Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

S dětskou obezitou bojujte v kurzech

  0:01aktualizováno  0:01
Stále víc dětí tráví volný čas před televizí či počítačem, místo aby sportovaly nebo se jinak pohybovaly. Dětí s nadváhou tak neustále přibývá; za posledních deset let se jejich počet zdvojnásobil.

"Podchytit obezitu u dětí je velmi důležité, protože dítě s kilogramy navíc z obezity většinou nevyroste," tvrdí Iva Málková ze společnosti Stop obezitě.

Většinou přitom nestačí léčit samo dítě, protože to nezřídka odkoukalo špatné stravovací návyky doma. Takže i když dejme tomu pojede třeba na ozdravný pobyt, hrozí mu, že ledva se vrátí, bude mít zpět i to, co pracně shodilo.

Může přitom být nebezpečné, aby dítě zkoušelo hubnout způsoby, které užívají rodiče - ať už jde o koktejly či některé "zaručené" diety.

Hubněte spolu
Novinkou, která v těchto případech může pomoci, jsou rodinné kurzy, která zavádí společnost Stop obezitě. Děti s nadváhou by se v nich měly naučit zdravému životnímu stylu. "Tedy postupně upravit stravovací a pohybové návyky tak, aby nejen snížily svou hmotnost, ale aby si uměly váhové úbytky také udržet," uvedla Málková.

Naučit správným návykům děti je obtížnější než u dospělých. V kurzech to řeší zábavnou formou, soutěžemi a hrami. "Děti jsou ohroženy televizí, reklamami. Neumějí rozlišovat. Nejedí, když mají hlad, ale když jsou podněcovány zvenku," vysvětlila psycholožka Málková.

Proto je třeba, aby se na snižování jejich nadváhy podíleli i rodiče. "Je těžké přesvědčit dítě, aby nejedlo u televize, když vedle tatínek chroupá buráky," varuje odbornice.

Na rodinných kurzech, které jsou určeny pro děti od devíti do 13 let, jsou malí klienti odměňováni za splněné úkoly nebo chváleni za sportovní výkony, které by ostatním dětem přišly až příliš snadné.

Kurzy snižování nadváhy, které začnou v Praze 2. února, jsou rozděleny do 12 lekcí po dobu tří měsíců. Lekce se skládá z jedné hodiny cvičení přizpůsobeného možnostem dětí a asi dvou hodin skupinové terapie - společného povídání o obezitě a způsobu boje proti ní.

Batolata si zadělávají na obezitu 

Dnešní batolata se příliš málo batolí a riskují tak, že z nich v dospělosti budou tlouštíci. K takovému překvapivému závěru dospěli vědci z Glasgowské univerzity. 

Lékaři si obvykle nedělají starosti o to, zda se děti do pěti let dost pohybují a cvičí, protože děti jsou od přírody dostatečně aktivní na to, aby zůstali zdravé. Nicméně vědecký tým z Glasgowské univerzity v čele s Johnem Reillym pozoroval 80 tříletých dětí a s překvapením zjistil, že jejich životní styl je sedavý. 

Typické kvantum každodenní fyzické aktivity mezi skotskými dětmi bylo podle výsledků výzkumu, uveřejněných v lékařském časopise The Lancet, 20 až 25 minut - stěží třetina potřebného pohybu. 

"Zvýšená fyzická aktivita musí být součástí jakéhokoliv úsilí o prevenci obezity. Změnit chování s cílem předejít tloušťce je snazší než léčba už získané obezity," říká k tomu James Hill z Centra pro lidskou výživu Coloradské univerzity. 

K tomu, aby většina lidí přestala tloustnout, je podle doktora Hilla zapotřebí jen drobných změn v životním stylu. Zhruba 90 procent dospělých v USA by mohlo přestat přibírat, pokud by denně zkonzumovali o 100 kalorií méně nebo udělali o 2000 kroků víc.

Autoři: ,Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...Najdete na iDNES.cz