Nevyžádané dotyky v éře MeToo. Speciální šaty jich odhalily 40 za hodinu

  0:08aktualizováno  0:08
Na problém sexuálního obtěžování v Brazílii se snaží upozornit reklamní agentura, která vytvořila neobvyklé šaty. Mají v sobě zabudované čipy snímající každý dotyk. Během jednoho večera si je oblékly tři ženy a vyrazila do klubu. Výsledek byl alarmující.

Nedostatek respektu, nevyžádaný tělesný kontakt, dotyky od řady cizích mužů. S tím se musí potýkat až 86% žen a dívek v Brazílii pokaždé, když vyrazí do klubů a barů za zábavou. Je jasné, že v prostoru plném tancujících lidí se strkanici či nechtěným dotykům vyhnout úplně nelze. Ženám však vadí sexuální agresivita.

Muži nemají problém sáhnout na cizí ženu, aniž by se jí zeptali, jestli o to stojí. Zkrátka stačí, že jde kolem. Také z odmítnutí si často nic nedělají a zkoušejí se ženě vloudit do přízně znovu a znovu. Letmé dotyky, hlazení či dokonce objetí je toho nesdílnou součástí. Považují to za součást dvoření a nevidí na tom nic špatného. Ženy, které se proti tomu ohrazují a stěžují si na nedostatek respektu, pak většinou považují za ukňourané chudinky.

Reklamní agentura ze Sao Paula se proto rozhodla zdokumentovat chování  mužů v neformálním prostředí. Vytvořila šaty s názvem The Respect Dress, do kterých nechala zašít dotykové senzory. Přitažlivý model party šatů postupně oblékly tři ženy a vyrazily do klubu. Když Luisa, Tatiana a Juliana procházely klubem, seděly na baru nebo tancovaly, senzory zaznamenávaly každý dotyk. Data byla prostřednictvím wi-fi odeslána do počítače a na základě toho se podařilo zachytit, co se na diskotékách skutečně odehrává.

Během 3 hodin a 47 minut si figurantky „užily“ neuvěřitelných 157 dotyků, z toho převážná většina byla nevyžádaných. Ať už to bylo při konverzaci, při tanci nebo pouze mimoděk, když ženy procházely kolem. Luisa, Tatiana i Juliana se shodují, že jim vadí, když je muži loví jak zvířata, místo aby se zajímali o jejich osobnost, intelekt nebo smysl pro humor. To podle nich jde i bez dotyků.

Experiment prokázal, jak je chování, které se dá označit za sexuální obtěžování, v Brazílii běžné. A také to, jak moc ženám vadí. Výsledek by podle jeho tvůrců měl mužům otevřít oči, aby začali více přemýšlet nad svým chováním a snažili se o větší respekt a toleranci. Kulturním zvyklostem navzdory.

Autor:

Nejčtenější

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Vážila skoro metrák a nevěděla, co na sebe. Po proměně se málem nepoznala

Jako dvě různé ženy. Tak vedle sebe vypadají fotky Aleny před a po hubnutí. Na...

Velký váhový skok během těhotenství se podepsal na vizáži sympatické Aleny (35). Zašlo to tak daleko, že se její váha...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Odbornice: Neslaďte, omezte bílou mouku. Cukry mohou za většinu nemocí

Ilustrační snímek

Sacharidů jíme v nejrůznější podobě moc, tvrdí Margit Slimáková. „Není třeba nic doslazovat,“ nabádá specialistka na...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Další z rubriky

Hodně lidí se dnes rozvádí zbytečně rychle, říká psycholog Pavel Rataj

Rozvod, ilustrace

Až sedmdesát procent rozvodů je podle odborníků zbytečných. Partneři se zároveň ve vztahu dlouhodobě trápí. „Lidé se...

Příběh Ondřeje: Chci konečně strávit Štědrý den s mámou, žena je proti

Štědrý večer je i v Norsku vyvrcholením Vánoc. Po večeři se rozdávají dárky.

Začal advent, období, které jsem měl od dětství z celého roku nejraději. Rodiče, především pak máma, dokázali po celý...

Oběti domácího násilí balily na útěku. Fotograf zachytil, co si vzaly

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli...

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli zabalí do tašky, když i s dětmi utíkají...

Najdete na iDNES.cz