Senná rýma se stává pandemií 21. století, má ji každý pátý člověk

  2:00aktualizováno  2:00
Senná rýma postihuje čím dál větší množství lidí, dá se mluvit o pandemii. Není to sice nebezpečná nemoc, ale dokáže znepříjemnit život. Myslíte, že přeháníme? Bohužel ne. Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou, která je v odborném jazyce nazývána pylovou alergií.
Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou (ilustrační snímek).

Asi dvacet procent lidí trpí každý rok sennou rýmou (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

"Je vyvolaná pylem ze stromů či keřů. Nejčastěji to bývá líska, traviny, obilí a bylinky. Jakmile se tyto pyly dostanou do přímého kontaktu se sliznicí v nose či v očích, vyvolají u alergiků alergickou reakci," vysvětluje alergolog Vratislav Sláma.

Nepříjemná únava

Ucpaným nosem trpí při senné rýmě asi 85 procent lidí.

Zejména tento příznak má velký vliv na kvalitu života, výkonnost, ale i emoční naladění.

V průzkumu 40 procent lidí uvedlo, že je ucpaný nos omezuje při spánku, což způsobuje vyšší únavu během dne, nižší výkonnost práce a horší efektivitu při učení.

Příznaky této reakce mohou být rozmanité, například slzení a svědění očí, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, kašel, dušnost, průduškové astma, žaludeční a střevní poruchy, kožní ekzémy, bolesti hlavy, migrény, poruchy spánku, únava, poruchy koncentrace, dokonce i deprese.

Tyto potíže jsou nejen nepříjemné a dlouhotrvající, ale u 30 až 40 procent pacientů mohou vést k tak závažným onemocněním, jako jsou chronická bronchitida nebo plicní (průduškové) astma.

A jak se senná rýma léčí? Není to nic drastického, ale léčit se musí. Ovšem rozhodně si nic nenasazujte sami, a to ani volně dostupné léky. Pokud máte podezření na sennou rýmu, nechte se vyšetřit alergologem, který vám nasadí správnou léčbu.

Kdy se nechat očkovat

Ideální doba pro podání vakcíny se liší v závislosti na daném alergenu.

Vakcinace má zpravidla jeden znak společný: sestává z několika fází, a tak je potřeba ji začít s určitým časovým předstihem.

Třeba proti pylům je ideální nechat se očkovat již v průběhu podzimu či zimy, naopak nejlepší čas pro vakcinaci proti roztočům bývá zpravidla v létě.

Může pomoci očkování

"Obecně platí, že každému vyhovuje něco jiného. Na sennou rýmu zabírají celkem slušně kombinovaná homeopatika Luffel. Někdo dává ovšem přednost klasickým lékům a dalším pak předepisuji vakcinaci," dodává alergolog Sláma.

"Existují účinné léky, které dokážou alergické projevy výrazně zmírnit. K tomu se používají úlevové léky, které pomáhají zklidnit okamžité alergické projevy, jako jsou zarudnutí, svědění, otok nebo dechové potíže, nebo léky, které tlumí přetrvávající alergický zánět," dodává.

Další možností léčby je alergenová imunoterapie, tedy léčba alergenovými vakcínami. Je založena na principu průběžného podávání postupně se zvyšujících dávek příčinného alergenu v definovaném roztoku nebo suspenzi takovým způsobem, že imunitní systém alergika si postupně vytváří obranné látky a obranné mechanismy, které se následně uplatňují tak, že zabrání rozvoji alergického projevu po kontaktu pacienta s příčinným alergenem.

Správnou vakcinaci vám doporučí váš alergolog. Očkování vám pak provedou přímo na alergologickém pracovišti, nebo v některém z očkovacích center. Jejich seznam najdete ZDE.

Autoři:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

Ilustrační fotografie

Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat...

Ve čtrnácti jsem výrazně zhubla. Lékaři zjistili, že mám cukrovku

Cukrovkou 1. typu jsem onemocněla ve čtrnácti, dnes žiji relativně normální...

Je mi 23 let a před devíti roky jsem začala hodně hubnout, měla jsem pořád žízeň a často jsem byla malátná. Párkrát...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.Najdete na iDNES.cz