Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sestra Vánoce nesnáší, já je mám moc ráda

  1:08aktualizováno  1:08
Mám sestru. Dnes jsme již obě dospělé holky a více méně si každá žijeme svůj vlastní život. Přesto jsou Vánoce časem, na které se alespoň já velmi těším a moje sestra říká, že tyto svátky nemá ráda.

50 rad jak si naplánovat klidné Vánoce | foto: Profimedia.cz

Ona vidí ve Vánocích jen kolotoč kolem kupování dárků, které často skončí nepoužité ve skříni.

Nechutná jí kapr a nechápe, proč by ho měla povinně pojídat. Půlnoční mše je snad jen divadlo pro nevěřící. A přetvářka pod vánočním stromkem jí vhání slzy do očí.

Pro mne však vždy byly Vánoce zvláštním obdobím. Voněly vanilkou, smrkovým jehličím a zvláštním kouzlem, které stále nedovedu pochopit.

Na rozdíl od sestry také miluji nakupování dárků. Začínám se procházet po obchůdcích již v srpnu a září a přemýšlím, jaký dáreček potěší to pravé srdíčko. Nakupuji barevné dárkové papíry, množství stuh, těším se z každické drobnůstky, kterou někomu daruji.

Půlnoční mše je pro mne neoddělitelným znamením Vánoc. Mám ráda cestu ztemnělým městem, osamělou jízdu automobilem, koledy, které mi stále znějí v uších. A ta trošku pokrytecká pohoda u vánočního stromku mi nevadí... proč si kazit tak výjimečný den neshodami a starostmi, no ne?

Ale ze všeho nejradši mám pečení cukroví. Nejen pro tu kouzelnou vůni, která zaplní celý byt. Především pro chvíle, které při pečení strávím se svými sourozenci. Již dávno naše maminka zjistila, že nikdo neuklidí byt tak poctivě, jako ona.

A tak jsme si rozdělili práce: rodiče se podílejí na úklidu a přípravě štědrovečerní večeře, a my pečeme o sto šest vánoční cukroví. Není to vždy snadné, abychom se já, sestra i bráška sešli dostatečně brzy před Vánocemi v bytě rodičů, ale někdy se to přeci jen povede. Pak celý byt voní cukrovím, mouka a vanilkový cukr se nacházejí na kobercích, sedačkách, ve vlasech, na našich tvářích... Povídáme si, zpíváme, posloucháme koledy nebo pohádky, pečeme a je nám krásně.

Nebo aspoň mně. Jsem nejstarší z dětí a již delší dobu žiji mimo rodinu, ač jsem teprve nedávno dostudovala. Tím více jsou pro mne Vánoce důležité. Znamenají, že někam patřím. Že mám místo, kam se mohu vracet. Že jsem součástí jedné rodiny, která má své tradice a ty pro mne znamenají soudržnost, stabilitu a podporují mou víru, že naši rodinu nemůže vůbec nic ohrozit.

Už teď se těším, až jednou budu mít svou vlastní rodinu a doufám, že budu umět také naplnit svůj domov kouzlem Vánoc. Tím kouzlem, které tiší bolest, klidní hádky, vykresluje na tvářích smích, vnáší do srdce pokoj a očka naplní jiskrami radosti.

Autor:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Další z rubriky

Nadia ve Výměně: Po pivu je jako prase, ale za 50 tisíc neřeknu slovo

Takhle se sedí v zahradním domku na záchodě, demonstruje Aneta.

Obě rodiny z premiérové Výměny manželek si žijí docela spokojeně. Nadia (37) se přistěhovala do Česka z Ukrajiny a...

Příběh Marie: Můj vztah s rodiči je rok od roku horší

(ilustrační snímek)

Už několik let žiji se svou rodinou, manželem a malou dcerou v zahraničí. Bylo to vždy přání mého táty, tak jsem...

Příběh Olgy: S manželem máme rozdílné představy o životě v důchodu

Ilustrační foto

Manžel před rokem odešel do penze, mě to čeká za rok. Ovšem už dnes vím, že si setrvání v práci ještě prodloužím....

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz