Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S dětskou obezitou bojujte v kurzech

  0:01aktualizováno  0:01
Stále víc dětí tráví volný čas před televizí či počítačem, místo aby sportovaly nebo se jinak pohybovaly. Dětí s nadváhou tak neustále přibývá; za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil.

"Podchytit obezitu u dětí je velmi důležité, protože dítě s kilogramy navíc z obezity většinou nevyroste," tvrdí Iva Málková ze společnosti Stop obezitě.

Většinou přitom nestačí léčit samo dítě, protože to nezřídka odkoukalo špatné stravovací návyky doma. Takže i když dejme tomu pojede třeba na ozdravný pobyt, hrozí mu, že ledva se vrátí, bude mít zpět i to, co pracně shodilo.

Může přitom být nebezpečné, aby dítě zkoušelo hubnout způsoby, které užívají rodiče - ať už jde o koktejly či některé "zaručené" diety.

Hubněte spolu
Novinkou, která v těchto případech může pomoci, jsou rodinné kurzy, která zavádí společnost Stop obezitě. Děti s nadváhou by se v nich měly naučit zdravému životnímu stylu. "Tedy postupně upravit stravovací a pohybové návyky tak, aby nejen snížily svou hmotnost, ale aby si uměly váhové úbytky také udržet," uvedla Málková.

Naučit správným návykům děti je obtížnější než u dospělých. V kurzech to řeší zábavnou formou, soutěžemi a hrami. "Děti jsou ohroženy televizí, reklamami. Neumějí rozlišovat. Nejedí, když mají hlad, ale když jsou podněcovány zvenku," vysvětlila psycholožka Málková.

Proto je třeba, aby se na snižování jejich nadváhy podíleli i rodiče. "Je těžké přesvědčit dítě, aby nejedlo u televize, když vedle tatínek chroupá buráky," varuje odbornice.

Na rodinných kurzech, které jsou určeny pro děti od devíti do 13 let, jsou malí klienti odměňováni za splněné úkoly nebo chváleni za sportovní výkony, které by ostatním dětem přišly až příliš snadné.

Kurzy snižování nadváhy, které začnou v Praze 2. února, jsou rozděleny do 12 lekcí po dobu tří měsíců. Lekce se skládá z jedné hodiny cvičení přizpůsobeného možnostem dětí a asi dvou hodin skupinové terapie - společného povídání o obezitě a způsobu boje proti ní.

Batolata si zadělávají na obezitu 

Dnešní batolata se příliš málo batolí a riskují tak, že z nich v dospělosti budou tlouštíci. K takovému překvapivému závěru dospěli vědci z Glasgowské univerzity. 

Lékaři si obvykle nedělají starosti o to, zda se děti do pěti let dost pohybují a cvičí, protože děti jsou od přírody dostatečně aktivní na to, aby zůstali zdravé. Nicméně vědecký tým z Glasgowské univerzity v čele s Johnem Reillym pozoroval 80 tříletých dětí a s překvapením zjistil, že jejich životní styl je sedavý. 

Typické kvantum každodenní fyzické aktivity mezi skotskými dětmi bylo podle výsledků výzkumu, uveřejněných v lékařském časopise The Lancet, 20 až 25 minut - stěží třetina potřebného pohybu. 

"Zvýšená fyzická aktivita musí být součástí jakéhokoliv úsilí o prevenci obezity. Změnit chování s cílem předejít tloušťce je snazší než léčba už získané obezity," říká k tomu James Hill z Centra pro lidskou výživu Coloradské univerzity. 

K tomu, aby většina lidí přestala tloustnout, je podle doktora Hilla zapotřebí jen drobných změn v životním stylu. Zhruba 90 procent dospělých v USA by mohlo přestat přibírat, pokud by denně zkonzumovali o 100 kalorií méně nebo udělali o 2000 kroků víc.

Autoři: ,Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Chození naboso se hodí jen pro 15 procent lidí. Jste mezi nimi?

Ilustrační fotografie

V poslední době je v módě vracet se k přírodě v mnoha oblastech - a nevyhnulo se to ani obouvání. Řada lidí přísahá na...

Sója u žen zvyšuje plodnost, u mužů ji snižuje, řekl lékař v Rozstřelu

Ilustrační fotografie

Každý čtvrtý pár v Česku má v současné době problémy s plodností. "Hlavním důvodem je zvyšující se věk prvorodiček,...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz