Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Sex, sexuální výchova
Dobry den, prosím o radu, jak vysvětlit 9-letému synovi pojem sex. V poslední době je pro něj toto slovo atraktivní, ale nedokáže si pod ním nic představit a já se přiznám, že nevím, jak mu ho vysvětlit. Velice děkuji za výchovné rady.
Janina
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Janino, děkuji za váš dotaz.


V 9ti letech by měl mít syn/děti rámcovou představu o sexuálním životě člověka – takže – načasování máte doma super.

 

Často se setkávám s názorem, že rodiče jsou přesvědčeni, že jejich děti z netu ví o sexu více než oni. A zároveň se tohoto tématu velmi bojí a z výzkumu, který jsme v Akademii rodičovství vedli ve spolupráci s katedrou psychlogice FF UK víme, od více než 2460 respondentů, že se rodiče baví s dětmi o sexuální slastech v pouhých 2%.

 

Zato většina z nás se baví s o antikoncepci, holkám vysvětlí průběh menstruačního cyklu, klukům noční poluce, a jak se tělo s věkem mění. Varuji před bezstarostným sexuálním chováním, poučí děti o morálních aspektech sexu a riziku těhotenství.

 

Syn je ve věku, které je klíčové pro sexuální výchovu a nastavení vztahu a způsobu komunikace o sexu. Takže je fajn začít pomalu budovat důvěru a nastavovat – že i s vámi může některá témata okolo sexu probírat.

 

Je naprosto běžné, že kluci ve věku 12 let sledují porno a tím si také vytvářejí představu o tom jaký ten sex asi je. Že to je trochu mimo realitu – nemají s kým konzultovat. Já na přednáškách vždycky říkám – on si představuje, že to má vypadat jako v pornu, ona, že to má být růžová romantika až na věky.

 

Takže čím více vy budete v pohodě s tímto tématem, tím snadněji se vám bude komunikovat se synem. A čím vy budete otevřenější k otázkám sexu – ve smyslu diskuse, tím, lépe pro syna. Je prokázáno v mnoha studiích, že děti, které s rodiči mohli o sexu mluvit měli pohlavní styk mnohem později než děti, které uspokojovaly svoji zvědavost a nejasnost v některých otázkách.

 

Takže ať se moc nerozepíšu

1. zjistit, co si pod tímto pojmem syn představuje

2. navázat na to, co už jste si řekli (předpokládám, že téma odkud se děti berou, které děti začnou řešit okolo 3 roku jste již probírali…),

3. rozšířit o další informace. Kouzlo je v tom, že budete otevřeně odpovídat na otázky (nedělat z toho žádnou vědu – tak jak vám to přijde na jazyk, tak to řekněte… Tím si syn bude přirozeně nastavovat míru toho, co chce vědět. Už neplatí, že by táta měl informovat syna a matka dceru. Opět – to si určuje dítě tím, že se ptá buď vás nebo táty. Takže toho, kdo se ptá – ten by měl odpovědět.

 (např. Sex? Taky se tomu říká pohlavní styk nebo milování. To je, když se 2 lidi co se mají rádi hladí, líbají, mazlí – a to je moc hezký. A taky když on zasune penis (nebo jak to tomu doma říkáte) do pochvy (nebo jak tomu doma říkáte). Pamatuješ, jak jsme v zoo viděli xy… no a my lidé s tím máme spojené mnohem více…atd…)

 

Mějte se moc hezky, přeji krásné dny s vaší rodinou, a především všem vašim blízkým hodně zdraví.


Srdečně, Katka Novotná, akademie rodičovství.