je čas skoncovat s pihou, která se vám nelíbí. Možná už jste ji zaregistrovali na jaře. K plavkám se vůbec nehodila, jenže tehdy vám kožní lékař řekl: Přijďte až na podzim.
žena, pihy, úsměv - ilustrační foto

žena, pihy, úsměv - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Hlasujte: Máte rádi všechny svoje pihy?

"Po létě se mohou některá pigmentová znaménka - névy - vlivem UV záření změnit," uvedl pro iDNES Mudr. Pavel Zloský z Laserového a dermatologického centra kliniky Esthé.

"Slunce může zvýraznit pigmentaci nebo i velikost a tvar. Proto je třeba tyto změny co nejdříve posoudit a případně odstranit, zejména u lidí s rizikovou kůží. Bezproblémových névů se lze zbavit kdykoliv, ale spíše v zimních měsících, kdy není kůže opálená," vysvětlil Zloský, proč právě podzim je nejvhodnější dobou se zbavit podezřelých znamének.

Je lepší si nechat výraznou plastickou pihu nechat odstranit raději preventivně, byť nevadí zdravotně ani kosmeticky?

Pod pojmem „velká plastická piha„ se může skrývat několik typů pigmentových névů nebo některých dalších kožních projevů jako keratomů, cévních nádorků a podobně. Rozhodně není možné dát paušální odpověď. Zda ponechat, nebo odstranit  a jakým způsobem, to může doporučit jen dermatolog.

Pokud se pacientka rozhodne pro odstranění znaménka, může být ještě opálená z léta, anebo musí počkat až bude pokožka opět bledá?

Jakýkoliv zákrok na kůži, ať operační nebo laserový,  by se měl provádět  tehdy, je-li kůže bledá. U opálené kůže hrozí totiž vznik depigmentované jizvy, nebo ložiskové depigmentace.

Na jaké pihy, znaménka se hodí která metoda?

Nejčastěji se pigmentové névy na kůži vyříznou chirurgicky a rána se sešije. Někdy je tak malá, že steh ani není třeba. Následuje pak histologické vyšetření odebráné tkáně. Platí to hlavně u plochých, i vyklenutých, sytě hnědých změn. Některé další projevy, jako keratomy, veruky, vazivové i stopkaté fibromy apod. je možno odstranit pomocí  erbiového, nebo CO2 laseru, kdy paprsek odpařuje tkáň po malých vrstvách a vznikne tak ranka, která se  hojí plošně.
Některé pigmentace, jako klasické pihy – ephelides -což jsou drobné světle hnědavé mnohočetné skvrnky obvykle na obličeji nebo na tzrupu, dále některé bodovité pigmentace typu  tzv. lentig se odstraňují  depigmentačním laserem, kdy paprsek pigment v kůži „rozstřelí„ a ten se následně vstřebá.

Jak kůži ošetřovat po odstranění znaménka?

Po každém zákroku vznikne jizva, ať už klasická, nebo plošná. Zpočátku má barvu červenou, postupně  bledne. Po úplném zhojení ranky je vhodné potřít místo olejem, sádlem, nebo již speciálními  léky a lehce přitlačit a masírovat. V případě, že se vyvíjí jizva keloidní, tj. červená a nalitá, která je výrazem přehnané hojivé reakce, existují  metody, jak ji zlepšit. Čím dříve se s léčbou začne, tím je efekt lepší.

Jak dlouho se pokožka po zákroku hojí? Za jak dlouho může netrpělivá pacientka do solária?

Ranka po chirurgickém zákroku nebo laseru se hojí do 2-3 týdnů, na obličeji i dříve. Hlavně plošné změny po laseru jsou citlivé na sluneční záření a nová kůže by se mohla snadno popálit a zpigmentovat. Vše záleží na fototypu kůže. Se sluncem i solariem proto  několik týrnů pozor. Ochranné krémy s vyšším SPF faktorem jsou namístě.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách má vítěze druhého kola

Slapy

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Zahalte křivky, ukažte osobnost. Německá miss bude bez plavek

Německá miss se bude muset od příštího roku obejít bez promenády v plavkách.

Po Spojených státech se i Německo rozhodlo, že v rámci dámské soutěže krásy zruší dosud oblíbenou disciplínu promenády...

Nejkrásnější kudrny všech dob. Od Marilyn Monroe po Beyoncé

Zatímco s rovnými vlasy je občas pěkná nuda, pokroucené pramínky udělají parádu...

Zatímco s rovnými vlasy je občas pěkná nuda, pokroucené pramínky udělají parádu za všech okolností. Ať už jsou to...

Na Bardotku a zapletený culík. Účesy, které hravě vykouzlíte s šátkem

S jedním pestrobarevným šátkem můžete vykouzlit hned několik účesů.

Nudí vás klasické drdoly, copy a culíky? Zkuste si vlasy zaplést trochu jinak. Sáhněte po šátku a okamžitě máte nový...Najdete na iDNES.cz