Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Otec ve výchově
Dobrý den,
měla bych na Vás dotaz, jak důležitý je tatínek při výchově v kojeneckém období miminka? Jakou roli hraje, co dítěti v prvním roce života předá?
Děkuji za odpověď. :)
Aneta
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Aneto,


děkuji za váš dotaz. Pokud se dítě narodí potřebuje ideálně jednu stálou osobu, která se o něj stará. Tím je máma. Máma, která jej nakojí, když má hlad. Bude ho hladit, nosit, šušňat, mazlit, zpívat mu, povídat mu. Bude tu, bude u něj a pro něj. Zkrátka bude mu zajištovat v maximální míře jeho potřeby bezpečí a lásky. Dítě si do věku 6 let utváří tzv. „bezpečnou vazbu“ a tu si utváří přes svůj vztah k matce.


Pro matku je kojenecké období náročné a otec je oporou především pro ni. S každým rokem dítěte význam otcovské role roste (po cca 15 roce je pro obě pohlaví významnější naopak otec nežli matka). Dítě podle svých biologických hodin potřebuje volit mezi mateřskou rolí a otcovskou rolí. Například holčičky v cca 3 letech se poprvé zamilují – do toho nejlepšího muže na světě a tím je jejich táta.


Obecně lze říci, že mateřská role je pečující a otcovská role je posouvající, otužující. Máma pofouká, táta říká – to nic není. Máma nechá vyhrát, táta naopak nedá vítězství zadarmo. Klíčové je, aby dítě mohlo přebíhat, jak potřebuje a vždy jeden z rodičů ustoupil do pozadí, aniž by se přerušilo pouto s dítětem a partnerem!!!


Netuším kam váš dotaz směřoval, tak doufám, že jsem vám pomohla.


Přeji vše dobré. Srdečně, Katka