Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

  13:50aktualizováno  2. října 13:42
Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí po třetí přístupné ploše zubu a zapomínají na mezizubní prostory, uvedl lékař a doplnil, že na mezizubní prostory je třeba použít dentální nit či mezizubní kartáček.

„Nezkoušejte experimenty sami, nechte si správnou péči o zuby vysvětlit od dentální hygienistky, jinak si poničíte zuby a dásně,“ nabádal lékař a upozornil, že dvě minuty denně čištění zubů nestačí. “Zuby se musí čistit tak dlouho, dokud nejsou vyčištěné,“ řekl.

Fotogalerie

Podle Jiřího Šedého nezáleží až tak na tom, kdy zuby čistíme, je ale nutná denní pravidelnost. „Je samozřejmě nejlepší, pokud si zuby vyčistíte na noc a potom nic už nejíte, ale není katastrofa, když si je vyčistíme v jiný čas,“ uvedl lékař. „Vytáhněte čištění zubů z koupelny,“ navrhl stomatolog. „Minuta v koupelně je hrozivě dlouhá, zuby se dají čistit před televizí i před obrazovkou počítače.“

Na neléčené zuby lze podle lékaře dokonce zemřít. „Pokud máte neléčené zubní kazy, dojde k poškození zubní dřeně uvnitř zubu a zánět se může rozšířit z oblasti hlavy, krku i mnohem hlouběji. U rizikových skupin může i takové skryté zánětlivé ložisko znamenat ohrožení života,“ konstatoval stomatolog Jiří Šedý.

Dvakrát za rok k zubaři

Se zubním kazem se za svůj život setká většina lidí, jen v České republice trápí téměř 90 procent obyvatel.

MUDr. Jiří Šedý PhD.

  • Vystudoval všeobecné i zubní lékařství, MBA a obhájil titul PhD.
  • Provozuje privátní stomatologickou praxi a kromě toho pracuje jako vědecký pracovník na AVČR.
  • Je členem 13 odborných společností a působí jako the Fellow of the Academy of Dentistry International (FADI) a the Fellow of the International College of Dentists (FICD).
  • Je školitelem v oborových radách Preventivní medicína a Experimentální chirurgie, je autorem desítek přednášek a posterů na vědeckých konferencích.
  • Získal celou řadu ocenění: mj. Česká hlava, Cena Josefa Hlávky, Cena učené společnosti ČR, je spoluřešitelem celé řady domácích i zahraničních grantů, recenzent desítek mezinárodních časopisů a člen redakčních rad pěti mezinárodních časopisů.
  • Je autorem nebo spoluautorem více než 130 publikací a autorem pěti monografií.

Zubní kaz je vlastně infekční onemocnění, na jehož vzniku se sice podílí více faktorů. Rozhodující úlohu však hrají mikroorganismy obsažené v zubním plaku. Ten totiž produkuje kyseliny, jež odvápňují sklovinu, a enzymy, které narušují organickou kostru zubu.

Důležitá je proto správná zubní hygiena, kterou provádí lidé často špatně. Chrup musíte čistit minimálně dvakrát denně, a to alespoň dvě minuty kartáčkem s kulatými měkkými štětinkami na malé ploše.

Při čištění vždy postupujte směrem od dásní k zubu. Přiložte kartáček nad horní zuby pod úhlem zhruba 45 stupňů a provádějte jemné vibrace směrem k zubu. Důkladně vyčistěte vnější i vnitřní plošky zubů. Poté dejte kartáček vodorovně na kousací plochy stoliček a čistěte pohybem ve směru dopředu a dozadu.

Zapomenout byste také neměli na mezizubní prostory. Počítejte s tím, že i čištění s mezizubním kartáčkem vám zabere zhruba další dvě minuty.

Abyste opravdu svým zubům věnovali potřebnou péči, je důležité také jednou za půl roku přijít do zubní ordinace na preventivní prohlídku a zároveň k dentální hygienistce na dentální hygienu.

Celý rozhovor si můžete pustit zde: 

Autor:Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Cytologie není úplně spolehlivá, moderní test odhalí rakovinu lépe

Vyšetření pomocí ThinPrep Pap testu už mnohde ve světě běžně používají.

Zatímco mamografické vyšetření dává ženám opravdu velkou naději, že případnou rakovinu prsu zachytí včas. O klasickém...

Zánět močových cest trápí hlavně ženy. Jak na něj vyzrát?

Ilustrační snímek

Zánět močových cest většinou začne nečekaně. Bolí vás v podbřišku nebo pociťujete pálení při močení. Jak těmto potížím...

S menopauzou přichází únava, návaly i zvýšené riziko vážných nemocí

Ilustrační fotografie

Pouze třetina žen pociťuje nástup menopauzy jen odezněním menstruace. Zbylé dvě třetiny se musí vyrovnávat s návaly...

Jobs Contact
Vedoucí práškové lakovny (40.000 - 50.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 KčNajdete na iDNES.cz