Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pět signálů, že málo pijete. Špatný dech i vrásky

  • 59
Páchne vám z úst, jste unavení, přibíráte na váze a výkyvy nálad připomínají horskou dráhu. Představujeme vám signály, které si sice nejspíše nespojujete s nedostatečným pitným režimem, nicméně právě jejich prostřednictvím se vám tělo snaží sdělit, že málo pijete.

Zkusili jste si někdy spočítat, kolik litrů tekutin vypijete za den? Češi na tom totiž s pitným režimem nejsou nijak valně. Podle průzkumu agentury Median z roku 2012 vypijí tři čtvrtiny Čechů za den mezi jedním a dvěma litry, jenže odborníci tvrdí, že ideálně by měl člověk denně vypít dva až dva a půl litru denně. A to je řeč pouze o „standardním“ pitném režimu. 

Při velkém fyzickém výkonu nebo při vysokých teplotách samozřejmě spotřeba tekutin dále stoupá.

Na kvalitním pitném režimu však závisí náš zdravotní stav a s jeho nedodržováním souvisí celá řada problémů a komplikací (ostatně si stačí uvědomit, že přibližně sedmdesát procent našeho těla je tvořeno vodou). 

Některé z nich byste přitom do souvislosti s nedostatečným příjmem potravy nejspíš vůbec nedávali a nenapadlo by vás, že k jejich vyřešení stačí, když začnete víc pít.

Jakými signály se vám tělo snaží dát najevo, že máte zlepšit pitný režim?

1. Špatný dech

Odvrací se při hovoru s vámi lidé nenápadně stranou a trousí ve vaší přítomnosti zdánlivě neadresné poznámky o nevábném dechu? Pokud máte podezření, že váš dech právě nepřipomíná fialky, na vině může být právě nedostatečný pitný režim.

Ústní dutina je plná bakterií, které produkují sloučeniny síry, a právě ty zodpovídají za onen zápach, který se některým lidem line z úst. Jejich přílišnému pomnožení brání sliny (bakterie se také nejvíc množí na místech, která nejsou slinami oplachována, a drží se v nich zbytky potravy - jako jsou například mezizubní prostory, nebo zadní část jazyka).

Jenže když nebudete své tělo zásobovat dostatečným množstvím tekutin, bude logicky klesat i produkce slin. Tím přijdete o přirozenou regulaci bakterií a s jejich množením bude stoupat i množství sirných sloučenin, které bude vaše okolí vnímat jako nepříjemný zápach.

2. Únava

Jste neustále unavená a tak náladová, že jste už protivná sama sobě? Možná vás to nikdy nenapadlo, ale i únavou a náladovostí vám vaše tělo může dávat najevo, že ho zásobujete nedostatečným množstvím tekutin.

Podle výzkumu z roku 2012 stačí i mírná dehydratace k tomu, aby se u vás objevily výkyvy nálad, únava a neschopnost soustředění. Vaše malátnost, netečnost a neschopnost vybičovat se k jakémukoli výkonu tak může být „pouhým“ důsledkem špatného pitného režimu.

3. Přibírání na váze

Pokud stále neúspěšně bojujete se svou váhou, a i když si hlídáte jídelníček a máte dostatek pohybu, nedokážete svá nadbytečná kila zvládnout, možná je na vině právě váš nedostatečný pitný režim. Podle odborníků totiž dehydratace negativně ovlivňuje schopnost těla spalovat tuky a zpomaluje metabolismus.

Příznak nemoci?

Co může znamenat dehydratace, najdete na webu o zdraví Vitalion.cz.

Například studie z roku 2003 ukázala, že po vypití dvou sklenic vody se metabolismus zvýší o třicet procent. Tento efekt je samozřejmě přechodný a trvá od třiceti do čtyřiceti minut.

Prospěšnost kvalitního pitného režimu při hubnutí dokázali i němečtí vědci. Podle jejich závěrů stačí vypít jednu až dvě sklenice vody před jídlem a zaznamenáte mnohem výraznější váhový úbytek.

4. Zácpa

Patříte mezi, kterým život znepříjemňuje častá zácpa? V první řadě byste měli zvýšit svůj příjem tekutin a začít si hlídat pitný režim. V tlustém střevě, kam natrávené zbytky potravy putují z tenkého střeva, dochází k vstřebávání vody a minerálních látek z tráveniny.

Jestliže však svému tělu nedodáte dostatek tekutin, bude se snažit zachovat si maximum vody pro sebe, tudíž v trávenině zůstane tekutin jen minimum, a to se samozřejmě projeví na konzistenci stolice i na obtížnosti vyprazdňování. Pokud se tedy často potýkáte s bolestivým a obtížným vyprazdňováním, možná se vám tělo snaží naznačit, že byste měli rapidně zvýšit příjem tekutin.

5. Vrásčitá kůže

Jestli vás v poslední době při pohledu do zrcadla přepadají deprese a máte pocit, že vypadáte mnohem starší, možná jde o další ze signálů, že nepijete tolik tekutin, kolik vaše tělo potřebuje. Následkem nedostatečného pitného režimu bude vaše pokožka matná a vrásky mnohem výraznější.

Při nedostatku vody si musí organismus vybrat, k čemu bude tekutiny využívat a vyživování buněk pokožky je až na jednom z posledních míst „seznamu.“ Obnova kožních buněk se tak zpomaluje, pokožka ztrácí svou elasticitu a vrásky jsou mnohem patrnější. K tomu, aby si pleť uchovala mladistvý vzhled, je však nutné, aby byl příjem tekutin rovnoměrně rozložený do celého dne.

Odborníci upozorňují, že pokud vypijete několik sklenic vody naráz, jediné, čeho dosáhnete, bude zvýšené množství moči. Mnohem lepšího výsledku dosáhnete, když budete pít průběžně, tělo tak bude moci tekutiny lépe využít a už po vypití půl litru vody se zvýší krevní zásobení pokožky.

Pijete dost?

Následujícími minitesty si můžete ověřit, zda je váš denní příjem tekutin dostatečný:

- Zmáčkněte mezi palcem a ukazováčkem kůži na hřbetu ruky a vytáhněte ji směrem vzhůru. Dostatečně hydratovaná kůže se vrátí zpátky během sekundy a nejsou na ní patrné žádné známky „deformace.“

- Zkontrolujte, jakou barvu má vaše moč. Pokud je váš pitný režim dostatečný, moč by měla mít světle žlutou barvu. Čím tmavší barva moči, tím větší je vaše dehydratace.

- Frekvence močení je silně individuální záležitost, která záleží na mnoha okolnostech a faktorech, nicméně pokud pozorujete náhlé a výrazné snížení počtu návštěv toalety, je na místě zamyslet se nad svým pitným režimem.

- Při nedostatečném příjmu tekutin začnou rty nejprve pálit. Pocit suchých rtů, případně jejich popraskání, jsou další z velmi častých příznaků dehydratace.

, pro iDNES.cz