Ona

Lupénka je v podstatě urychlený proces obnovy kůže, která se při tomto onemocnění olupuje až sedmkrát rychleji. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

S ekzémem i lupénkou zatočí konopí

  • 33
Trápí vás lupénka nebo ekzém a přestože používáte mastičky a krémy od lékaře, nic nepomáhá? Na tato onemocnění existují kromě kortikosteroidů i jiné prostředky.

Ekzém v Česku trápí 15- 20 %, lupénka asi 3 % lidí. Ti se často setkávají se zkoumavými pohledy ostatních.

Na vině je u lupénky olupující se kůže, jejíž buňky najednou rostou až sedmkrát rychleji, než normální kůže.

Ekzém se zase může projevovat jako hrubá "struhadlovitá" kůže, puchýře a v těžších formách se objevují i krvavé praskající šupiny.

"Ložiska červené,šupinaté a svědivé kůže mám nejvíce tam, kde je to i nejvíce vidět - na obličeji, krku, zápěstí," svěřila se v jedné internetové diskusi slečna Soňa.

"Tito lidé jsou v podstatě vyřazeni ze společnosti," říká předseda Společnosti psoriatiků a atopických ekzematiků Stašek Ulenfeld.

Okolí totiž často ani netuší, že ekzém či lupénka nejsou nakažlivé, a takto postižených lidí se straní.

Lupénka se může projevit kdykoliv. Člověk si totiž může nést dispozice k tomuto onemocnění, které se nemusí projevit. Stačí ale jakýkoli spouštěč (stres, infekce, léky a podobně) a lupénka je na světě.

Ekzém vzniká většinou jako alergická reakce organismu na určitou potravinu nebo na jiné podněty (prach, roztoči, chlorovaná voda, peří, ale i stres nebo oslabená imunita).

Na kortikoidy is tělo zvykne
Na tyto nepříjemné kožní nemoci se kromě nejrůznějších roztoků a krémů předepisují také přípravky s kortikosteroidy. Ty však odstraní akutní formy nemoci, ale po vysazení se příznaky většinou vrací zpět.

Pokožka je navíc po takové terapii oslabená a tělo si na kortikosteroidy zvykne, takže při dalším používání nejsou tak účinné.

"In" je konopná kosmetika
Mezi nemocnými tak kolují nejrůznější recepty a rady, jak se s nepříjemným onemocněním vypořádat. V poslední době je stále více "in" používání konopné kosmetiky.

V Česku existuje několik výrobců konopné kosmetiky. Zatímco někteří výrobci do svých přípravků přidávají lisovaný konopný olej, výzkumný tým společnosti Parenteral do kosmetiky přidává konopný olej extrahovaný a veškerá kosmetika je nezávisle testovaná Státním zdravotním ústavem Ministerstva zdravotnictví ČR.

"Extrakcí se z konopí vytáhne více účinných látek. V lisovaném oleji zůstávají nežádoucí bílkoviny, odpadní látky a podobně a olej se dále musí chemicky stabilizovat," vysvětluje doktor Skalický z výzkumného týmu Parenteralu.

"Přípravky z konopí mají tu vlastnost, že při dlouhodobém používání dochází téměř k vymizení příznaků, ovšem netvrdím, že léčí," upozorňuje Jiří Skalický.

Neléčí však ani jiné v medicíně používané postupy. A i když nevyléčí, alespoň na rozdíl od kortikosteroidních mastí přípravky z konopí neuškodí.

Obávat se při používání konopné kosmetiky jakýchkoli halucinací se opravdu nemusíte. Vyrábí se totiž ze schváleného konopí technického, kde je jen půl promile halucinogenu THC, zatímco v "pravém" konopí setém tři až pět procent.

Kromě kosmetiky CutisHelp od Parenteralu je na českém trhu kosmetika Cannaderm a Extravaganja.