Dokonalá hledá dokonalého. Dokud osamělí z nároků nesleví, zůstanou sami

  2:28aktualizováno  2:28
Každý čtvrtý člověk kolem třicítky žije sám, vyplynulo ze sčítání lidu před dvěma lety. A většinou nedobrovolně. Ale ani ve vyšších věkových kategoriích to nevypadá lépe. Tam zase přibývá rozvedených a ovdovělých, z nichž většina také nechce zůstat sama.
Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z roku 2011 je 40 % lidí, žijících jako singles, bez partnera dobrovolně, z vlastního rozhodnutí, 60 % ale žije osaměle shodou událostí. | foto: Profimedia.cz

Co se náročnosti týče, vedou jednoznačně ženy. Zdá se, že nikdy nebyly náročnější než právě teď. Platí to samozřejmě pro ty vzdělané a ekonomicky soběstačné.

Libuše Konopová

Spisovatelka a vztahová koučka vede poradnu Profesionální výběr partnera a na stránkách OnaDnes.cz se jí můžete zeptat v seznamovací poradně.

Libuše Konopová

"Mám všechno, ke štěstí mi chybí jen normální partner," stěžují si často klientky seznamek. Odpověď na otázku, jak že by ten normální partner měl vypadat, obvykle začíná takto: Stačí, bude-li inteligentní a aspoň trochu hezký… Ale to je jen nesmělý úvod a po kratší odmlce se rozjede seznam dalších požadavků: měl by být charismatický, neodolatelný, zároveň ovšem věrný, vysoký, nejlépe tmavovlasý, no, na zjevu sice nezáleží, ale široká ramena by byla optimální, samozřejmě žádné břicho a pleš, měl by být movitý a určitě pracovitý, aby si poradil s domem i zahradou, žádný nudný ňouma, ale ani dobrodruh do větru a už vůbec ne profláknutý sukničkář, určitě nekuřák, vyhýbající se hospodám, alkohol jen v rodinném kruhu a ještě k tomu s mírou, vtipný, aby byla legrace, hodný táta, který bude mít rád i moje děti…

Když je seznam dokončen, stojí s nimi v místnosti virtuální George Clooney, opřený o poslední model terénního vozu, s rýčem v jedné a roztomilým dítětem v druhé ruce a drží fotografii svého ukázkového domu s pěstěnou zahradou. Pan Dokonalý čeká, až ho konečně dotyčná dáma objeví a vysvobodí z jeho nekonečné samoty a tápání v moři nevhodných, protože s těmi se on, vzor mužnosti, nezahazuje. Se sexem totiž čeká až na tu pravou, neboť jakákoli promiskuita je mu totiž bytostně cizí.

Mužům stačí usměvavá a zdravě vyhlížející

Dobrá seznamka na Internetu?

Která seznamka se osvědčila? Najdete na fóru eMimino.cz

Pánové jsou díky svému naprogramování rozmnožovatelů o hodně skromnější, co se požadavků na partnerku týče. Ke štěstí jim většinou stačí usměvavá, zdravě vyhlížející žena. A je vymalováno. Bude-li navíc pěkná a schopná obdivných reakcí, není co řešit. A mezi námi - takových jsou mraky.

Pravda, i pánové mají své strašáky, zabijáky sebevědomí. Někteří pozorovatelé například šíří kontroverzní tvrzení, že aktivní humor muže odrazuje, neboť demonstruje ženskou sílu a nezávislost, což mužské sebevědomí dovede pořádně nahlodat. Praxe v Česku však na druhou stranu ukazuje, že existuje spousta mužů, kteří inteligentní humor u žen oceňují a chytají se na něj jako mouchy do pavučiny.

Hlavně, aby mě měl rád? Taky špatně

Jak z bludiště marného hledání ven? Jak najít přijatelného partnera v dohledné době? Takového, který sice není ztělesněním dokonalosti, ale s nímž se bude příjemně žít? Což na to jít opačně, to znamená hodit všechno za hlavu a říct si: Je mi jedno, jaký bude, hlavně, aby mě měl rád?

Jágr dál hledá ideál. Maximalisté to mají těžké

Taky špatně! Tenhle postoj, hodný skromné Popelky, by byl v konečném efektu pěkně kontraproduktivní. Žena, která nic nepožaduje, muže také k ničemu nemotivuje.

Ale jak je vidět, seznamovací potíže se nevyhýbají ani celebritám, u kterých bychom nezájem nečekali, jako je třeba Jaromír Jágr.

Co z toho plyne? Že i zde platí zlatá střední cesta. Redukce celého toho dlouhatánského seznamu na dvě, maximálně tři nejdůležitější priority. A ujasnit si, co budoucí partner bezpodmínečně musí a nesmí mít.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Oběti domácího násilí balily na útěku. Fotograf zachytil, co si vzaly

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli...

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli zabalí do tašky, když i s dětmi utíkají...

Najdete na iDNES.cz