Ona

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cestu do a ze školy s dítětem nacvičte. Pět rad pro klid rodičů

  • 0
Samostatná cesta do školy a ze školy je pro školáky velkým životním milníkem a dobrodružstvím. Snad ještě více obav a stresu zároveň prožívají jejich rodiče. Jak poznáte, že už to dítě zvládne a na co si dát pozor?

1. Je už ten správný čas?

Samostatnost a zodpovědnost dítěte jsou jednoznačně nejdůležitějším předpokladem pro to, vypustit je samotné do ulic. Velice těžko se zde obecně radí - protože každé dítě, stejně jako jeho cesta do školy, jsou individuální. Velkým plusem tak může být snadná dostupnost školy pěšky nebo zpočátku také doprovod sourozence nebo kamaráda.

„Obecně by mělo být dítě schopné zvládnout jednoduchou cestu a neztratit klíče přibližně v 9 letech, pokud se na to samo cítí. Jeho rozumově schopnosti, komunikace i emoční zralost je už v tomto věku na takové úrovni, že nepoplete cestu a umí se domluvit, kdyby bylo třeba,“ myslí si Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

Nejlépe trasu ohodnotíte tak, že se po ní sami s dítětem ráno nebo odpoledne vydáte (čas je důležitý kvůli zhodnocení hustoty dopravy). „Rodiče mohou také cestu cvičit s dítětem, nechat ho opakovaně jít jakoby samotné a sledovat vše zpovzdálí,“ navrhuje psycholog a dodává, že lepšímu pocitu dětí i rodičů přispívá mobilní telefon na řešení nenadálých situací.

2. Bezpečné přecházení

Pokud musí dítě přecházet silnici, všechna pravidla s ním důsledně nacvičte a vyberte nejbezpečnější trasu - ideálně takovou, na které přechody u školy ve špičkách hlídá dozor. Zdůrazněte dítěti, že v žádném případě nesmí při přecházení poslouchat hudbu do sluchátek, která by odváděla jeho pozornost od silničního provozu. Nezapomeňte také na reflexní prvky na oblečení a aktovce, které v sychravém podzimním počasí podstatně zvýší viditelnost dítěte pro řidiče.

Zásad bezpečného přecházení

  1. Zastav se na okraji chodníku před přechodem pro chodce.
  2. Rozhlédni se a posuď hustotu provozu a rychlost vozidel.
  3. Pokud je provoz hustý, tak mávnutím paží nebo jinak dej řidičům najevo, že chceš přejít silnici.
  4. S řidičem přijíždějícího vozu navaž oční kontakt.
  5. Jestliže vozidlo zastaví (u dvouproudých silnic oba pruhy) anebo je vzdálené v obci více jak 50 metrů (mimo obec 100 metrů), pak můžeš přejít vozovku.
  6. Snaž se přecházet rychle a po pravé straně.
  7. I během přecházení kontroluj, že tě přijíždějící vozidla vidí.
  8. Tramvaj má i na přechodu vždycky přednost. Železniční koleje se překonávají pouze na určených místech.

Právě autonehody, při nichž jsou zraněny děti, jsou v prvním měsíci školního roku častější. Po letních prázdninách totiž děti bývají při cestě do školy i ze školy více nesoustředěné. „Pravidelně apelujeme na rodiče, aby své děti před riziky spojenými s přecházením vozovky důkladně varovali a naučili je využívat přechody pro chodce. Bohužel časté jsou i případy, kdy je dítě sraženo přímo na přechodu nepozorným řidičem,“ varuje Barbara Taušová, ředitelka pražské kliniky Canadian Medical Care.

14. září 2015

3. Nejdřív je trénink

Trénujte s dítětem i odemykání, zamykání i otvírání dveří od domu i od bytu dostatečně dopředu. Když společně přicházíte nebo odcházíte, nechte jej, ať odemkne a zamkne samo. Možná se vám zdá, že to zdržuje, ale určitě se to vyplatí.

„Než pustíte poprvé dítě domů samotné, musíte si být jisti, že skutečně ví, na kterou stranu se odemyká a na kterou zamyká, a také že se mu podaří klíč vždycky do zámku správně vsunout. Budete tak mít jistotu, že nezůstane stát s klíči v ruce před zavřenými dveřmi,“ vysvětluje Jan Hrnčíř, bezpečnostní specialita značky FAB.

Pro případ, že by k tomu přece jen došlo, se domluvte se spolehlivým sousedem nebo třeba prodavačkou z obchůdku, kteří budou v době příchodu dítěte na místě a mohou mu případně pomoci.

4. Kampak se ty klíče schovaly?

Nerozčilujte se a nepanikařte, tahle věta nemusí nutně znamenat, že klíč je v nenávratnu. Možná bude stačit probrat všechny kapsy a vysypat aktovku včetně převlečení na tělocvik. Vyberte proto dopředu společně s dítětem nejvhodnější místo v aktovce a naučte jej ukládat klíč pouze tam.

Některé aktovky a batohy mají i speciální všité karabiny právě na klíče. Určitě nebude od věci na klíč připevnit třeba velkou barevnou stuhu, díky které půjde snáz najít a hůř ztratit. Pro váš klid pak hlídejte, aby mělo dítě každé ráno s sebou nabitý mobilní telefon, aby se vám dovolalo o pomoc.

Je rozhodně rozumné připravit se i na možnost, že dítě klíče ztratí. Existuje nebezpečí, že klíč někdo zneužije, proto je v tu chvíli vhodné vyměnit bezpečnostní vložku zámku. Ještě předtím ale budete muset nějak dostat dítě z chodby - ať již k sousedce, kamarádovi nebo spolužákovi, co bydlí ve stejné ulici.

Záložní plán, co s dítětem zamčeným mimo byt, se bude hodit i pro případ, že by si klíč dítě zapomnělo doma. Dopředu ho proto s dítětem vymyslete a seznamte s ním i další osoby, které zahrnuje.

5. Jako malá kůzlátka

Naprosto jednoznačně se s dítětem dohodněte, že nebude nikomu otvírat dveře. Doporučenou poštu malý školák stejně nepřevezme, kde jsou měřáky plynu a vody neví a sousedka, která potřebuje půjčit vajíčka, může přijít později. To, že dítě otevře vlezlému podomnímu prodejci nebo dokonce zloději, za riziko nestojí. Nejlepší tedy je, když dítě na zvonek vůbec nereaguje a ke dveřím ani nechodí.

Může se samozřejmě stát, že naopak potřebujete, aby potomek otevřel například babičce. „Dítě, jež je samo doma, by mělo mít vždy k dispozici mobil a kukátko. Ideálně digitální kukátko s displejem, na němž lze pohodlně sledovat dění za dveřmi, aniž by bylo nutné natahovat se přímo ke kukátku ve dveřích,“ doporučuje expert na bezpečnost Jan Hrnčíř.

, pro iDNES.cz