Při chrapotu delším než tři týdny navštivte lékaře (ilustrační snímek)

Při chrapotu delším než tři týdny navštivte lékaře (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Sexy chrapot může být příznak vážné choroby

  • 0
Pokud profesionálně nezpíváte, asi by vás nenapadlo, že byste měla svému hlasu věnovat zvláštní pozornost. I hlas se však může "porouchat". Škodí mu hlavně nedoléčené záněty dýchacích cest, kouření a alkohol, suchý vzduch a také to, když ho příliš přemáháte.

"Příčinou organických poruch hlasu bývá zánět, úraz, poruchy nervového zásobení a nádorová onemocnění. Funkční poruchy pak vznikají vlivem dlouhodobého hlasového výkonu, z nadměrné intenzity hlasu i nesprávnou hlasovou technikou. Příznakem těchto poruch je chrapot, zastřený hlas a hlasová únava," říká ORL specialistka Marie Rašková z lékařského centra Program H Plus.

Tři týdny chrapotu je na doktora

"Při chrapotu trvajícím déle než tři týdny je nutné laryngoskopické vyšetření hrtanu. Vyšetření není náročné pro pacienta, trvá několik minut a ozřejmí rozsah změn na hlasivkách a sliznici hrtanu," vysvětluje lékařka.

Léčba poruch hlasu spočívá v odstranění příčin onemocnění. "Vyléčit je třeba případný zánět nebo překyselení žaludku, kdy se žaludeční obsah vrací až do úrovně dýchacích cest. V případě léze je nutné chirurgické odstranění. Důležitou složkou léčby je také reedukace hlasu. Pomáháme odstraňovat chybnou hlasovou techniku, pracujeme s dechem i držením těla," říká Marie Rašková.

Pozor na alkohol

V rámci prevence se doporučuje dostatečně pít, vyvarovat se cigaret a alkoholu (který stejně jako kofein vysušuje sliznici), hlas zbytečně nepřetěžovat a naučit se správnému dýchání.

"Hlasu nejvíc škodí nedoléčené záněty dýchacích cest, ale také suchý vzduch," dodává lékařka, podle níž je třeba si uvědomit, že chrapot nemusí být jen banální příznak.

"Lidé často chrapot podceňují, ale ten je přitom signálem, že hlasivky nejsou v pořádku a potřebují léčit," zdůrazňuje. Včas odhalená příčina chraptivosti, kterou může být i rakovina hlasivek, se léčí lépe s minimálním dopadem na organismus.

Zvýšit informovanost veřejnosti a zlepšit prevenci poruch hlasu je i posláním Světového dne hlasu, který připadá na 16. dubna.