Model z dílny čínského návrháře Davida Tanga | foto: Archiv firmy

Shanghai Tang: excentrická móda

  • 0
Značka Shanghai Tang patří mezi milovníky zlehka excentrické módy k spolehlivým zdrojům neobyčejných kusů oblečení. Ještě donedávna jsme musely pro luxusní hedvábné kabátky létat do Asie, New Yorku nebo Madridu. Jen před několika dny však otevřel Shanghai Tang svou zbrusu novou pobočku na letišti ve Frankfurtu.

Procházka pekingským fashion distriktem (v místní Francouzské čtvrti) mě zklamala: údajně über-trendy butičky toho nabízely žalostně málo a podivný provlhlý odér spolu s chybějícími originálními visačkami naznačoval, že kousky oblečení už někdo kdysi vlastnil. Velké luxusní bulváry v Central Business čtvrti jsou samozřejmě plné zboží, jenomže Vuitonna a Gucciho dostanete v New Yorku podstatně levněji. S nákupy jsem to v Číně prostě vzdala. Až mě známá, žijící už léta v Pekingu poučila: za pěknými hadry musíš k Tangovi!

Když jsme se později v Hong Kongu vyvezli oprýskaným výtahem do kouzelných prostor prestižního China Clubu a já se upřímně zajíkala nad krásou opulentního zařízení, opět zaznělo jméno Davida Tanga - a to už mě ten chlápek začal opravdu zajímat.

Proslulý hongkongský podnikatel je vlastníkem jednoho z nejluxusnějších elitních klubů v Hong Kongu (a teď už i Singapuru a Pekingu); rozlehlého privátního království s exkluzivním barem a restaurací, impozantní knihovnou plnou literárních pokladů a stěnami hustě obloženými vzácnými obrazy. Do prostor, dobře ukrytých před zrakem plebsu, se vchází přes docela nenápadný vchod v zadní části čínské národní banky.

Úchvatné zařízení všech tří poschodí patřících klubu se nese v duchu britské koloniální estetiky třicátých a čtyřicátých let. V diskrétním salonku důstojně stojí rozložité klavírní křídlo Bösendorfer a jedno z pater je vyhrazeno výhradně pro noblesní bankety a recepce. Kam se jen podíváte, svítí naleštěný kus růžového dřeva, plyšové polstrování, puntičkářsky vyšívané závěsy, vzácné sošky. Z otevřené terasy se nabízí jeden z nejvíc uchvacujících pohledů na město.

Model z dílny čínského návrháře Davida Tanga

Kromě toho, že je svrchovaným vládcem tohoto bohémského, lehce dekadentního spolku, je David Tang také zakladatelem a vlastníkem luxusní oděvní značky Shanghai Tang. Relativně mladý, již však velmi úspěšný brand chytře a působivě spájí čínskou tradiční dekorativnost s moderním módním stylem a mazaně tak profituje ze západní fascinace vším orientálním.

V podivuhodném obchůdku v přízemí hotelu Mandarin Oriental jsem se nemohla na překrásné kousky na věšácích vynadívat. Nápadné potisky a pronikavé barvy, ryzí hedvábí, přísné linie v ostrém kontrastu s rozevlátě měkkým materiálem si získaly obdivovatele v mnoha krajinách po celém světě. Autentické asijské zapínání pomocí oušek a podlouhlých knoflíků, rozšířené rukávy a charakteristické čínské krátké kabátky jsou vyvedeny s úctou ke starodávné oděvní tradici, s přidanou hodnotou inovativního dizajnu.

Shanghai Tang pokrývá svým zaměřením různé styly a v žádném z nich nenudí. Elegantní linie ve strohé černé a bílé vyzařuje důstojnou vážnost, lehké květované šatičky zase evokují panenkovskou křehkost a půvabnou jemnost, klasický čínský stojáček je zalit do stoprocentně moderních a současných modelů.

Kromě ready-to-wear kolekcí nabízí společnost také absolutně prvotřídní zakázkové šití, které provádějí precizně vybíraní a zkušení profíci vyškoleni v tradičním vysokém mistrovství císařských krejčovských služeb. Firma se pyšní důrazem na kvalitu použitých materiálů i zpracování a tomu samozřejmě odpovídají i ceny.

Vypadá to však, že Shanghai Tang nouzi o zákazníky nemá, a to jak "mezi svými", tak západněji od Číny. Už v roce svého založení (1994) navštívilo první butik značky přes milión návštěvníků a dostupný sortiment se postupně rozšiřoval o kabelky, šátky, exkluzivní obroučky brýlí, oblečení pro děti, šperky a širokou nabídku domovních doplňků.

V bytové sekci však nečekejte tradiční, cifrovaný čínský porcelán – Shanghai Tang je funky a cool, i pokud jde o výrobky z keramiky. Moderní postavičky a vtipné obrázky zdobí živě vybarvené hrníčky a talířky, na drobných dárkových předmětech zase najdete draky, hvězdy, ornamentální ryby.

Model z dílny čínského návrháře Davida Tanga

Klasický kýč Made in China? Shanghai Tang podává staré známé návnady se šarmem a dodává jim neodolatelný šmrnc. Davidovi Tangovi se tedy povedl zcela výjimečný kousek – jeho značce se jako jedné z mála daří oslovovat jak movité zákazníky své země, tak fanoušky módy z Evropy a Spojených států, protože jako jediný výrobce nabízí oslnivou nádheru čínských oděvů ve špičkové kvalitě. (Pokud jste neodolaly a koupily něco na pohled hezky šustivého na některém z tisíců laciných asijských trhů, přesně víte, v čem je problém.) David Tang tento oříšek rozlouskl znamenitě. Svými cenami sice nasadil laťku poměrně vysoko, podobně však nastavil i standard svého exkluzivního zboží.

Butiky samotné jsou také pěkný cukřík pro oči: panely zářivých barev – pro brand charakteristická studeně zelená a fuchsiová – v efektních rámech z tmavého dřeva, stylové podsvícení displejů a věšáků.  Obchůdek Shanghai Tang nepochybně poznáte na první pohled. Nenechte si ho ujít.

Tip: pokud přece jenom nechcete utratit 700 dolarů za letní šatičky, vyzkoušejte alespoň Shanghai Tang vůně "Mandarin Tea" ve dvou provedeních (pro muže i ženy) - čistý, svěží citrusový koktejl se zeleným čajem.

Nový butik Shanghai Tang najdete na letišti ve Frankfurtu (Terminál 1, odlety). Další evropské pobočky a zástupci: Rue Bonaparte 76 v Paříži, Calle Claudio Coello 20 v Madridu,  6A/B Sloane Street v Londýně.