Ona

S alkoholem opatrně, je plný kalorií

Zatímco většina lidí už tuší, že vánoční pochoutky štíhlou linii nepodporují, mnozí s klidem pijí o svátcích množství alkoholu. A když už, mají výčitky spíš kvůli tomu, že vědí, jakou drogou se může stát. Bát by se ho přitom měli také kvůli kaloriím.

Hádejte, co to je? Jeden decilitr této tekutiny dodá tělu více energie, tedy kalorií, než deset dekagramů libového vepřového masa. Je v ní víc tuku než ve většině jogurtů, množstvím cukrů si nezadá s kdejakou zmrzlinou.

Už víte? Kdo hádá vaječný koňak, má pravdu - vánoční hit českých domácností je tím absolutně nejhorším alkoholickým nápojem. Alkoholu je v něm sice pomálu, zato obsahuje hned několik dalších složek, jež odborníci na výživu dvakrát nedoporučují.

"Mimo jiné obsahuje množství cholesterolu, protože se vyrábí z vaječných žloutků," upozorňuje lékařka Václava Kunová z Fóra zdravé výživy. Kromě nich se do vaječného koňaku dává slazené mléko, cukr a rum.

Pít ano, ale raději s mírou
Na druhou stranu svátky, jako jsou Vánoce a přelom roku, si většina lidí bez alkoholu neumí představit. "Z hlediska linie je tím nejlepším pitím suché bílé nebo červené víno, nikoli však polosuché nebo snad sladké," vysvětluje lékařka.

Na dalším místě je podle ní pivo, ale pozor, lidé, kteří už s váhou bojují, by měli raději být opatrní - pivo totiž kvůli svému složení a množství obsaženého cukru podporuje ukládání tuků do zásob zejména v oblasti břicha.

Destiláty jako whisky nebo vodka už jsou hodně kalorické, jeden decilitr obsahuje přes 1000 kilojoulů. Ještě horší jsou likéry, jako je becherovka nebo griotka, protože jsou hodně sladké.

Půlhodina nestačí
I lékařka Kunová připouští, že pokud se lidé jednou v roce méně kontrolují a pijí více alkoholu, jejich váha to odnést nemusí, ale měli by se například více hýbat. "A pokud někdo sní mísu cukroví a zapije ji vaječným koňakem, nějaká půlhodinová procházka nestačí," podotýká lékařka.

Pro srovnání: lidé, kteří hubnou, by měli denně přijmout maximálně 5000 kilojoulů, ti, kdo si chtějí váhu udržet a nemají zvlášť namáhavé povolání, zhruba 7000 až 9000 kilojoulů.

K tomu, aby člověku přibylo jedno kilo nechtěného tuku, stačí sníst 30 000 kilojoulů navíc nad to, co tělo spotřebuje ve formě energie. "Přejídání se přitom na váze pár dní nijak nemusí projevit, ale pak najednou třetí nebo čtvrtý den váha skočí třeba o kilogram o dva," vysvětluje lékařka.

K tomu přispívá kromě alkoholu také pojídání různých slaných pamlsků, které navíc zadržují v těle vodu.

JAK SE VYHNOUT KOCOVINĚ
Chystáte se na firemní večírek nebo rodinnou oslavu, kde se bude popíjet alkohol? A nechcete si utrhnout ostudu, a navíc se chcete vyhnout ranní nevolnosti a bolestem hlavy? MF DNES přináší rady, jak se vyhnout kocovině.

• Nikdy nepijte nalačno
Předem se najezte nebo kombinujte jídlo s pitím. Jídlo, i když některé víc a některé méně, na sebe váže alkohol. Proto je dobré si mezi drinky něčeho zobnout, nepohrdněte nabízeným salátem nebo sýry u vína. Nepijte kávu, protože stejně jako alkohol dehydruje.

Kuřte co možná nejméně
Pokud u pití také kouříte, připravte se na ranní nevolnost a bolest hlavy. Nejhůř jsou na tom sváteční kuřáci, kteří na společenských akcích kouří jednu za druhou.

Nemíchejte víc druhů alkoholu dohromady
Už dopředu se rozhodněte, co budete pít, jestli víno, pivo nebo něco jiného. Koktejlům je lépe se vyhnout, protože jsou nenápadné, dá se jich vypít hodně a kocovina po nich bývá nejhorší. Pokud víte, že máte druhý den důležitou schůzku nebo musíte být ráno na poradě, vybírejte si pití o to pečlivěji.

Laciný alkohol jen k přípitku
Na recepcích se u vchodu často nabízí šampaňské, nechoďte si však pro další skleničku. Je vhodné na přípitek, ale ne na celý večer. Po červeném víně vás může bolet hlava. Na delší večer zvolte nejlépe bílé víno, pivo nebo kvalitní tvrdý alkohol, s ním to však také nepřehánějte.

Před spaním pijte vodu
Než půjdete spát, vypijte zhruba půllitr tekutiny, ideální je čistá voda nebo voda s citronem či rozpustným vitaminem C. Dostatek tekutin pomůže tělu, aby se vyrovnalo s alkoholem, který navíc z těla vodu odvádí.

Ráno si dejte studenou sprchu
Pokud máte den po oslavě volno, raději si poležte a dejte si heřmánkový čaj, vodu nebo rozpustný acylpyrin. Když musíte vstát, nejprve zamiřte do sprchy. Čím delší sprchování a čím studenější, tím lépe. Rozproudí vám krev v těle.

Do práce jděte raději pěšky
Bolí vás přes veškerou snahu hlava a není vám nejlépe? Zkuste to rozchodit. Stačí vystoupit o pár zastávek dřív a jít do práce pěšky. Nasnídejte se. Ideální jsou jogurty nebo výrobky z kyselého mléka. Výborné je také celozrnné pečivo. Naopak se ráno vyhněte kávě, spíš si dejte dvojitý ovocný čaj s medem nebo ovocný džus.