Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

  13:50aktualizováno  2. října 13:42
Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí po třetí přístupné ploše zubu a zapomínají na mezizubní prostory, uvedl lékař a doplnil, že na mezizubní prostory je třeba použít dentální nit či mezizubní kartáček.

„Nezkoušejte experimenty sami, nechte si správnou péči o zuby vysvětlit od dentální hygienistky, jinak si poničíte zuby a dásně,“ nabádal lékař a upozornil, že dvě minuty denně čištění zubů nestačí. “Zuby se musí čistit tak dlouho, dokud nejsou vyčištěné,“ řekl.

Fotogalerie

Podle Jiřího Šedého nezáleží až tak na tom, kdy zuby čistíme, je ale nutná denní pravidelnost. „Je samozřejmě nejlepší, pokud si zuby vyčistíte na noc a potom nic už nejíte, ale není katastrofa, když si je vyčistíme v jiný čas,“ uvedl lékař. „Vytáhněte čištění zubů z koupelny,“ navrhl stomatolog. „Minuta v koupelně je hrozivě dlouhá, zuby se dají čistit před televizí i před obrazovkou počítače.“

Na neléčené zuby lze podle lékaře dokonce zemřít. „Pokud máte neléčené zubní kazy, dojde k poškození zubní dřeně uvnitř zubu a zánět se může rozšířit z oblasti hlavy, krku i mnohem hlouběji. U rizikových skupin může i takové skryté zánětlivé ložisko znamenat ohrožení života,“ konstatoval stomatolog Jiří Šedý.

Dvakrát za rok k zubaři

Se zubním kazem se za svůj život setká většina lidí, jen v České republice trápí téměř 90 procent obyvatel.

MUDr. Jiří Šedý PhD.

  • Vystudoval všeobecné i zubní lékařství, MBA a obhájil titul PhD.
  • Provozuje privátní stomatologickou praxi a kromě toho pracuje jako vědecký pracovník na AVČR.
  • Je členem 13 odborných společností a působí jako the Fellow of the Academy of Dentistry International (FADI) a the Fellow of the International College of Dentists (FICD).
  • Je školitelem v oborových radách Preventivní medicína a Experimentální chirurgie, je autorem desítek přednášek a posterů na vědeckých konferencích.
  • Získal celou řadu ocenění: mj. Česká hlava, Cena Josefa Hlávky, Cena učené společnosti ČR, je spoluřešitelem celé řady domácích i zahraničních grantů, recenzent desítek mezinárodních časopisů a člen redakčních rad pěti mezinárodních časopisů.
  • Je autorem nebo spoluautorem více než 130 publikací a autorem pěti monografií.

Zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganismy obsažené v zubním plaku. Ten totiž produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu, a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

Důležitá je proto správná zubní hygiena, kterou provádí lidé často špatně. Chrup musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše.

Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů. Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu.

Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory. Počítejte s tím, že i čištění s mezizubním kartáčkem vám zabere zhruba další dvě minuty.

Abyste opravdu svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Školám schází vzduch. Větrání mikroventilací nestačí, říká odborník

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

Školy sice vyměňují okna a zateplují fasády, ale na větrání nikdo nemyslí. Na problém upozorňuje v pátečním magazínu...

Pozor na doplňky stravy, některé mohou škodit zdraví

Ilustrační snímek

Bylo by skvělé spolknout jednu pilulku, která obsahuje všechny potřebné vitaminy a minerály, a už se o nic nestarat....

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

Najdete na iDNES.cz