Ona
Léky, prášky, pilulky, zdraví

Léky, prášky, pilulky, zdraví - Léky, prášky - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S léky na bolest raději šetřete

  • 7
Léky na bolest nejsou neškodné lentilky, ačkoli se k nim tak mnoho lidí chová. Vědci varují - mohou způsobit vnitřní krvácení. Nyní zjistili, že takto mohou škodit přípravky s ibuprofenem. Přitom v Česku snad není domácnost, která by neměla aspoň jedno balení v lékárničce.

Ibuprofen či jiný lék ze skupiny nesteroidních antirevmatik (brufen, ibuprofen, ibalgin, diclofenac, voltaren, APO-Diclo, dolmina...) má doma snad každý.

Především ibuprofen, který účinně tlumí bolest i záněty, se stal natolik oblíbeným, že ho mnozí lidé nosí stále u sebe a pojídají ho téměř bez obav.

Rady lékaře? To mě nezajímá
Bez ibuprofenu v kabelce se neobejde ani šestatřicetiletá žena z Ostravy. Lékař specializující se na léčbu trávicího traktu ji přitom varoval, aby ibuprofen neužívala kvůli vedlejším účinkům. Žena má totiž vřed na dvanácterníku.

Rady gastroenterologa však příliš nedbá. "Jiní lékaři mi lék klidně předepíšou a já ho potřebuji, protože mi zabírá nejlíp ze všech. Užívám ho při bolestech hlavy, páteře i zubů," říká žena, která nechce zveřejnit své jméno.

Zrovna leží doma s chřipkou, tak si bere asi dva ibuprofeny denně. Loni se při zánětu zubů lékem předávkovala. "Bolesti zubů byly tak strašné, že jsem polykala tabletu co dvě hodiny. Pak mi bylo dost zle od žaludku," přiznává.

Lék nejen léčí
Bolesti žaludku přitom nejsou to nejhorší, co ženě hrozí. Právě bolest je příznakem toho, že sliznice zažívacího traktu trpí. Léky mohou při dlouhodobém užívání poškodit trávicí trakt tak vážně, že proděraví jeho střevní stěnu, nebo začne krvácet z vředu.

Američtí lékaři sledovali skupinu pacientů, kterým tlumili bolesti nesteroidními antirevmatiky. Zjistili, že 71 procent lidí, kteří léky užívali déle než tři měsíce, má poškozené tenké střevo.

V Česku sice výzkum neprobíhá, lékaři však vedlejší účinky ibuprofenu i jemu podobných léků dávno znají. Právě proto před ním také varují například pacienty s vředy.

"Nesteroidní antirevmatika mohou způsobit poškození celého trávicího traktu: od jícnu až po tlusté střevo," říká Ondřej Urban, primář Centra péče o zažívací trakt Nemocnice Ostrava-jih.

Obsahují totiž látky, které blokují tvorbu látek, jež přirozeným způsobem chrání sliznici. Nechráněnou sliznici pak naleptává a poškozuje nejen samotný lék, ale jakákoli další agresivní látka.

Na hlavu ano, na páteř ne
Znamená to snad, že nesteroidní antirevmatika by měla být kvůli svým vedlejším účinkům na trávicí trakt stažena z trhu? "To v žádném případě. Ibuprofen je výborný lék, bezpečnější než jiné. Problém je však v tom, že je snadno dostupný a lidé ho berou v kvantech," říká gastroenterolog Ondřej Urban.

Podle něj by měl sloužit jen k léčbě zánětů kloubů, případně silných bolestí hlavy, tedy těch potíží, kterých nejde pacienta zbavit jinak.

"V žádném případě by je neměli lidé užívat při bolestech páteře. Lépe udělají, když své problémy budou řešit od základu: podstoupí odborné vyšetření, rehabilitace, budou užívat léky proti bolesti, které méně škodí trávicímu traktu, ale hlavně změní životní styl - přidají cvičení a procházky," líčí Urban. 

Neubližujte si léky proti bolesti

Téměř každá bolest se dá léčit. Ne vždy je to jednoduché. Na co si dát u analgetik pozor, radí anesteziolog Nemocnice Na Homolce Ivan Vrba.

• Ani acylpyrin není nevinný
Acylpyrin, stejně jako ostatní léky obsahující kyselinu acetylsalicylovou, účinně pomáhá při slabší a středně silné bolesti. Narušuje však sliznici v zažívacím ústrojí a přispívá ke vzniku vředů. Může proto vzniknout nebezpečné krvácení.

Někdy je dobré si připlatit
Lidé, kteří nesmějí kvůli nebezpečí krvácení brát běžná analgetika, se mohou uchýlit ke skupině léků na předpis zvaných koxiby. Mírní bolest, aniž výrazně poškozují trávicí trakt. Jsou však relativně drahé a mohou způsobit cévní komplikace.

• Pro děti raději paralen
Dětem do 12 let se léky s kyselinou acetylsalicylovou vůbec nemají dávat. Od lehčí bolesti dětem uleví paralen. Dodržujte dávkování, příliš vysoké dávky však mohou poškodit játra.

Na bolest hlavy triptany
Pokud vám běžná analgetika při bolesti hlavy nepomáhají, může vám lékař předepsat lék ze skupiny triptanů, působící přímo na příčinu migrény.

• Bolesti zubů předcházejte
Bolesti zubů lze tlumit obklady anebo silnějšími analgetiky, slabšími opioidy (například tramal), či sloučeninami paralenu s kodeinem (korylan).

• Když bolí záda
Za problémy se zády jsou častěji psychosociální problémy než fyzická postižení. U akutních bolestí je třeba vyloučit nebezpečné příčiny (zlomeniny, záněty, nádory, neurologická postižení). Akutní bolest se tlumí běžnými léky. Léčba chronických je složitější a účastní se jí i psycholog.

• Nebojte se opioidů
Hodně lidí se trápí, protože se bojí silných léků proti bolesti - opioidů. Zbytečně. Tyto léky však musí být správně naordinované, správně používané a lékařem kontrolované.