Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Šest důvodů, proč se z českých žen nestanou top manažerky

  2:03aktualizováno  2:03
Už přes dvacet let se vyvíjíme jako svobodná společnost, a přesto jsme my ženy ve vedení státu a firem zhruba tak obvyklé jako tučňáci na Sahaře. Zajímá vás, proč to tak je a jestli se to vůbec kdy změní?
Velkou překážkou při stoupání do vyšších pater byznysu jsou pro ženy i samotní muži. Ilustrační foto.

Velkou překážkou při stoupání do vyšších pater byznysu jsou pro ženy i samotní muži. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Síly jsou rozložené rovnoměrně a stejně rovnoměrně by měla být rozdělená i moc. Ale není, a jestli se něco nezmění v základním nastavení, zůstane to tak ještě dlouhá desetiletí. Proč?

1. Protože mužům se to tak líbí a ženy mají dost práce doma

V Česku nemají podle předloňského průzkumu tři čtvrtiny firem ve svém vedení jedinou ženu. A situace v soukromém sektoru jen kopíruje tu ve státních institucích a v politické sféře. V ní se sice podíl žen oproti dřívějšku zvýšil, ale pořád ne tak, aby odrážel stav populace, tedy poměr 50:50.

"Důvodů, proč tomu tak je, je samozřejmě víc: muži nechtějí ženy mezi sebe pustit, zaměstnavatelé od žen čekají více problémů než od mužů a někdy mají pocit, že žena některou pozici nezvládne," říká čerstvá držitelka titulu Manažerka roku Senta Čermáková ze společnosti Hewlett Packard.

"Kultura společnosti je u nás výrazně mužsky orientovaná. Škodí i zakořeněný předsudek, že péči o rodinu má na starosti žena, a pokud své domácí povinnosti není schopna kvůli práci plnit, očekává se, že je alespoň nějakým způsobem zajistí," poukazuje na naše stereotypy myšlení viceprezidentka České manažerské asociace Věra Hnátová a zároveň manažerka Státní tiskárny cenin.

Velkou překážkou při stoupání do vyšších pater byznysu jsou pro ženy i samotní muži. "Pánové nechtějí mít ženy ve svém týmu z pohodlnosti a z navyklých stereotypů, které jim vyhovují. S mužskými kolegy se snadněji domluví, protože nejsou nuceni změnit svůj manažerský styl řízení," nebere si servítky Olga Girstlová.

Zdá se, že roky nepřirozeného monopolního působení mužů ve vedení firem odstartovaného v minulém režimu vedly k vytvoření uzavřeného spolku, do kterého se ženám otevírají dveře jen výjimečně. Muži s takovým vysvětlením souhlasit nebudou, když jejich neochotu pustit mezi sebe ženy zmínilo devět z deseti námi oslovených manažerek, zřejmě na tom něco bude.

2. Protože mužský způsob šéfování je "jediný správný"

Šéfovou nové doby se na televizní obrazovce pokusily ztvárnit scenáristky populárních Rodinných pout a posléze Velmi křehkých vztahů. Andrea, zástupkyně majitele a později majitelka rodinného podniku, používala metody hodné vykázání z týmu: agresivitu, intriky, chůzi přes mrtvoly... Aby byla v seriálu výrazná, přisoudily jí autorky vlastnosti typicky mužské. Představit si empatickou a pracovitou dědičku by zřejmě bylo moc i na přebujelou fantazii diváků romantických seriálů.

Skutečnost však není scénář. Normální šéfky mohou být chápající, vstřícné bytosti a zároveň vést své podřízené tak, že firma vydělává a prosperuje. "Ženy mají zodpovědnější přístup k rizikům a také prokazují větší empatii vůči zaměstnancům, kteří jsou pro firmy klíčoví," vidí přednosti žen Pavel Kafka, prezident České manažerské asociace.

(ilustrační snímek)

Protože se agresivita a průbojnost všeobecně zaměňují za vůdcovské vlastnosti, zatímco empatie a zodpovědnost za charakteristiku vhodnou tak pro sekretářku, ženy si nevěří. Komplikují si cestu do vyšších pater byznysu samy svým myšlením a největší překážky si tvoří ve své hlavě.

3. Protože ženy, které chtějí uspět, se musí změnit v muže

Kdyby se dalo sebevědomí přepočítat na peníze, nejspíš by většina žen v Česku zůstala žebračkami. "Moje šéfová uvádí příklad, který dokonale ilustruje situaci. Pokud se ve výběrovém řízení sejdou žena i muž a dostanou nabídku na postup, muž reaguje: Ano, jdu do toho! Žena se ptá: Mám na to?" ukazuje rozdíl mezi ženským a mužským způsobem uvažování Renata Mrázová, finanční ředitelka z ING Pojišťovny. Nedostatek sebevědomí ženy v konkurenci s muži znevýhodňuje.

Body dolů hlavně u svých podřízených si manažerky strhávají tím, že osamocené uprostřed mužské přesily přejímají jejich metody a tím přicházejí o své ženské vlastnosti a přednosti, díky kterým se na post dostaly. Psychologové tomu říkají syndrom včelí královny. Vyzkoumali, že takové manažerky dokonce záměrně ostatním ženám škodí.

Jak z toho ven? Jednoduše, větším počtem žen ve vedení. "Stačí aspoň tři. V tu chvíli mohou praktikovat a sebevědomě využívat schopností, které podporují komunikaci, sdílení informací, empatii, organizaci, respekt, inovaci a jiný pohled na věc," říká Rostya Gordon-Smith, personalistka, která prošla několika manažerskými posty v zahraničí i Česku.

Do cíle dojdeme ve chvíli, kdy žena ve vedení firmy nebo v parlamentním klubu nebude takzvaně 'za ženy', ale jako zástupkyně svého názoru. V tom případě nesmí fungovat jako rarita, na kterou je extra vidět a kterou si každý rád podá pro její odlišnost.

4. Protože nám ještě nedošlo, že se ženy ve vedení vyplatí

"Každý osvícený manažer ví, že nejlépe fungují týmy, v nichž jsou vyváženě zastoupeni muži i ženy různého stáří a z různých kulturních prostředí. U nás v managementu je polovina mužů a žen a právě to, že se každý díváme na věc z jiného úhlu, nám pomáhá odhalit klady i zápory rozhodnutí a zároveň nám to dává oproti čistě 'mužským' podnikům jistou konkurenční výhodu," říká Monika Hovorková ze společnosti Vodafone, v jejímž čele v Česku sedí Australanka Muriel Anton.

(ilustrační snímek)

Paradoxem zůstává, že firmy na ženách ve vedení ušetří. Ředitelky a prezidentky velkých společností dostanou jen devětatřicet procent průměrné mužské mzdy na stejné pozici.

5. Protože se neumíme poučit v zahraničí, kde to funguje

Před devíti lety si norský ministr průmyslu a obchodu na schůzce s novinářem pustil pusu na špacír. Postěžoval si, že už má plné zuby toho, že ve firmách sedí hlavně muži, navíc ti, kteří se znají ze stejných škol, a prohlásil, že by ve vedoucích pozicích rád viděl více žen. Bez konzultací s jinými ministry a kolegy plácnul z oleje číslo 40 procent. Novináři měli na dlouho o čem psát, ostatní mohli chystat oslavy.

Stát se něco takového u nás, politik by výrok odvolal s výmluvou, že si z novináře utahoval. V Norsku však mají volení zástupci lidu jinou úroveň a firmy dostaly na naplnění vytyčeného cíle dvouletou lhůtu.

Změny nebyly bezbolestné. Muži usazení ve svých manažerských křeslech se jich dobrovolně vzdát nechtěli a doporučením se řídil jen málokdo. Tak přišel na řadu zákon. Byznysmeni, majitelé firem, dokonce i ženy samotné takový krok kritizovali, že jde o nepřípustné protežování jednoho pohlaví, dnes si situaci většina pochvaluje. Ukázalo se, že firmy na vyváženosti ve všech ohledech vydělávají.

České manažerky to na rozdíl od těch na Západě měly a mají těžší, protože jdou po nové a nikým nevyšlapané cestě. Zatímco ve vyspělých demokratických státech se jejich kolegyně snaží v byznysu prosadit už desítky let a na manažerských postech už je nejméně druhá generace žen, ty zdejší na prosazení měly jen dvě dekády. Komunisty vytvořený stav, který obecně ženy pasoval hlavně do role výkonných dělnic, je v devadesátých letech postavil na začátek startovního pole, v němž už muži byli díky předchozím zkušenostem v polovině trati.

6. Protože si nechceme nechat pomoci kvótami

Slovo kvóty nenechává nikoho chladným. Povinné zastoupení žen v politice, ve vedení státních, ale i soukromých firem vyvolává velké vášně. Možná je to tím, že jsme vlivem minulé nesvobody citliví na jakékoliv nařizování, a možná jen proto, že jsme pro ně zatím nenašli jen trochu lépe znějící výraz.

"Zafungovaly v mnoha demokratických zemích, které jich po pár letech již nemají zapotřebí," podporuje je personalistka Rostya Gordon-Smith. "Jsem proti. Na každé místo se má vybírat nejvhodnější a nejschopnější kandidát bez ohledu na pohlaví," oponuje Senta Čermáková.

Některé na ně změnily názor. "Dřív bych řekla, že do podnikání nepatří, dnes si myslím, že by mohly zafungovat na začátku pro nastartování procesu obsazování žen do vrcholových pozic. Řada společností už interní kvóty má a fungují pozitivně," uvažuje finanční ředitelka ING Pojišťovny Renata Mrázová.

"Být někde jen proto, že jsem žena, a ne kvůli mým schopnostem, mi vadí, ale na druhou stranu s nimi souhlasím, protože nějak se začít musí," podporuje myšlenku kvót Věra Hnátová ze Státní tiskárny cenin.

A co na to muž? Prezident České manažerské asociace Pavel Kafka je proti jejich zavedení. "Ženy je nemají zapotřebí, jde jen o to, abychom se celkově posunuli na vyšší civilizační úroveň," uvažuje.

Autor:


Nejčtenější

Z Kary Robertsové se stala mořská víla, která má vlastní show, při které...
Z Američanky je profesionální mořská víla. Zbavila se tak mindráků

Američanka strávila přes 400 hodin výrobou kostýmu mořské víly. Díky rybímu ocasu může předvádět speciální podvodní show a splnit si sen. Jako podmořská bytost...  celý článek

Ilustrační fotografie
Hubnutí i výkonnější mozek. Proč se vám vyplatí posilovat

Chcete zhubnout a být ve formě? Potom zařaďte do svého programu posilování. Udělá pro vaší postavu i zdraví mnohem více, než si vůbec myslíte.  celý článek

Babička s dědou se starají o svá vnoučata - jedenáctietou Anežku a osmiletého...
Děti žily ve stanu, než je máma opustila. U prarodičů našly nový domov

Na 35 metrech čtverečních žijí ve dvou místnostech babička s dědou a jejich dvě vnoučata. Jejich máma a prarodičů nejmladší dcera je opustila. Do televizního...  celý článek

Ellen DeGeneresová na People's Choice Awards (Los Angeles, 7. ledna 2015)
Měla jsem deprese a navštěvovala jsem terapeuta, přiznala DeGeneresová

Ellen DeGeneresová (59) patří mezi nejúspěšnější ženy Hollywoodu. Má vlastní televizní show, je šťastně zadaná a nebojí se mluvit o své sexuální orientaci....  celý článek

Letošní podzim přeje barevným botám, stejně jako zdobení a různým texturám...
Obujte se do podzimu. Neokoukané kousky, které by vám neměly chybět

Poslední sluneční paprsky si můžete užít v pohodlných oxfordkách, elegantních kotníčkových střevíčkách nebo sexy upnutých kozačkách nad kolena. O slovo se...  celý článek

Další z rubriky

Sarah Fergusonová v Cannes (2011)
Hrdá jsem jen na to, že jsem dobrá matka, říká vévodkyně z Yorku

Skandály proslulá Sarah Fergusonová (57), vévodkyně z Yorku, se po rozvodu s princem Andrewem (57) stáhla na jistý čas do ústraní. Nedávno se ale stala...  celý článek

Gabrielle Unionová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Devětkrát jsem potratila. Dítě pořád chci, říká herečka Unionová

Americká herečka Gabrielle Unionová (44) se s manželem Dwaynem Wadem (36) snaží delší dobu o potomka. Devětkrát podstoupila umělé oplodnění, ale pokaždé...  celý článek

Chrissy Metzová na cenách Emmy (Los Angeles, 17. září 2017)
Užívejte si šaty, které si obléknete, říká korpulentní Chrissy Metzová

Americká seriálová herečka Chrissy Metzová (37) se na červeném koberci ráda předvádí v netradičních modelech. Kvůli svým kyprým tvarům si šaty nechává šít na...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná
11 makeup podvodů: Líčení, ve kterém vás jen tak někdo nepozná

Trocha řasenky, rtěnky, pudru a najednou si říkáte, že vypadáte i jako člověk. Tak toho zkuste někdy nanést trochu víc, ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.