Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školní jídelny se lepší, dětské chutě naopak

  20:00aktualizováno  20:00
Stravovací návyky dětí i školní jídelny se během posledních let výrazně změnily. Rodiče své ratolesti vybavují už nejen svačinou, ale také lahví s minerálkou. V jídelnách jsou samozřejmostí bezdotykové baterie, oddělený provoz pro vaření masa a zeleniny.
Školní jídelna - ilustrační foto

Školní jídelna - ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Děti musejí pít, jinak je rozbolí hlava
Vyberte pro své dítě nejlepší škola

Někde si děti mohou vybrat z více druhů jídel. Hygienici pravidelně kontrolují dodržování norem a podmínky přímo ve školách.

Školy mají povinnost zabezpečit žákům možnost stravování. Někde mají vlastní jídelnu, jinde jsou společné pro více škol. Vznikají také pouze výdejny jídla.

Trendem budoucnosti bude podle odhadu odborníků centralizované stravování, které je levnější. Náklady na provoz hradí zřizovatel.

Loni kraje uvolnily na stravování čtyři miliardy korun, což činilo asi 6,5 procenta celkových výdajů regionálního školství ze státního rozpočtu, řekla Karolína Svobodová z tiskového odboru ministerstva školství.

Stát poskytuje dotaci na stravování také vysokým školám. Loni příspěvek činil 168 milionů.

Milionové částky investovaly kraje v uplynulých pěti letech do modernizace jídelen. Změnil se vzhled kuchyní, styl úpravy jídla. Přetrvává však nechuť dětí k polévce.

"Kuchařky mají povinnost všem školákům polévku dát, ale zejména žáci z druhého stupně se jí většinou ani nedotknou a učitelé je nutit nemohou," řekla ředitelka základní školy v Krásném Dvoře na Lounsku Alena Fialová.

Školní jídelny pravidelně kontrolují hygienici. Za nedodržení podmínek mohou uložit pokutu, výjimečně na určitou dobu jídelnu zavřít.

Namátkou hygienici prověřují také školy. Na toaletách musí téct teplá i studená voda, musí tam být papírové ručníky, podmínkou je pravidelný úklid. Za vše je zodpovědný ředitel.

Školy se snaží vyjít dětem vstříc automaty na pití či občerstvení. Řada žáků však za peníze určené na svačinu kupuje různé slazené nápoje, sušenky a podobně. "Proto jsme automaty zrušili a prodáváme v kiosku malý čaj za 50 haléřů a velký za korunu," uvedla Fialová.

Právě koupě nezdravých jídel se začíná ve školách rozmáhat. Naopak pozitivní podle učitelů je, že se zavedl pitný režim. Podle pedagogů by rodiče měli dbát i na přípravu svačin. Pokud totiž dítěti místo svačiny dají peníze, většinou je školáci utratí za něco jiného.

Pitný režim je důležitý

Dostatečný přísun tekutin výrazně ovlivňuje pozornost a výkonnost. Dětské tělo začíná strádat už při ztrátě dvou procent obsahu tekutin v těle. Děti na rozdíl od dospělých jednají spontánně, proto je třeba na jejich pitný režim neustále dohlížet.

Školáci by měli pít každou přestávku. "Většinou to nedělají, a proto by měli hodně pít při snídani, protože jinak jsou vlastně dehydrované a fungují v nouzové výkonové úrovni," řekla psycholožka a specialistka na obezitu Zdeňka Sládečková.

Druh tekutin je třeba střídat. Minerální vody jsou zdrojem různých důležitých látek. Obsahují například vápník, který má zásadní význam pro růst kostí, hořčík, který zajišťuje náležité fungování nervového systému, sodík podporuje přenos nervového vzruchu, fluor zajišťuje pevnost vaziva a pozitivně přispívá k ústní hygieně.

Přesto by minerálky neměly tvořit více než pětinu přijímaných tekutin. Část denní spotřeby by měly pokrýt ovocné čaje a polotučné mléko. Děti by neměly pít velké množství sycených vod, protože narušují zažívání a mohou vyvolat nepříjemné pocity tlaku v žaludku.

Nevětším nebezpečím představují sladké limonády. Láhev coca-coly obsahuje dokonce 25 až 40 kostek cukru, které se v dětské těle mění na tuk. Sladké tekutiny přispívají ke vzniku dětské obezity. V současnosti je obézní každý patnáctý český chlapec a každá čtrnáctá česká dívka. Dětí s nadváhou je daleko více.

Novorozenec by měl podle Sládečkové vypít 250 až 300 mililitrů mateřského mléka denně, tříměsíční kojenec by ho měl vypít 750 mililitrů. Devítiměsíční dítě by mělo vypít 1,1 litru tekutiny, dvouleté potřebuje 1,3 litru. Šestileté by mělo spotřebovat denně 1,8 litru. Desetileté by mělo pít stejné množství tekutin jako dospělý, to je zhruba 2,5 litru. Zčásti se do doporučené dávky započítává se i voda obsažená v potravě.
Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Příběh Jany: Přítel pořád chtěl dítě, pak mě těhotnou opustil

ilustrační snímek

Už od puberty jsem věděla, co chci, ale i co nechci. Chtěla jsem mít po boku fajn chlapa, pohodovou práci a žít...

Další z rubriky

Patří dětem do rukou pistolky a další hračky napodobující zbraně?

ilustrační snímek

Pistolky, luky, praky, nože, meče, dýky, ale i realistické samopaly. Nabídka hračkářství se v sortimentu dětských...

Poradna: Po smrti syna nám snacha brání ve styku s dospívající vnučkou

ilustrační snímek

Píšeme vám s manželem ohledně naší šestnáctileté vnučky. Její matka ji omezuje ve styku s námi a my nevíme, co dělat....

Zápisy do škol se posunuly, přesto je nepodceňujte

Zápis do prvních tříd v Ostravě-Petřkovicích (15. ledna 2016)

Od minulého roku jsou termíny zápisů do škol posunuty z ledna a února na duben. To však neznamená, že by rodiče měli...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz