Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Kojení
Dobrý den,
chtěla bych znát Váš názor na odstavení dítěte od kojení. Syn (22 měs.) stále kojení vyžaduje. Říká si o mléko jen doma, na veřejnosti se mi do výstřihu nedobývá, v tom problém není. Ani v noci není potíž, vzbudí se 1-2x. Jen mám pocit, že tím pádem méně jí a pije běžnou stravu a nápoje. Také večer usíná u prsu, což mě svazuje. A myslím, že ukončení laktace by též prospělo mému menstručnímu cyklu, který mám nyní neobvyklý, obtížný, s vysilující premenstruační úzkostí. Často čtu o přirozeném odstavu, ale syn se k tomu tedy zatím nechystá. Poradíte? Děkuji.
Elena
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Eleno,


děkuji za váš dotaz. Myslím si, že rozhodnutí ukončit kojení mělo být založeno na potřebách Vašich a Vašeho dítěte. Děti, pokud mohou tak se přirozeně odstavují okolo 3-4 roku (což by odpovídalo tomu, že syn k tomu zatím nechystá). Navíc kojení není jen zdroj potravy, ale je to také komunikace mezi vámi dvěma, je to zdroj bezpečí a jistoty pro syna.


Z vašeho dotaz tak trochu čtu, že byste ráda již s kojením přestala a hledáte podporu k tomuto kroku. Nevím, co znamená, že méně jí a pije, ale ukončením kojení se to nemusí nějak výrazně změnit (stejně tak se nemusí pořešit menstruační cyklus). A ptám se, co se bude dít pak? Budete s rozhodnutím ukončit kojení i v tomto případě v pohodě? Pokud ano tady najdete fajn návod jak pomalu a postupně ukončovat kojení.


Já osobně pokud syn kojení na veřejnosti nevyžaduje bych zvažovala možnost pokračovat v kojení přes zimu, kdy jsme více doma a na jaře bych začala s ukončováním kojením. Byla bych se synem hodně venku a užívali bychom si blízkost jinak. 


Často se teď potkávám s maminkami, které pro děti dělají první poslední. Na úkor sebe a na úkor i svých dětí. Sami jdou přes své hranice a dětem naopak umetají cestičky a vymýšlí vše možné i nemožné, aby dítě neplakalo, nezažilo žádné bebí a trauma. A to si osobně myslím, že je velký problém dnešní doby. Zvažte prosím možnost se rozhodnout tak, abyste s tím v první řadě byla v pohodě vy. Váš syn vás bude přirozeně následovat a vaši pohodu a jistotu převezme.


I když by to někdo mohl nazvat, že je to sobecké, není. Učíte tím svého syna být pro sebe důležitý, učíte ho sebehodnotě a sebeúctě. Učíte ho, že má právo se o sebe postarat. Vy jste jeho model. Jste úžasná a báječná máma a váš syn vás bude milovat vždy a za všech okolností.


Přeji vám krásný adventní čas. Snad vám má odpověď pomůže. Hodně zdraví celé vaší rodině.

Srdečně, Katka Novotná