Biologické hodiny ovlivňují sexuální život. „Sovy“ ho mají divočejší

  14:41aktualizováno  14:41
Odborníci se už dávno shodují, že lidé se dělí na sovy a skřivany. Existují rovněž desítky průzkumů, které odhalují, jak tento chronotyp souvisí s povahovými rysy. Nové výzkumy ovšem odhalily, že mezi sovami a skřivany existují nápadné rozdíly také v sexuálním životě.

Ženy-sovy jsou v sexu divočejší a také promiskuitnější. | foto: Profimedia.cz

Patříte k těm, komu se v noci dlouho nechce spát, pracuje, nebo se baví dlouho do noci a ráno se mu moc nechce z peřin? Pak jste zřejmě v sexuální oblasti odvážnější a kreativnější.

Z nejnovějšího výzkumu vědců z Pennsylvania State University vyplývá, že lidé večerního typu, tedy sovy, mají uvolněnější a dobrodružnější sexuální život než ranní typy čili skřivani, kteří naopak bývají v této oblasti nápadně konzervativnější.

Tyto závěry potvrzuje i další studie, kterou uskutečnili na University of Chicago, podle které mívají sovy více náhodného sexu a sexuálních partnerů, zato skřivani jsou úspěšnější v dlouhodobých vztazích.

„Vzhledem k tomu, že tradičním časem pro navozování známostí, randění a flirtování je večer, nejsou tyto výsledky příliš překvapující,“ komentuje výsledky výzkumu Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který testuje erotické pomůcky a zabývá se zdravou sexualitou.

Podle něj je tendence sov k promiskuitnějšímu chování a volnější sexualitě v souladu s jejich obecnými sklony k dobrodružnějšímu životu. Pokud se však partneři ve svém chronotypu neshodují, neznamená to nutně nespokojenost v sexu.

„Vzhledem k tomu, že jde o vrozené biologické nastavení, které se nezmění, je důležitá vzájemná komunikace a pochopení představ a přání toho druhého,“ upozorňuje Durčák. „Klíčem ke spokojenému intimnímu životu může být také dobré načasování a plánování sexu.“

Záleží na tom, jestli jste sova-muž nebo sova-žena? Zdá se, že ano. Potvrzuje to alespoň studie zveřejněná v odborném časopise Evolutionary Psychology. Sovy ženského pohlaví jsou podle ní ve svém sexuálním chování odvážnější a divočejší.

U žen s večerním chronotypem byly  odhaleny hladiny hormonu kortizolu ve výši, která je obvyklá u mužů. „Kortizol je spojován s vysokou energií, stresem, kognitivními funkcemi, ale i vzrušivostí. Ženy-sovy tak zřejmě častěji žijí single, více riskují a jsou promiskuitnější,“ dodává Adam Durčák.

Zajímavé ovšem je, že vyloženě čistých sov a skřivanů je v populaci pouze kolem dvaceti procent. Ostatní lidé patří k méně vyhraněnému chronotypu a mají od každého z nich zhruba polovinu.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Chtěla jsem se zbavit manželovy milenky. Krize je za námi, doufá Jana

Ilustrační snímek

Příběh o manželově nevěře, podobný tisícům jiných, vypráví osmatřicetiletá tmavovlasá středoškolačka Jana, matka...

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

O 10 let mladší: Tragédie v dospívání Petru zničila, chce nový restart

Petra je už dlouhá léta zvyklá na tvrdý život. Starosti se na ni znatelně...

Petra je matkou dvou dětí, které vychovává sama. Hodně pracuje a ještě k tomu si dodělává střední školu, kterou kvůli...

Pomozte nadšené sportovkyni Natálce k bezbolestnému pohybu a nové protéze

Natálka má vrozenou vývojovou vadu, kvůli které nosí protézu. Zoufale by...

Jednou by chtěla být veterinářkou, ze všeho nejvíc však čtrnáctiletá Natálie touží po obyčejném pohybu. Přestože se...

Rodinu trápí rakovina tříleté dcery i plesnivý dům. Teď mají nové bydlení

Rodinu v opraveném domě přivítali příbuzní i kamarádi.

Aby šestičlenná rodina neměla málo starostí se zchátralým domem plným plísní, dostavily se ještě zdravotní potíže dětí...

Další z rubriky

Hádkám o penězích předejdete evidencí jejich toku, říká psycholožka

Ilustrační fotografie

Společná kasa, nebo si každý hospodaří za své? Kdo kolik utrácí a kdo na koho doplácí? Debatám o penězích se v...

Manžela jí zabil autobus, s pěti dětmi skončila u rodičů. Začíná znovu

Tereza a jejích pět dětí budou mít nyní vlastní bydlení.

Tragická dopravní nehoda připravila Terezu o manžela a otce dvou dětí, ale také o živitele. Na samé dno ji pak přivedl...

Oběti domácího násilí balily na útěku. Fotograf zachytil, co si vzaly

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli...

Fotografie Tomáše Třeštíka zachycují věci, které si maminky na poslední chvíli zabalí do tašky, když i s dětmi utíkají...

Najdete na iDNES.cz