Lucie Váchová se podrobila diagnostice vlasové pokožky - „Z diagnózy mám radost. I když jsou mé vlasy denodenně namáhané, prý je mám zdravé a silné,“ radovala se Lucka. | foto: Lukáš Bíba

Skoncujte s mdlými a střapatými vlasy

  • 3
I když zima letos nebyla nic moc, jsou přesto vaše vlasy oslabené? Z pod čepic a šálů se na jaře nedere ven houšť krásy a lesku, ale střapaté cosi mdlého vzezření? Vlasy je třeba vyživit, abyste mohly nosit to, co právě frčí.


"Oslabené vlasy vám ošetří v salonu, proces je to velmi příjemný, protože je spojen s masáží," říká kadeřnice roku Petra Měchurová. 

Doporučuje některou z výživných ampulek od Kerastase, řadu Resistance na vlasy oslabené uvnitř či řadu Nutritive na suché a krepaté vlasy. "Pokud jsou vlasy přetrhané, což způsobují hlavně právě čepice a šály, je nutné je zastřihnout," dodává.

 "Hodně módní jsou mikáda a přírodní barvy,“ říká Markéta Machová, kadeřnice pražského sálonu Franck Provost. „Z účesů jsou nejvíce in hladce vyžehlené vlasy, uhlazené culíky či malé drdůlky. Hodně oblíbené jsou také čelenky, které můžete nosit jak během dne ke sportovnímu oblečení, tak večer ke společenským šatům,“ doplňuje.

Pozor na drastické mytí
Vlasy dokáže poškodit víc věcí. Nejhorší je podle kadeřnice Měchurové drastické mytí, používání nevhodných přípravků, mokré vlasy, s nimiž vyrazíte do mrazu, a často také nevhodné  přebarvování po domácku. "Stále je třeba dodržovat správný technologický postup. Opakovat barvení je vhodné po měsíci až dvou. Doma je to vždy risk. Při změně barvy jsou podstatné také odlesky a výška tmavosti, kterou laik neposoudí," upozorňuje kadeřnice.

Na kvalitu naší "hřívy" má vliv i zhoršené životní prostředí, smog a v neposlední řadě stres. „U mě vlasy nejvíce trpí každodenní složitou úpravou v divadle či před televizním natáčením,“stěžuje si herečka Jitka Čvančarová, která se stala tváří regeneračního vlasového přípravku Revitalon (od firmy Vitar). Jakékoliv problémy s vlasy se poznají i na nehtech, které se častěji lámou a objevují se na nich bílé skvrny.

Vlasy reagují na stravu
Jak jíme, tak si vedou i naše vlasy. Ke kráse a lesku potřebují celé spektrum vitamínů. "Pokud bude chybět jeden z vitaminu, může se na vlasech nebo na pokožce hlavy objevit problém a je třeba se poradit s kadeřníkem, který doporučí správný šampon," vysvětluje Měchurová.

Důležité látky jsou hojně zastoupeny v masu a listové zelenině. Velmi významné jsou vitamíny ze skupiny B a vitamín C, který je výborným antioxidantem a nezbytnou součástí pro tvorbu kolagenu. Další účinné látky pro boj za krásnější a zdravější vlasy a nehty jsou minerální látky, konkrétně železo, zinek a měď doplněné o přírodní extrakty z pšeničných klíčků a zlatého prosa. Kvalitě vlasů také prospívají zábaly ze žloutků a droždí i vývar z kopřiv.

Pokud netaháte z hlavy roztřepené chomáče, možná ani samy nepoznáte, jak si vaše vlasy vedou. Pak si můžete zajít na odborné vyšetření. Diagnostiku vlasové pokožky a vlasů vám udělají ve většině vlasových salónů.

„Z diagnózy mám radost. I když jsou mé vlasy dennodenně namáhané, prý je mám zdravé a silné,“ raduje se miss Lucie Váchová, která se takovému vyšetření podrobila spolu s kamarádkou Radkou Kocurovou v pražském salónu  Franck Provost ve Slovanském domě. „Mé vlasy jsou prý kvalitní, ale jemné. Bylo mi doporučeno několik přípravků, které mi usnadní jejich ošetřování a údržbu,“ shrnuje výsledek návštěvy Radka.