Rusové se chystají na oslavy Nového roku

Rusko se připravuje na vítání Nového roku. K novoročním oslavám patří stromeček, kterých se jen v Moskvě prodá půl milionu. Vánočním stromečkem se ruská jolka stala za cara Petra Velikého. V příbytcích se objevila kolem roku 1700. Do té doby byla jedle na střeše symbolem ruské hospody. První stromky se objevily v moskevských domácnostech bohatých Němců, kteří je připevňovali ke stropu. Mezi Rusy si stromky získaly oblibu na konci devatenáctého století. Bolševici, stromečky vzali na milost v roce 1936, kdy jolku legalizovali jako hlavní zimní svátek. Dnes už Rusové mohou slavit Vánoce i Nový rok svobodně. Silvestr je však v zemi zřejmě populárnější než pravoslavné Vánoce. K 31. prosinci se strojí stromečky a kupují dárky.

V Moskvě jsou stále více populárnější umělé stromy. Kdo chce kanadskou jedli, zaplatí sto dolarů za metr. Jim ale většinou konkurují levné umělé stromky z Asie, zejména z Číny. Podle obchodníků jsou hitem letošní sezóny německé stromky. Ten je včetně ozdob a svíček k mání za 500 dolarů a kupují ho především cizinci.

Rusové spoléhají spíše na domácí produkci, která se v minulosti objevovala až
těsně před Silvestrem. Předpokládá se, že cena za jeden metr stromku by se letos měla pohybovat od 35 do 1600 rublů. Jde o 50 až 2300 českých korun.

Obyvatelé metropole mají však také možnost si stromek pronajmout. Švédský obchodní dům IKEA, který slaví první výročí svého provozu v zemi, bude svým zákazníkům metrové stromy prodávat za sto rublů. Ten mohou po novoročních oslavách vrátit. Za peníze, které dostanou zpět, pak mohou nakoupit zboží.