Ona
Pohybová aktivita zmírňuje zimomřivost bezprostředně i následkem nárůstu...

Pohybová aktivita zmírňuje zimomřivost bezprostředně i následkem nárůstu svalové hmoty | foto: Profimedia.cz

Na zimomřivost seniorů působí blahodárně pohyb a budování svalů

  • 2
Snad každého někdy napadlo, jestli je starším lidem větší zima. Jak jinak si totiž vysvětlit, že i v parných dnech potkáváme seniory v bundách, zatímco nás zalije pot jen z představy dalšího svršku. Přečtěte si, co může za jejich zvýšenou zimomřivost, i to, jak proti ní bojovat.

Každý organismus aktivně vyrábí energii, a proto se teplota našeho tělesného jádra udržuje na 37 až 37,5 stupni Celsia. Když je venku chladněji, teplo z našeho těla začíná unikat, jádro se ochlazuje a nám je zima. Abychom úniku zabránili, oblékáme se v zimních měsících více.

Proti chladu můžeme bojovat nejen teplým oblečení, ale také pohybem. Práce svalů totiž vyrábí tepelnou energii. „To je také důvod, proč jektáme zuby a třeseme se, když je nám zima. Svaly svými nekoordinovanými stahy doslova vykřesávají nějakou tu teplou jiskřičku. Dalšími teplárnami v těle jsou vnitřní orgány, a to především játra a ledviny,“ popisuje doktorka Renáta Petrová, specialistka v oboru geriatrie. Zatímco však teplárny potřebují k výrobě tepla uhlí, našemu tělu musíme dodat energii, a to formou potravy.

Za problémy může podvýživa, chudokrevnost, ale i léky

U seniorů většinou není zimomřivost výsledkem jednoho faktoru, ale souhry hned několika vlivů. Častěji se u nich projevuje podvýživa, kvůli které nemá jejich tělo dostatek energie, aby mohlo vyrábět teplo. Příčinou bývá také úbytek svalů, které se na produkci tepla také podílejí. Za pocit zimy může i nízké množství červených krvinek nebo snížená funkce štítné žlázy.

Na stará kolena u většiny lidí hrají zásadní roli léky, které mohou způsobovat zimomřivost, ale i další nechtěné projevy. „Není výjimkou, že osoby v pozdním věku užívají i deset a více léků. Jednotlivé léky nebo jejich interakce mohou navíc vést prakticky k čemukoliv,“ vysvětluje doktorka Petrová.

Exkluzivní vánoční nabídka

Hledáte tréninkovou inspiraci? Nebo snad dárek pro vašeho blízkého běžce? Do 18. 12. nabízíme vánoční zvýhodněný balíček běžeckých závodů s voucherem na zboží Craft v hodnotě 1000 korun. Více se dozvíte ZDE.

Pohybem proti zimě

Většina seniorů proti zimě bojuje většími vrstvami oblečení a topením zapnutým na maximum. Mají však vůbec jinou možnost, když zimomřivost způsobují nemoci, kterých se zkrátka nejde zbavit přes noc? 

„Samozřejmě je důležité těmto chorobným stavům předcházet. Nezbytná je včasná diagnostika a dodržování léčebného postupu. Pomoci může i kvalitní strava s dostatečným obsahem bílkovin. Ta je za jistých okolností velmi účinným lékem,“ připomíná Renáta Petrová význam jídla, které je nezbytné pro výrobu energie v těle.

Zároveň ale dodává, že vedle stravy má své nezastupitelné místo také pohyb. „Jedině pohybem se tvoří svalovina a pracující svalovina vyrábí teplo. Naopak bez pohybu dochází k rychlému úbytku svalů, i když lidé přijímají dostatečné množství živin. Takže kulicha, bundu a hybaj na procházku do parku,“ radí doktorka Petrová.

Je běh vhodný pro všechny generace?

Pokud si vaši rodiče nebo prarodiče stěžují na všudypřítomný pocit zimy, rozhodně není nutné brát je hned na pravidelný výběh. U běžného seniora totiž běhání představuje zátěž pro kardiovaskulární systém, klouby a také páteř. I krátká vzdálenost by pro ně tak mohla znamenat závažné problémy.

„U starších osob je vhodnější spíše chůze, čím pružnější a rychlejší, tím lepší. Doporučuji také trekingové hole, díky nimž se zapojují svaly na pažích a horních zádech. Dalšími aktivitami, které se dají provozovat i v pozdním věku, jsou jízda na kole, cvičení nebo posilování. Člověk upoutaný na lůžko může zase například hýbat palci na nohou nebo mačkat v rukou balonek,“ doporučuje doktorka Petrová.

I když pohyb nemůže zamezit zdravotním komplikacím, které se podílí na zvýšeném pocitu zimy, rozhodně napomáhá tyto projevy zmírnit. Pravidlo všeho s mírou však s přibývajícím věkem platí dvojnásob. Pohybová aktivita  záleží především na individuálním zdravotním stavu a také schopnostech každého seniora.