Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školní jídelny se lepší, dětské chutě naopak

  20:00aktualizováno  20:00
Stravovací návyky dětí i školní jídelny se během posledních let výrazně změnily. Rodiče své ratolesti vybavují už nejen svačinou, ale také lahví s minerálkou. V jídelnách jsou samozřejmostí bezdotykové baterie, oddělený provoz pro vaření masa a zeleniny.
Školní jídelna - ilustrační foto

Školní jídelna - ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Děti musejí pít, jinak je rozbolí hlava
Vyberte pro své dítě nejlepší škola

Někde si děti mohou vybrat z více druhů jídel. Hygienici pravidelně kontrolují dodržování norem a podmínky přímo ve školách.

Školy mají povinnost zabezpečit žákům možnost stravování. Někde mají vlastní jídelnu, jinde jsou společné pro více škol. Vznikají také pouze výdejny jídla.

Trendem budoucnosti bude podle odhadu odborníků centralizované stravování, které je levnější. Náklady na provoz hradí zřizovatel.

Loni kraje uvolnily na stravování čtyři miliardy korun, což činilo asi 6,5 procenta celkových výdajů regionálního školství ze státního rozpočtu, řekla Karolína Svobodová z tiskového odboru ministerstva školství.

Stát poskytuje dotaci na stravování také vysokým školám. Loni příspěvek činil 168 milionů.

Milionové částky investovaly kraje v uplynulých pěti letech do modernizace jídelen. Změnil se vzhled kuchyní, styl úpravy jídla. Přetrvává však nechuť dětí k polévce.

"Kuchařky mají povinnost všem školákům polévku dát, ale zejména žáci z druhého stupně se jí většinou ani nedotknou a učitelé je nutit nemohou," řekla ředitelka základní školy v Krásném Dvoře na Lounsku Alena Fialová.

Školní jídelny pravidelně kontrolují hygienici. Za nedodržení podmínek mohou uložit pokutu, výjimečně na určitou dobu jídelnu zavřít.

Namátkou hygienici prověřují také školy. Na toaletách musí téct teplá i studená voda, musí tam být papírové ručníky, podmínkou je pravidelný úklid. Za vše je zodpovědný ředitel.

Školy se snaží vyjít dětem vstříc automaty na pití či občerstvení. Řada žáků však za peníze určené na svačinu kupuje různé slazené nápoje, sušenky a podobně. "Proto jsme automaty zrušili a prodáváme v kiosku malý čaj za 50 haléřů a velký za korunu," uvedla Fialová.

Právě koupě nezdravých jídel se začíná ve školách rozmáhat. Naopak pozitivní podle učitelů je, že se zavedl pitný režim. Podle pedagogů by rodiče měli dbát i na přípravu svačin. Pokud totiž dítěti místo svačiny dají peníze, většinou je školáci utratí za něco jiného.

Pitný režim je důležitý

Dostatečný přísun tekutin výrazně ovlivňuje pozornost a výkonnost. Dětské tělo začíná strádat už při ztrátě dvou procent obsahu tekutin v těle. Děti na rozdíl od dospělých jednají spontánně, proto je třeba na jejich pitný režim neustále dohlížet.

Školáci by měli pít každou přestávku. "Většinou to nedělají, a proto by měli hodně pít při snídani, protože jinak jsou vlastně dehydrované a fungují v nouzové výkonové úrovni," řekla psycholožka a specialistka na obezitu Zdeňka Sládečková.

Druh tekutin je třeba střídat. Minerální vody jsou zdrojem různých důležitých látek. Obsahují například vápník, který má zásadní význam pro růst kostí, hořčík, který zajišťuje náležité fungování nervového systému, sodík podporuje přenos nervového vzruchu, fluor zajišťuje pevnost vaziva a pozitivně přispívá k ústní hygieně.

Přesto by minerálky neměly tvořit více než pětinu přijímaných tekutin. Část denní spotřeby by měly pokrýt ovocné čaje a polotučné mléko. Děti by neměly pít velké množství sycených vod, protože narušují zažívání a mohou vyvolat nepříjemné pocity tlaku v žaludku.

Nevětším nebezpečím představují sladké limonády. Láhev coca-coly obsahuje dokonce 25 až 40 kostek cukru, které se v dětské těle mění na tuk. Sladké tekutiny přispívají ke vzniku dětské obezity. V současnosti je obézní každý patnáctý český chlapec a každá čtrnáctá česká dívka. Dětí s nadváhou je daleko více.

Novorozenec by měl podle Sládečkové vypít 250 až 300 mililitrů mateřského mléka denně, tříměsíční kojenec by ho měl vypít 750 mililitrů. Devítiměsíční dítě by mělo vypít 1,1 litru tekutiny, dvouleté potřebuje 1,3 litru. Šestileté by mělo spotřebovat denně 1,8 litru. Desetileté by mělo pít stejné množství tekutin jako dospělý, to je zhruba 2,5 litru. Zčásti se do doporučené dávky započítává se i voda obsažená v potravě.
Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Dress code nemusí být v létě peklo. Pět tipů, jak na něj vyzrát

Výrazné kousky a doplňky mají na pracovišti stopku. Zbytečně by odváděly...

Formální oblečení může být pro někoho v parném horku jako noční můra. Dlouhé rukávy a upnutá sukně můžou rapidně...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Co dělat, když máte doma puberťáka? Nesnažte se přelstít přírodní zákony

puberta matka dcera

Ještě nedávno jste měli doma malého parťáka, kterého bylo snadné pochopit i milovat. Najednou s vámi žije podivné...

Pravda, nebo mýtus? Maminky upřednostňují syny a na dcery jsou přísné

matka syn moře

Když se narodí kluk, většinou přejí příbuzní novopečeným rodičům ještě holčičku, aby měli páreček. To, co na první...

Tři mýty o prostředních dětech, které se nezakládají na pravdě

sourozenci děti rodina

Říká se o nich, že jsou neúspěšní, neprůbojní a vůbec že mají do života našlápnuto hůř než jejich sourozenci, kteří...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz