Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Půjčování hraček
Dobrý den, Vaše názory a návrhy řešení situací se mnou velmi rezonují a chtěla bych se zeptat na následující situaci. Dcera (4,5) je velmi pečlivá, pořádná a všechny její věci mají své místo. Když k nám přijde na návštěvu nějaký její vrstevník, chce si samozřejmě hrát s jejími hračkami. A zde nastává problém, protože cokoli si kamarád půjčí, dcera mu to hned vytrhává z ruky a vrací na své místo. Takže kamarád si vezme něco jiného a situace se opakuje. Skončí to tak, že dcera pláče, že jí to určitě rozbije, že udělá nepořádek, a návštěva pláče protože si nemůže s ničím hrát, popřípadě se o věci přetahují a je z toho velký křik. Nakonec dcera začne říkat, že chce, aby šli pryč a není k uklidnění.. Snažím se s ní o tom mluvit v klidu, než někdo přijde a vždy tvrdí, že kamarádovi hračky půjčí, ale pak to dopadne stejně jako vždy. Jak jí pomoci, aby byla schopná a ochotná se o své věci dělit? Díky, Lucie
Lucie
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Lucie,


děkuji za váš dotaz. Nevím, co už jste s dcerou zkoušely a co ne. Tak si vám dovolím nabídnout své nápady – pokud jste již zkoušely – dejte vědět a nabídnu vám jiné.


Přemýšlím nad tím, jak to funguje jinde než doma – třeba v herně, v rodinném centru, když vy přijdete k někomu na návštěvu apod. Je to jiné nebo stejné? Pokud tady si dcera hraje a sdílí hračky – šlo by jí tento model nabídnout. Vytvořit v bytě prostor pro hraní si s návštěvou (ať si ten prostor vybere/vytvoří dcera) a zároveň i sem vybere hračky, které jsou pro všechny – tedy návštěvu i jí a mohou si s nimi všichni hrát. Pak před odchodem návštěvy společně hernu a hračky uklidíte. Tuto informaci by měla mít dcera předem.


Ještě mě napadá, píšete že všechny její věci mají své místo, je takto pořádná úplně ve všem? Existují výjimky? A pokud ano jaké? A jak to jako máma máte vy? I vy máte věci na svém místě? Jinými slovy, kde tento model dcera získala?


Budu ráda, když napíšete, jak to dopadlo. Přeji vám vše dobré – hlavně zdraví!

Srdečně, Katka