Škola zavařování: okurky na několik způsobů a domácí kečup krok za krokem

  0:55
Jen těžko si lze českou domácnost představit bez zavařených okurek. Bez nich se neobejde pravý vánoční salát a je to i skvělá dobrota jen tak k zakousnutí.

Okurky - ilustrační snímek | foto: Isifa/Picturepress

NAKLÁDANÉ KŘUPAVÉ OKURKY

Na asi 9 sklenic po 0,7 l

Příprava: 60 minut, sterilování 20 minut

* 3-3,5 kg čerstvých okurek nakládaček, 5-7 cm velkých * 1,8 l vody * 0,5 l octa 8% * 75 g soli * 62 ks tabletek sacharinu nebo 35 ks tabletek spolarinu * kousek křenu, asi 10 cm * 9 malých chilli papriček, nemusí být * 9 lžiček hořčičného semínka * 9 stroužků česneku * 9 ks hřebíčku * 27 kuliček celého pepře * 18 kuliček nového koření * 3 bobkové listy * svazek kopru * celerová nať * 2-3 cibule * 1 mrkev

1. Okurky namočíme asi na 10 minut do studené vody a pak je důkladně omyjeme jemným kartáčkem a opláchneme. V hrnci svaříme vodu s octem a solí a nakonec rozpustíme tablety umělého sladidla a nálev necháme zchladnout.

2. Do sklenic naskládáme omyté okurky a do každé sklenice dáme na dno kousek křenu, kolečko oloupané mrkve, plátky cibule a stroužek oloupaného česneku. Dále přidáme feferonku, lžičku hořčičného semínka, 1 hřebíček, 3 celé pepře, 1 nové koření, kousek bobkového listu a okurky proložíme snítkami kopru a kouskem celerové natě.

3. Takto připravené sklenice zalijeme teplým nálevem tak, aby okurky byly ponořené a asi 1 cm pod okraj, uzavřeme víčky a sterilujeme při teplotě 80-85 stupňů 20 minut od doby, kdy teplota dosáhne 60 stupňů.

Tip
Nemáte–li rádi ostré, vynechejte chilli papričku a část sladidla nebo celou dávku nahraďte cukrem, na toto množství nálevu použijte asi 150 g cukru a 50 tabletek sacharinu nebo použijte pouze cukr dle své chuti.

NEJLEPŠÍ ZNOJEMSKÉ OKURKY

Když pivo – tak z Plzně, syrečky z Olomouce a okurky ze Znojma! Velkovýroba slavných nakládaček tady sice před pěti lety skončila, Znojmo ale žije okurkami dál. Právě proto letos vyhlásilo soutěž o nejlepší okurky a vítězný recept pravověrných znojemských nakládaček vám přinášíme.

VÍTĚZNÉ OKURKY

Na 1 sklenici po 0,5 l

* 5 koleček mrkve * 3 kolečka cibule * 4 nová koření * 6 pepřů * 1 lžička soli * 2 lžíce cukru * 1 bobkový list * cca 1 dl znojemského octa * čerstvý květ kopru (větší)

Naskládat okurky do půlky sklenice, proložit kořením a zeleninou, zalít octem, doskládat okurky a zalít vodou, sterilovat asi 20 minut na 80 stupňů. Recept poskytla pouze vítězka Ludmila Zelenková. Ostatní nechtějí prozradit rodinné tajemství.

SPREEWALDSKÉ OKURKY

* 3 kg okurek okurky * 4 lžíce soli * 1 malý křen * 6 snítek čerstvého kopru * 1 lžička sušeného estragonu * 300 g oloupané cibule * 3 lžíce pepřových kuliček * 4 bobkové listy * 500 ml vody * 1 lžíce cukru

1. Okurky vložíme do kameninového hrnce, posolíme, zakryjeme a necháme přes noc stát. Druhý den okurky vyjmeme a osušíme. Křen i cibuli nakrájíme na kolečka, kopr najemno.

2. Všechnu zeleninu na střídačku vkládáme opět do hrnce. Svaříme ocet s vodou a nálevem přelijeme okurky. Hrnec přikryjeme a postavíme do chládku.

3. Po 10 dnech nálev slijeme, uvaříme nový a opět jím okurky zalijeme. Po dalších 10 dnech to opakujeme. Nakonec po 20 dnech z hrnce sundáme poklici, zakryjeme jej celofánovou folií a postavíme do chládku.

BABIČČINY OKURKY

Na asi 13 sklenic po 0,7 l

* 6 kg okurek * 3 l vody * 1 l octa * 400 g soli * 16 kuliček nového  koření * 8 bobkových listů * 20 hřebíčků

Suroviny na lák svaříme a vychladlým nálevem zalijeme předem očištěné, do sklenic narovnané okurky. Sterilujeme cca 7-10 minut při 85 °C.

RYCHLOKVAŠKY

Přerostlé okurky propícháme vidličkou, vložíme do kameninového hrnce, prokládáme koprem, oloupaným česnekem, vinnými a višňovými listy. Zalijeme převařenou vodou se solí (na 1 l vody 1 lžíce soli). Okurky zakryjeme dřevěným prkýnkem, které zatížíme. Necháme je kvasit v teplé místnosti asi týden.

DOMÁCÍ RAJČATOVÝ KEČUP

Na 3 sklenice po 0,7 l

* 3 kg dobře vyzrálých rajčat * 1 svazek mladé cibule s natí * 2 řapíky celeru * 8 stroužků česneku * 4 bobkové listy * 20 kuliček pepře * 10 kuliček nového koření * 1 lžička tymiánu * 2 hřebíčky * kousek celé skořice * 1 lžička mletého zázvoru * 2 lžíce oleje * 100 g cukru krupice nebo dle chuti * 25-30 g soli * 100-150 ml octa 8% * svazek bazalky

Tip
Část rajčat můžete nahradit jablky nebo červenou řepou (měl by být zachován poměr 2 kg rajčat: 1 kg jablek nebo řepy). Kečup můžete okořenit i hořčicí, mletou pálivou nebo chilli papričkou nebo pokrájenou feferonkou.

1. Rajčata omyjeme a nakrájíme na kousky. Cibuli nakrájíme na menší kousky. Česnek oloupeme a nakrájíme na plátky. Řapíky celeru oloupeme a rovněž překrájíme na menší kousky.

2. Nakrájená rajčata vložíme do velkého kastrolu se silným dnem. Přidáme pokrájenou cibuli, česnek, celer, část lístků omyté bazalky a všechno koření a zahřejeme k varu.

3. Zeleninu podlijeme trochou vody a za občasného míchání vše rozvaříme na kaši (trvá to asi 1,5 hodiny). Slupka z rajčat musí být úplně oddělená od rozvařené dužiny.

4. Rajčata propasírujeme na pasírov. strojku nebo vytřeme přes jemné síto. Vrátíme do hrnce, přivedeme k varu a vaříme a mícháme,dokud nemá protlak požadovanou hustotu. Přidáme olej, cukr, ocet, sůl a opět povaříme. Podle chuti dochutíme.

5. Ještě horký propasírovaný rajčatový kečup nalijeme do předem připravených dobře vymytých sklenic asi půl cm pod okraj, na povrch rozložíme pár lístků omyté a osušené bazalky. Sklenice pevně uzavřeme vyvařenými víčky.

6. Sklenice naskládáme do zavařovacího hrnce a zalijeme teplou vodou. Pokud nemáme speciální hrnec, stejně dobře nám poslouží i obyčejný velký kastrol, do kterého nalijeme teplou vodu. Přiklopíme poklicí a sterilujeme při 85 stupních dvacet minut.

Tip
Je–li teplota kečupu vyšší než 85 stupňů a plníme–li ho do zahřátých vyvařených sklenic, stačí skleničky postavit na 10 minut na víčko a nemusíte ho již sterilovat. Kečup můžete ochutit také přidáním nemletého fenyklu, anýzu, koriandru a špetkou muškátového květu nebo tabaska.

Autor:
  • Nejčtenější

Lvi milují luxus, Berani maso a Střelci pálivé. Jídelníček podle horoskopu

18. dubna 2024

Každý miluje na talíři něco jiného. Víte, čím potěšit mlsný jazýček partnera či partnerky podle...

Špargl jako lahůdka i afrodiziakum. Vše, co jste o něm chtěli vědět

19. dubna 2024

Je to tady, chřestové dobrodružství začíná. Setkat se s ním můžete takřka v každém obchodě, na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Malinovo-čokoládové dortíčky

Malinovo-čokoládové dortíčky

Střední

45 min

Úspěchem tohoto dezertu je poctivě vychlazená čokoláda.

Brownies se semínky z granátového jablka

Brownies se semínky z granátového jablka

Střední

60 min

Jeden z nejlepších čokoládových dezertů, jehož původ sahá do Ameriky.

Levandulový dort

Levandulový dort

Střední

120 min

Každý, kdo miluje levanduli, bude z tohoto dortu naprosto nadšený.

Růžový chia pudink

Růžový chia pudink

Lehké

45 min

Lahodný a navíc zdravý dezert s malinami.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...