Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Psychogenní zácpa
Dobrý den,
chtěla bych předem poděkovat za Váš čas při odpovědi na mou otázku. Problém se synem (v září 2 roky) se týká chození na nočník. Učili jsme ho to v létě, to mu šlo, protože běhal jen v triku na zahradě. Od konce léta si odmítal sedat na nočník a teď na to zase "přišel". Předně chci říct, že ho do ničeho nenutíme, uvědomujeme si, že je malý a že na to musí přijít sám. Takže si říká sám a sedne si na nočník. Problém je s chozením na velkou. Je vidět, že z toho má stres. Odmítá si sednout na nočník a vyžaduje plenku (sám si pro ní došel). Tak jsem mu jí dala a řekla jsem, že je to v pořádku, když to udělá do plenky (i do nočníku). Jenže on to neudělá a drží to. A je hodně vystresovaný, křičí, říká nene. Neuvědomuju si, že bychom mu způsobili nějaké trauma. 2x to do nočníku udělal, ale moc se mu to nelíbilo. Tak teď nevíme, co dělat. Vždy to 2 dny drží a nervuje se a pak to udělá do plenky. Jsme na něj hodní, vše vysvětlujeme. Je mi ho líto a nevím, jak mu to usnadnit. Děkuji. - otázka upravena poradcem
Zuzana
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Zuzano,


děkuji za váš dotazy. Starosti s psychogenní zácpou jsou obvyklé u dětí, které se učí používat nočník a při nástupu do školky či školy. Tady jsou spojené se stresem a změnou prostředí.


Je fajn, když syn bude dostatečně pít, upravíte mu stravu – dostatek zeleniny, málo sladkostí, bude mu nabízet kompoty – ideálně ten švestkový. Zkrátka jde o to, změkčovat stolici. K tomu lze využít i homeopatika apod.


Další možností je udělat ráno rituál na toaletu. Po snídani si zkusíme sednout na WC/nočník. Fajn by bylo, kdyby měl syn volbu – chceš na nočník nebo na velký záchod (s dětským prkýnkem)? Jen tak na zkoušku, vy můžete synovi číst, prohlížet si obrázky…občas vybídnout k zatlačení. Vytvořit takový čas – fajn trůnění. Je lepší, když se syn předkloní – takže když bude na nočníku může i čmárat, hrát si … Pokud se za vámi dobývá na toaletu – je možností jej striktně nevyhánět.


A ještě jedna nabídka - zkuste přestat toto téma řešit se synem i sama. Zkuste mu to nevysvětlovat, ale co nejvíce znormálnit v běžném provozu. Vaší snahou mu pomoci situaci zvládnout, ulehčit, vysvětlování apod. můžete u syna vytvářet téma a tím problém. To je pro mámu důležité. To musím zvládnout. A tím, to je pro něj stres. On vidí, že vy využíváte toaletu. Čím více vy budete klidná a nebude pochybovat v rámci celého procesu, tím snazší to bude pro syna.


Chápu, že my mámy chceme pro svoje zlatíčka to nejlepší, ale usnadňovat není vždycky cesta. Občas také musíme zvládnout, že se naše děti s něčím musí poprat, aby mohly vyrůst.


Držím palce, ať je vše brzy fajn. Hodně zdraví vám i celé vaší rodině.

Srdečně, Katka