Senná rýma se stává pandemií 21. století, má ji každý pátý člověk

  2:00aktualizováno  2:00
Senná rýma postihuje čím dál větší množství lidí, dá se mluvit o pandemii. Není to sice nebezpečná nemoc, ale dokáže znepříjemnit život. Myslíte, že přeháníme? Bohužel ne. Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou, která je v odborném jazyce nazývána pylovou alergií.
Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou (ilustrační snímek).

Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

"Je vyvolaná pylem ze stromů či keřů. Nejčastěji to bývá líska, traviny, obilí a bylinky. Jakmile se tyto pyly dostanou do přímého kontaktu se sliznicí v nose či v očích, vyvolají u alergiků alergickou reakci," vysvětluje alergolog Vratislav Sláma.

Nepříjemná únava

Ucpaným nosem trpí při senné rýmě asi 85 procent lidí.

Zejména tento příznak má velký vliv na kvalitu života, výkonnost, ale i emoční naladění.

V průzkumu 40 procent lidí uvedlo, že je ucpaný nos omezuje při spánku, což způsobuje vyšší únavu během dne, nižší výkonnost práce a horší efektivitu při učení.

Příznaky této reakce mohou být rozmanité, například slzení a svědění očí, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, průduškové astma, žaludeční a střevní poruchy, kožní ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, únava, poruchy koncentrace, dokonce i deprese.

Tyto potíže jsou nejen nepříjemné a dlouhotrvající, ale u 30 až 40 procent pacientů mohou vést k tak závažným onemocněním, jako jsou chronická bronchitida nebo plicní (průduškové) astma.

A jak se senná rýma léčí? Není to nic drastického, ale léčit se musí. Ovšem rozhodně si nic nenasazujte sami, a to ani volně dostupné léky. Pokud máte podezření na sennou rýmu, nechte se vyšetřit alergologem, který vám nasadí správnou léčbu.

Kdy se nechat očkovat

Ideální doba pro podání vakcíny se liší v závislosti na daném alergenu.

Vakcinace má zpravidla jeden znak společný: sestává z několika fází, a tak je potřeba ji začít s určitým časovým předstihem.

Třeba proti pylům je ideální nechat se očkovat již v průběhu podzimu či zimy, naopak nejlepší čas pro vakcinaci proti roztočům bývá zpravidla v létě.

Může pomoci očkování

"Obecně platí, že každému vyhovuje něco jiného. Na sennou rýmu zabírají celkem slušně kombinovaná homeopatika Luffel. Někdo dává ovšem přednost klasickým lékům a dalším pak předepisuji vakcinaci," dodává alergolog Sláma.

"Existují účinné léky, které dokážou alergické projevy výrazně zmírnit. K tomu se používají úlevové léky, které pomáhají zklidnit okamžité alergické projevy, jako jsou zarudnutí, svědění, otok nebo dechové potíže, nebo léky, které tlumí přetrvávající alergický zánět," dodává.

Další možností léčby je alergenová imunoterapie, tedy léčba alergenovými vakcínami. Je založena na principu průběžného podávání postupně se zvyšujících dávek příčinného alergenu v definovaném roztoku nebo suspenzi takovým způsobem, že imunitní systém alergika si postupně vytváří obranné látky a obranné mechanismy, které se následně uplatňují tak, že zabrání rozvoji alergického projevu po kontaktu pacienta s příčinným alergenem.

Správnou vakcinaci vám doporučí váš alergolog. Očkování vám pak provedou přímo na alergologickém pracovišti, nebo v některém z očkovacích center. Jejich seznam najdete ZDE.

Autoři:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

OBRAZEM: Randím jen s hubenými muži, chlubí se morbidně obézní žena

Nikki Baker

Osmadvacetiletá Američanka Nikki Bakerová váží 190 kilogramů, ale tento fakt jí prý ani trochu nekomplikuje partnerský...

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

Najdete na iDNES.cz