Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Sehnat zakázaný doping není v Česku problém

  10:37aktualizováno  10:37
Černý obchod s dopingem je v Česku velmi výnosný byznys. Nakoupit anabolika není vůbec složité - reportérovi MF DNES k tomu stačilo pár dní hledání na internetu, několik e-mailů a dva tisíce korun. Získal látky, po kterých rychle rostou svaly a které jsou jen na lékařský předpis.
V Česku dopuje stále více mladých lidí. Ilustrační foto

V Česku dopuje stále více mladých lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Reportér MF DNES se s překupníkem sešel na Ostravském nádraží a zachytil ho skrytou kamerou. "Když to posílám poštou, musí být zásilka nejméně za pět tisíc," řekl mu dealer při předání anabolik.

"Jen v kulturistice se prodejem těchto látek s přehledem živí desítky lidí," říká jeden z autorů nejnavštěvovanějšího kulturistického serveru v Česku. Sám si přál zůstat v anonymitě.

Podle něj dopuje devadesát procent profesionálních kulturistů a v poslední době stále více "hloupých kluků", kteří ve fitness centrech posilují jen kondičně. "Musel by se stát zázrak, aby se třeba do finále mistrovství republiky v kulturistice dostal člověk, který neužívá zakázané prostředky," tvrdí.

Jeho slova potvrzuje i dopingový komisař Jan Zimmer. "Tento sport jednoznačně vede. Za posledních deset let byl u kulturistů pozitivní každý čtvrtý test." Ale dopuje se opravdu jen kvůli předvádění svalů? "Dost odhalených sportovců je také u silového trojboje a vzpírání. Ale procento je výrazně menší než u kulturistů," tvrdí Zimmer.

Vysoké dávky steroidů přitom mohou při dlouhodobém užívání nenávratně poškodit zdraví a za zvláště nebezpečný považují odborníci narůstající počet dopujících mezi mládeží.

"Podle průzkumu z roku 2004 má s podpůrnými látkami zkušenost čtvrtina mladých od 15 do 25 let, kteří chodí do posiloven. Sedm procent mladých je na těchto látkách závislých," říká šéf českého antidopingového výboru Jaroslav Nekola.

To znamená, že jde o tisíce mladých lidí. "Je jich znatelně víc než před deseti lety, kdy se dělal poslední podobný průzkum," dodává Nekola. Jiná čísla neexistují. Policie totiž prodej dopingu nesleduje.

Ministerstvo chce vězení pro dealery dopingu
Takové obchodování je podle českého práva trestným činem jen v těch případech, kdy se anabolika podávají nezletilým. Jinak jde jen o přestupek, který řeší správní úřad. "Zabýváme se pouze drogovým trhem. Z dopingu nás zajímají jen ty látky, které jsou na seznamu drog," potvrdil mluvčí Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha.

Ministerstvo školství spolu s Antidopingovým výborem to teď chtějí změnit. Do konce roku pošlou do parlamentu zákon, podle kterého by dealeři dopingu chodili do vězení. "Doping by se v Česku dostal pod dohled a kontrolu. Díky zákonu bude také konečně jasné, kdo bude černý trh s anaboliky povinně sledovat," říká Nekola.

To je pro prodejce i jejich zákazníky velký strašák. "Odebírá ode mě spousta policajtů a i ti na ten zákon nadávají, řekl v rozhovoru s reportérem MF DNES jeden z dopingových dealerů.

O tom, že by černý trh podporovali v roli kupujících i strážci zákona, nemá prý policejní prezidium žádné zprávy. "O ničem takovém nevím. Ani si nedovedu představit, že bychom se něčím takovým zabývali," řekl Jaroslav Hlaváček, který má na policejním prezidiu kontrolu policistů na starosti.

Největším odbytištěm anabolik jsou posilovny
Domněnky potvrzuje šéf antidopingové komise Nekola. "Steroidy logicky vyhledávají muži, kteří mají povolání, při němž potřebují sílu," říká s tím, že do této skupiny samozřejmě spadají i policisté. "Dále sem patří baroví vyhazovači a lidé z bezpečnostních agentur," dodává.

Největší odbytiště steroidů jsou však české posilovny a fitness centra. "Tady se tyto látky prodávají ve velkém, mohou se také přimíchávat do nevinně vypadajících iontových nápojů," říká Hlaváček.

Prodej tu však probíhá většinou v relativně úzkém okruhu známých a člověk "z ulice" do této společnosti pronikne až po delší době, kdy mezi ním a dealerem vznikne důvěra. Jak se však MF DNES přesvědčila, sehnat doping lze velmi snadno - přes internet.

Jak mohou působit anabolika

Naposim - ústně podávaný steroid, který celkově posiluje organismus a zvyšuje tvorbu bílkovin. "Je to látka s klasickými anabolickými účinky: způsobuje velký nárůst svalové hmoty a zlepšuje kosti," říká lékař Jan Hnízdil. Jako lék se užívá při celkovém vyčerpání organismu. Při vysokých dávkách ničí játra, může vyvolat výrazné akné.
Sustanon - mezi kulturisty velmi oblíbený steroid, má však výrazné vedlejší účinky: mastná pleť, zvýšené padání vlasů, akné, agresivní chování. Využití v lékařství podobné jako u naposimu. Vpichuje se do svalu.
Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Příběh Věry: Nedokážu se vyrovnat s rozvodem

Ilustrační snímek

Rozvedla jsem se po desetiletém naprosto nefunkčním vztahu. Mám teď skvělého přítele, ale na svého exmanžela nemůžu...

Další z rubriky

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Češi se zabíjejí solí. Spořádáme jí až šest kilogramů ročně

Ilustrační fotografie

Pohádka Sůl nad zlato děti učí, že bez soli se obejít nedá. Dnes se nedostatku sodíku, jehož hlavním zdrojem je právě...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...Najdete na iDNES.cz