Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Kdy mít děti
Dobrý den, už nevím koho požádat o radu sama se za to stydím, ale mám přítele, 5let šťastný vztah i dodnes, ale zatoužil po dítěti. Já na druhou stranu taky - ale na druhou stranu mám z každého měsíce strach, že skutečně otehotnim. Pocity jsou smíšené... Mám strach z takových závazků, je mi 22let a nedovedu si představit tloustnout a přestat být přitažlivá jako těhotná i s ditetem, potom vodit dítě za ručičku a mít na léta vystaráno o veškerou zábavu. Na druhou stranu partnera miluji a dítě s ním chci - taky se těším, ale neustále tohle ve mě vře. Nejsem kariérista, takže vím, že v životě jiný uděl než rodinu mít nechci, ale jsem nezávazný člověk, mám ráda utéct od něčeho do svého samotářského světa a u dítěte tohle už nepůjde. Na druhou stranu se na mateřství těším. Další věc je strach z porodu, ale to je asi normální... Já si prostě nedokážu vysvětlit své rozepřene pocity, jestli prostě nejsem přípravná na roli matky nebo jestli je to už nějaký psychicky problém? Děkuji za váš čas.
Emma
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Emmo,


děkuji za vaši důvěru. Některé ženy zažívají velmi podobné dilema. A i ve vyšším věku. Důvody jsou různé, ale vždy s tím jde něco dělat – a přijde mi báječné, že to řešíte již nyní. Některé tak nějak podvědomě tuší, že ten partner není to pravé, některé podvědomě nechtějí děti (ale tlak společnosti a okolí), některé nemají vyřešené otázky přijetí sebe jako ženy, některé se bojíme zdravotního postižení dětí, jiné jako vy mají strach ze závazků…atd. ten výčet není konečný…


Píšete, že máte strach ze závazků, máte ráda možnost utéct od něčeho do svého samotářského světa a zároveň si uvědomujete, že dítě je závazek. S tímto paradoxem se pak dostáváte do svých smíšených pocitů.


Nabízí se tedy otázka – z čeho pramení váš strach ze závazků, jakmile vyřešíte tuto otázku (sama či s odborníkem) budete mít vyřešené i vaše dilema.


I když v dnešní době mají páry děti dříve než naše generace, tak i přesto ve svém věku nemusíte být připravená na mateřství. A je to v pořádku. Každá z nás to má jinak. Zkuste to probrat i s partnerem – pokud máte šťastný vztah zajisté společně najdete řešení a bude vám v tomto případě oporou a parťákem. Můžete se domluvit, že rodičovství ještě odložíte. A vy si vyřešíte své téma závazků.


Co se týká porodu – i tady je strach na místě, ale až přijde ten správný čas tak to zvládnete. Mít děti je super, jen je to občas dost mazec. A až budete chtít probrat některá témata kolem výchovy – vždycky můžete zajít na kurzy Akademie rodičovství.


Přeji vám vše dobré a především hodně zdraví.

Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství